şükela:  tümü | bugün
  • merhaba değerli sözlük ahalisi,

ekşi sözlük'te neredeyse tüm başlıklarda girilen entrylere, bu entryler kapsamında yazarların birbirlerine gönderdikleri mesajlara istinaden ciddi bir öfke probleminin uzun süredir ne yazık ki mevcut olduğunu hepimiz biliyoruz. sözlüğün “ekşi sözlük” olmayı yitirmesinin, kutsal bilgi kaynağı olmaktan uzaklaşıp “linç edilme kaynağına” dönüşmesinin etkenlerden biri de bu sorun sanırım.

şunun şurasında üç günlük yazarım. iki başlığa girdiğim entryler yüzünden mesaj kutum "ufak tefek" hakaretlerle ve lanet okumalarla doldu (çok eğlendim ve çoğunu sildim). öyle çok ciddi, politika, adalet, inanç, ekonomi gibi çok "hassas" ve “nesnel” meseleler de değil ha! alt tarafı müzik ve mizah gibi hassasiyetten uzak, gayet öznel meseleler. malumunuz, son yıllarda halk olarak öyle hassas olduk ki aldığımız her nefeste bile birilerinin hassasiyetine dokunur muyuz ve hayatımız mahvolur mu, diye düşünmeden edemez, düşündüklerimizi dile getiremez olduk. hatta düşünmeyi de bir kenara bıraktık, dersem yeridir.

sözü çok fazla uzatmayıp samimi bir şekilde sormak istiyorum: neden bu kadar öfkelisiniz (yahut öfkeliyiz)? fındık kabuğunu doldurmayacak (hadi belki de kabuktan birazcık taşacak) meseleleri ve fikirleri benliğinize mal etmenizin ve kökleri çok daha derinlere uzandığını düşündüğüm öfkenizi bu meseleler aracılığıyla başkalarına yansıtmanın amacı tam olarak nedir? sorunları tartışarak çözmek yerine neden saldırmayı tercih ediyorsunuz? size karşı epey müstehzi davranan hayatı neden bu kadar ciddiye alıyorsunuz?

size öfkenizi yatıştıracak harika bir haberim var: günün sonunda hepimiz ölüyoruz! kesin bilgi, yayabilirsiniz.
  • şahsi düşüncemi söylüyorum, kalitesiz başlıkları görüp sözlüğe kaydolan seviyesiz insanlardan dolayi sözlük bu halde. dışardan başliklara bakan yazarlarin her gün seks partisi yaptığını sanıyor. sözlüğün çok kötü bi durumda olduğunu düşünmüyorum ama lüzumsuz başliklari görüp boş yapma amacıyla gelmiş insanlar var, bu bir gerçek . küfür, hakaret entryleri de arttıkça bu entrylerden cesaret alarak sağa sola saldıran insanların sayısı artıyor. halbuki ,kimsenin kutsalına hakaret etmeyen bir bireye küfür, hakaret olmadan da muhalif olmak pek de zor değil.
  • öfkeyle karşındakini dindirip onu yenme politikası. velhasıl alfred adler güzel açıklıyor hocam bu soruyu.

(bkz: üstünlük kompleksi)
  • kendini gerçekleştirememek
  • (bkz: rockn roll) tarzını benimsemiş, hayat tarzı yapmış gibi görünmek "bu ne abi böyle yeaa" şekli yapıyor olmak için diye düşünüyorum.
  • inci sözlük zehirlenmesi. inci, türk sosyal medyasını olumsuz anlamda etkisi altına aldı son on yıldır. tüm derdi birbirine laf sokmak olan gerzek bir kitle türedi bu dönemde.
  • (bkz: cinsel açlık)
    (bkz: ilgi açlığı)
    (bkz: ekonomik açlık)

genel olarak açlık. buraları vahşi doğaya döndüren motivasyon açlıktır.
  • bir yerde duymuştum; insanlar uzaklaştıkça birbirine sesini duyurmak için bağırır, eğer aynı ortam bulunuyorlarsa kalpleri birbirinde uzaklaştığı için birbirine bağırır.

hepimiz ekşi sözlükteyiz ama kalplerimiz, hislerimiz birbirimize çok uzakta, bence öfkemizin sebebi bu.
    yine de ekşi'de kimseye küfür etmedim, kimseden küfür yemedim. iyi insanlar var, onlara teşekkür ediyorum.
  • sözlüğün artık tek elle başlık açılıp, entry girilen bir yere dönüşmesi olsa gerek.