• ekşi sözlük yönetimine açık mektup

ekşi sözlük'ün kitleselleşmesi, tabana yayılması, tüm halk tabakaları ile kaynaşması gibi amaçlarla da olsa, salt "sözlükte yazmak isteyen binlerce insan katılsın artık bu sevince" amacıyla da olsa, ekşi sözlük'ün bir seferde binlerce yazar almasına, denetimsiz bir biçimde ve çılgıncasına çaylakları onaylamasına karşıyım sevgili moderasyon.

lütfen beni elitçilikle, ayrımcılıkla, kayrımcılıkla suçlamayın.
    son yazar alımlarında binlerce insanın bendini aşmış sel gibi akın akın sözlüğün içine ve içeriğine sıçmasına tanık olduk. başından sonuna mantıksal bir bütünlük içinde tek bir paragraf yazacak bilgi birikiminden yoksun yazarların, onu da geçtim artık, dilbilgisi kurallarına uymak ve hattâ düşündüğünü anlatmak yeteneğinden yoksun yazarların sözlük'ü bir çer çöp yığınına çevirmesinin rahatsız etmediği biri var mı moderasyon içinde; içtenlikle merak ediyorum.

burada sözünü ettiğim şey, "eğitim eşitliği yokken bu insanlar nasıl wittgenstein olsunlar?" diye soracak arkadaşlarımızın algıladığı bir cahillik ve bilinçsizlik de değil. sözünü ettiğim şey, en temel mantıksal çıkarımları yapamayacak kadar kendi beyinlerinin körelmesine göz yumarak, bilinçli seçimleriyle bu duruma gelen, ve daha da kötüsü bu çıkarımları yapacak yetiye iye bulunsalar bile umursamaksızın bu çıkarımları yapmayacak kadar bilinçsiz, umarsız ve art niyetli olan insanların bir zamanlar iyisiyle, kötüsüyle idea evrencikleri arasında bir alışveriş ortamı olan sözlük'ü sikip atmaları.

zamanında vahim durum başlığı altına yazdığım bazı örneklere bakarsanız eğer (ki lütfen bir okuyun bu entry'leri), sözlük'ün nasıl yararsız, estetikten ve zevkten yoksun bir ortama dönüştüğünü (en azından benim gözümden ve bizzat tanıdığım pek çok başka yazarın gözünden) görürsünüz.

~~~~~~~~~~~~~~~~

bu noktada önce, zamanında sözlük ortamında yürüyen bir tartışma nedeniyle yazdığım bir entry'den alıntı yapacağım: (bkz: #15998944)

"gerek bilgi gerek estetik acisindan herhangi bir deger tasiyan, düzgün bir anlatima iye entry'ler girmekten aciz yazarlarin, üc sözcügü yan yana getirerek bir cümle kurmaktan aciz yazarlar gibi kolayca temizlenemiyor olusu; sözlügü forum formatina cekiyor, basliklari diyalog formatina cekiyor, sol frame'i futbol maclarinin x'inci dakikasinda atilan gollerle, sikerek öldürmek'lerle, kolonyayla otuzbir çekmek'lerle dolduruyor. sözlük yazarlarinin yarisindan fazlasi sözlügün canina okuyor. durum bu iken, ben kendisinin o sözüne bütün yüregimle katiliyorum."

~~~~~~~~~~~~~~~~

sonra da günümü şenlendiren bir diyaloğu yansıtacağım:
    girdiği bazı entry'lerde yazım hataları fark edip kendisine mesaj atarak uyardığım bir yazarımızın tepkisi:

malmoth -> x: (#18614715)
    "stüdyoda ki" -> "stüdyodaki"
    "önemi vurmak" ?
    (30.03.2010 14:05:59)

malmoth -> x: (#18326109)
    "seçimlerde yaklaştı" -> "seçimler de yaklaştı"
    (30.03.2010 14:06:26)

malmoth -> x: (#17997106)
    "ayaz da" -> "ayazda"
    (30.03.2010 14:06:43)

-x- sende sıkıntı hissediyorum.
    moderatör müsün yoksa türkçe öğretmeni mi?
    beni germe, üzülürsün tamam.
    (30.03.2010 14:11:25)

malmoth -> x: üz beni bebeğim!
    (30.03.2010 14:13:23)

-x- ismin ne senin?
    (30.03.2010 14:18:17)

malmoth -> x: istersen yüz yüze tanışalım? eğer istanbuldaysan.
    akşam 6 gibi çıkarım işten, 7-7½ gibi beşiktaş'ta olurum takriben.
    (30.03.2010 14:20:03)

-x- benim işyerim bahçelievler'de bir pislik için beşiktaş'a kadar gelemem.
    bahçelievler'e gel burda dövücem seni.
    (30.03.2010 14:28:20)

malmoth -> x: dövücen beni?
    ne harika insansın sen.

bahçelievler falan benim için uzak ve ters.
    ciddiyim ben, beşiktaşa gel tanışalım, konuşalım.
    (30.03.2010 14:29:47)

-x- çift likit jel !

oğlum sen nasıl bir deli cesaretinin insanısın?
    beni ne kadar tanıyorsun ki kendine bu kadar götüne güveniyorsun.
    o kadar delikanlısın ya ! sen bahçelievler'e bu akşam geliceksin, dayağını yiyip gidiceksin.

yoksa soyunu kuruturum !
    (30.03.2010 14:42:06)

~~~~~~~~~~~~~~~~

burada söz konusu ettiğim şey, kesinlikle özel mesajlaşmaların moderasyonu değil. kontrolsüce alınan yazarların bilgi ve genel kültür düzeyleri, zihniyetleri, ve bu kalitesizliğin sözlük içeriğine yansıyor oluşu bulunuyor söz konusu eleştirimin ekseninde.
    uygarlık adına pek umut vad eden bir coğrafyada yaşamıyoruz. acak en azından uygarlık adına umut vad eden bir topluluk ve iletişim, paylaşım aracı olarak sözlük vardı burada. artık o da götüme benzemiş durumda.

şimdi sözlük yönetimine, özelde de ssg'ye içtenlikle ve eleştirel olarak soruyorum:
    gerçekten sözlük'ün bu halde olmasını, asabiyetimi mazur görün ama, maymunlar cehennemi'ne dönmüş olarak kalmasını istiyor musunuz?

~~~~~~~~~~~~~~~~

edit: ben bu satırları yazarken iki mesaj daha gelmiş tabi, ki günüm daha da şenlendi; götüm gülüyor, içim ise kan ağlıyor:

-x- bu akşam gelmezsen, gece seni yatağından aldırıcam ! kumar oynama, adam gibi dayağını ye ve git.
    bu iş uzarsa hem vallahi hem billahi hem tallahi mezardan acdadın çıksa seni elimden alamaz !

bulduğum anda yok ederim ! böyle tekme, tokat, yumruk falan'da konuşmaz.
    direkt belimdeki konuşur !!!
    (30.03.2010 15:15:13)

-x- seni bu akşam saat 20.30'da bahçelievler metro istasyonunun tam önünde bekliycem.
    ( bahçelievler metrobüs durağının hemen yanında, yanında metro port avm var )

tek geliyorum, üzerimde emanet falanda olmayacak ! dediğim saatte orda ol.

ben seni o saatte orada bulamazsan, seni bir daha kimse bulamaz !

haberin olsun !
    (30.03.2010 15:28:37)

~~~~~~~~~~~~~~~~

ve tabi bu hikâye sürer:

-x- oğlum, neden ağlıyorsun?
    bana çatan, keyfimi bozan, rahatsızlık veren sensin. ben de sana kısasa kısas diyorum işte. ne var bundan hayıflanacak, ağlayacak? sana ne dilbilgisi kuralından amcık? moderatör müsün sen? he?

şimdi geliyor musun? onu söyle. :)
    (30.03.2010 15:50:34)

-x- o yazdıklarını sil benim asabımı bozma.
    orospunun fırlattığı !
    (30.03.2010 15:58:13)

-x- (#18624938) seninle bir anlaşma yapalım ! sen şimdi bunu siliyorsun. akşam geliyorsun seninle konuşuyoruz tamam mı? beşiktaş'a gelme durumum yok. uzak kalıyor. araç aslında var'da emniyetin araçlarını mesai dışında kullanmam zor. çayımızı içersin, derdini anlatırsın. seni uğurlarım. cevap yaz ona göre, hazırlanacağım.
    (30.03.2010 16:09:35)

~~~~~~~~~~~~~~~~

son edit: özel mesaj ifşa etmenin suçu her ne olursa olsun, bire bir benim ile iletişim sırasında kullanılan ifadeleri açıklama hakkını kendimde görüyor, ve sonucuna katlanmayı seçiyorum. ama tamam hadi, adını sansürleyeyim bu başlığa mesaj yazan diğer insanlarla da aynı bilgi ve sevgi fışkıran zihniyet tabanında mesajlaşmaya girişen güzide arkadaşın adını.
    sözlük'ün hali ortada iken, söyleyeceğim şey şudur: eğer primat işgali sürecekse, benim ne işim var burada; baş başa da devam edebilirsiniz kolonyayla otuzbir çekmeye*, ters ilişki ile basur tedavi etmeye*.
  • yazarlar arasındaki mesajlaşmalara karışmadığını defalarca belirten ekşi sözlük yönetimi'nin cevaplamayacağı mektuptur. "sıkıntınız olan kişiyle ister buluşup ağız yüz girersiniz, istemezseniz de mallar'a ekleyip atabileceği mesajlardan kurtulursunuz" derler en iyi ihtimalle.

yazar kalitesi için de tek tek araştırma yapmaları gerekir, ki bunun için de ipsiz sapsız adamlar olmaları ve günlerinin her saatinin boş olması gibi zaruretler var olacaktır.
  • sevgili eksi sozluk yonetimi;
    ne boka yaradiginizi bilmiyorum.
    yillardir tek yaptiginiz sozlugu surekli daha beter hale getirmek.
    yillardir ise yarayan bir fasilite koymak soyle dursun,
    var olanlari da yok ettiniz.
    iti kopugu onlem almadan sozluge doldurdunuz.
    daha tanim yapmaktan ve bkz vermekten aciz kisiler sozlugu okunmaz hale getirdi.
    ustelik sikayet etmeyi de zorlastirdiniz.
    bunu yapmanizin sebebo belli.
    eskiden sikayet butonuna basiliyor ve seceneklerden biri secilip islem hallediliyordu.
    sonra tabi mâbaniza sikayetlerle ugrasmak zor geldigi icin,
    e posta onayi vs. islemlerle olayi guclestirdiniz.
    boylece insanlar cogu zaman e maille onay vermeyeceklerinden sizin isiniz azalacakti.
    bu adiliktir.
    bu; sizin yapmak icin para aldiginiz bir isten kurtulmak icin yükü sozluge bedelsiz katki verenlere atmanizdir.
    danla bilic gibi bir toplum yarasini buraya davet ettiniz.
    sabire meltem banko olayinda sozlugu koruyamadiniz.
    kusura bakmayin ama cidden bir boka yaradiginiz yok.
hesabın var mı? giriş yap