7 entry daha
  • dönemin orta amerika konjönktürüne değinen ve amerikan rüyasını eleştiren güzel bir film. tabi günümüzde marifet değil bunu yapmak ama 83 yılında biraz öyleymiş herhalde. scarface'in de 83 mamülü olduğunu göz önüne alırsak o zamanlar bu moda revaçtaymış belki de. yönetmenliği genel itibari ile beğendim, filme hakim olabilmiş. baharat niyetine serpilen ufak tefek gerilim sahneleri de olası uyku bastırmasını engelliyor. oyunculuklar harika olmasa da sırıtmıyor. en azından enrique rolünü oynayan david villalpandonun rolünün hakkını verdiğini düşünüyorum. kötü film değil ama çok iyi de değil, hollywood aşağı hollywood yukarı sıkılanlar için farklılık olur, pişman olunacağını da sanmam.

--- spoiler ---

canlarını kurtarmak için -amerikan rüyasının da etkisiyle- güzelim çayırlarını bırakıp amerika'ya iltica etmek zorunda kalan kardeşleri anlatan ve nihayetinde amerikan rüyasının pek öyle olmadığı ve beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar klişesine dayanan bir hikaye aslında. bana sıkıntılı gelen nokta duyguların işlenememesi. yani ne birbirlerine sevgilerini gösterirken ne de ölülerinin arkasından ağlarken duyguları gösterme son derece yetersiz kalmış. eleman kız kardeşine ağlamıyor bile.

yerlilere tekrardan acıdım. sen gel kaç bin yıllık topraklarında işgale uğra, işgal edenler senden nefret etsinler de kendini onlardan biri gibi göster, onların sömürgeciliklerinden kaçıp büyük sömürgecinin eline düş.

bi de amele pazarına kamyon yaklaşınca "ya beeeenn?" demesini bekledim enrique'nin, olmadı.

--- spoiler ---
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap