• sabitlenmiş entry
    merhaba,

ios ve android uygulamalarımızı kullanarak kesintisiz ve özgürce ekşi sözlük’e erişebilirsiniz.

ios ve android uygulamalarımızı app store ve google play store’dan indirebilirsiniz.
    • her ne kadar hiçbir şey olmayacağını bilsem de, yine de daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlamak ve kitleleri peşimden sürüklemek - bu kalıbı hep kullanmak istemişimdir - amacıyla; sözlükteki bug'lar başlığına yazdığım entrynin aslı gibidir kaşeli bir nüshasının bu başlıkta da bulunmasını uygun görüyor ve sizleri serzeniş dolu romancığımla baş başa bırakıyorum. yan yana da olur.

veryansın! (buraya alev emojisi gelsin)

..

mobil uygulamayı da işin içine katarak konuşacak olursak; bu başlığın yeni halinin, bug’lardaki sözlük falan olması gerekir sanırım. o derece saçma sapan bir durum. büyük sıkıntı.

gerçekten yani artık biz hangi birini sayalım, ekşi sözlük olarak siz zaten tüm hataları ve eksiklikleri biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. öyle umut ediyorum. yani umarım öyledir. şu zamana kadar öyle değilse çok daha büyük sıkıntı çünkü.

mesela bu derece büyük bir markaya göre cidden “aşırı rezalet” ya da “büyük fiyasko” olarak nitelendirilebilecek de olsa sonuçta bir mobil uygulama var ortada. zamanında yapılmış, iyi güzel, ne hoş. ama gözünüzü seveyim şu an kullanım açısından büyük başarısızlıklarla dolu da olsa, geliştirilmeye ve düzeltilmeye açık bir mobil uygulamanız olduğunu siz de hatırlayın ve en kısa sürede bir aksiyon alın, bir şeyler yapın.

bir uygulama düşünün, en fazla kullanıcıya sahip olan iki platform için de aylardır güncelleme almamış olsun. bakın çok acayip, aylardır diyorum. mobil uygulamayla alakalı şimdiye kadar söylene söylene dillerde tüy bitiren her şeyi ama her şeyi, hem android hem de ios kullanıcıları zaten hem burada hem de uygulama marketlerinde yüzlerce kez söyledi. hala da söylüyorlar. günlerdir değil, haftalardır değil, aylardır söylüyorlar üstelik.

ayrıca bir şey daha var. uygulamayı uzun zamandır kullandığım için, yani daha doğrusu son zamanlarda çok zor da olsa kullanmaya çalıştığım, en azından kullanmayı deneyip durduğum için fark etmemem imkansız. uygulama çok uzun süredir güncelleme almıyor olmasına rağmen, olmayan stabilitesinden stabilite kaybeden evrendeki tek uygulama falan olabilir, yani çok acayip. bu kadar olması gerektiği gibi olmayan ve stabiliteden yoksun, kafasına göre takılan bir uygulama daha yoktur sanırım. şöyle özetleyeyim; mesela uygulama 5 ay önce de gayet kötüydü. 3 ay önce çok kötü bir hale geldi ve şimdilerde aşırı kötü bir halde. böyle bir şey nasıl olabiliyor? herhangi bir müdahalede bulunulmuyor, yani uygulamaya güncelleme yapılmıyor ama ne alakaysa uygulama her geçen gün kendi kendine daha çok bozulup daha fazla sapıtıyor. kendi kendine kapanıp durmalarını ve bazen telefonu adeta alev emojisi yağmuruna tutuyor olmasını falan artık söylemiyorum bile.

yoğurt mu abla/abi bu uygulama ya da peynir mi mesela? durup dururken neden bozuluyor ki? hani mesela siz sürekli yeni güncellemeler verseniz ve bazı uygulamalarda olduğu gibi her geçen gün gelen her yeni güncellemeyle birlikte daha kötüye gitse ve daha çok bozuluyor olsa yine bir miktar anlarım. gerçi onu da anlamam muhtemelen, yani sürekli güncelleme yapılıyor olsa uygulama artık bir yerde hatalarından arındırılıp düzeltilir, geliştirilir ve daha stabil bir şekilde çalışır çünkü, olması gereken seviyeye gelir illaki o kadar uğraşa, güncellemeye.

sözlük’teki bugları ya da sözlükteki bug’ları ya da sözlük’teki bug’ları ya da sözlükteki bugları falan geçtim de, özellikle mobil uygulama konusunda artık ne kadar dolduysam, iki altı satır bir şeyler karalayayım diye girdiğim başlıkta kendimi 2669 satır romancık yazarken buldum. üstelik üzücü ve kötü de bir romancık bu romancık. her neyse işte. özledim seni. o kadar.

buradan venüs’e, andromeda galaksisi’ne, yengeç bulutsusu’na, powerpuff girls'den bubbles‘a, şirin pembe bulut’a, dumbledore’a, tüm kedilere ve sözlük yönetimine sesleniyorum; düzeltin abla/abi şu uygulamayı. olabildiğince kısa sürede lütfen. sözlük’te vakit geçirme isteğini falan delicesine baltalayan şu hiç ama hiç güncel olmayan mendebur uygulamayı hızlı bir şekilde geride bırakalım artık. bir el atın, halledersiniz bence. olabilir mi öyle bir şey, lütfen olsun çünkü.

notnot: mesela bu romancığı uygulamadan yazmaya çalışıyor olsaydım; yazıyı noktalayana kadar en az üç kez kendi kendine, durup dururken, hiçbir mücbir ya da mücbir olmayan sebep yokken kapanmıştı bence uygulama.

dörtmüş.
    • eksiklerinin yanına artık mesaj bildirimi gönderememeyi de eklemiş uygulama. yazarlar olarak sözlük yönetiminin kalemini kırmamızın zamanı çoktan geldi de geçiyor.
    • resmi uygulama nasıl olurda hiç umursanmaz anlamıyorum. 10 gün önce falan az biraz düzgün çalışan uygulama daha da kötü durumda. arada donup kalırdı artık daha fazla donuyor. mesaj bildirimleri canı isterse geliyor o da uygulama açıkken, bazen hiç gelmiyor.

boom: en son 20 ağustos 2018'de güncellenmiş bozuk uygulama

ekşi sözlük: bozukluklarımı cebimde taşıyorum
    • ios 14 guncellemesi sonrasi bir uygulamada bir sey kopyaladiysaniz eksi sözlük uygulamasini actiginizda o uygulamadan bir seyler yapistirildigiyla ilgili uyari alinan uygulamadir.

yani veri gizliligi falan cok sey degil benim icin ama insan merak ediyor ne alaka diye. bir guncelleme gerekiyor olabilir.

görsel

edit: görsel eklendi.
    • mesaj bildirimlerinin gelmemesi/aslında hiç var olmaması meselesinin kasıtlı olduğunu düşündüğüm uygulama. bir aralar vardı ama şimdi bunu kanıtlamak imkansız. mesajları her kontrol etmek amaçlı siteyi yenilemek, tekrar tekrar mesaj gelmiş diye girip çıkmak bunlar hep tık meselesi sadece, tanrılar tıklamanızı istiyor.

edit: yazdık, sikayet ettik 24 saat geçmeden güncelledi adamlar, sözlük belediyesi yiyor ama çalışıyor.
    • yeni guncellemesi gelmis.

reklam gosterme sikligi korkunc duzeyde. sol frame hadi neyse de tiklanan bir basliktan once dahi tam sayfa reklam gostermek nedir allasen? ucuz bi mobil oyun sitesi misiniz siz?

oysa guncelleme notlarini okudugumda su entrym’de (bkz: #97454599) degindigim font ayarlama ozelligini eklediginizi okudugumda cok sevinmistim.

ama reklamdan sozluk okuyamiyorum. bunu ne yapacagiz? illa reklamsiz surumu mu alalim?
    • selam,

ekşi sözlük ios uygulamasını sizlerden gelen talep ve öneriler doğrultusunda tamamen yeniledik: (bkz: sözlük tarihçesi/#113320993)
    • yapilan güncelleme ile ipad*’ler icin de uyumlu hale gelmis uygulama. bunu da begendim.

(bkz: #113320459)

ipad uygulamasi icin bir geri bildirim: #113350399
    • selam,

instagram sözlük!

hikayeler arasında reklam gösterme sıklığında instagram’la yarışan kaplumbağa.

uygulama.
    • son güncelleme ile reklam olayı abartılmış, dark mode olayının yayıldığı bu dönemde beyaz arka plana geçerek özellikle geceleri okurken göz kanatmakta olan sürüm. muhtemelen kullanmayı bıracakağım.

edit: dark mode seçeneklerde varmış ama yine de reklamlar aşırı sık çıkıyor.
    hesabın var mı? giriş yap