şükela:  tümü | bugün
 • kült olmaya aday nefis bir juan josé campanella filmi. sinema-tarih buluşmasının ilk gününde izleme şansı bulduk.
  fonda arjantin cuntası, önde bir adliye görevlisi. 30 sene önce işlenen bir tecavüz ve cinayet olayının üzerine gidiyor. gerek teknik,gerek anlatım, gerekse anlatılan açısından bazı anlarda soluk kesen bir film. bolca varoluşçu sorgulamalara da imza atıyor,sıkmadan daraltmadan.
 • en iyi yabancı film dalında oscar'a aday gösterilen filmlerden biri olan juan jose campanella filmi.

  http://www.elsecretodesusojos.com/
 • film başından itibaren farklı noktalardan, anlık ve sıklığı artan pikler halinde içinizi burkuyor* ve bittikten sonra bu krampların yorgunluğu kalıyor geriye ve bir de damak tadı.

  uzun bi süre yalnızca bu filmi övmeyi planlıyorum.

  yalvarıyorum izleyin lan..
 • buenos aires'in 1999 ve 1974 yılına tanık olunan; 127 dakikalık şölen. "peki aradaki 25 yıla ne oldu?" dememek için sadece izlemek yeterli.
  gözlerin, sözlerin üstüne çıktığı hatta tavan yaptığı bir gerçek ama diyaloglar da yadsınamaz. irene, pablo ve benjamin'in ofis diyalogları harika, pablo'nun telefon diyaloglarını da es geçmemek lazım. oyunculuklar yerli yerinde. ajitasyonun olmadığı nadir filmlerden diyebiliriz kıssadan hisse.

  --- spoiler ---

  irene, siyah elbisesiyle "günaydın" diyerek iş yerine girer:
  pablo: hanımefendi bugün bir aziz mi öldü?
  irene: niçin?
  pablo: çünkü siyahlar içinde bir melek görüyorum.
  irene: ah, hayır. biz meleklerin 2 kilo daha zayıf görünebilmek için uyguladığı bir taktik.

  --- spoiler ---
 • halivood'un* dokumaması gereken filmler klasmanındadır.
  uzun zamandır izlediğimiz en güzel yapımlardan biri.*

  kurgusu geçmiş ve gelecek bağlantıları çok akıcıdır.

  --spoyler yarisi--

  hayrettir ki böyle konulu filmler iç burkar fenalık getirir genelde, lakin film inanılmaz bir espri ve gizem dengesi barındırıyor.

  --spoyler yarisi--

  izlemeyen böyle olsun.
 • (bkz: kusursuz)
 • bi parça fa yeung nin wa bi tutam da bin-jip havası sezdim bu filmde. oyunculuklar son derece harikulade ve doğal, senaryo desen su gibi akıp gidiyo, herzamanki gibi hollwood'un erişemeyeceği seviyede bi film olmuş, en ii yabancı film oscarını almasını umuyorum.
 • kötü film çok kötü. sakın seyretmeyin, sadece benim olsun. zaten bu gece bana uyku yok.
 • bu güzel filmin başrolunde, el aura, nueve reinas ve yönetmen campanella nın önceki filmi luna de avellaneda de oynayan başarılı arjantinli aktör ricardo darin oynamıştır.
 • güney amerika'dan çıkan filmleri genellikle beğenirim, ama bu film genel beğenimin üzerinde bir başyapıt. senaryo, oyunculuklar, müzik, entrika hepsi yerli yerinde. filmin ana teması aşk hikayesi, cinayet, intikam, politika ile çok güzel örülmüş.

  ben de değinmeden geçemeyeceğim: stadyum çekiminin kuşbakışı başlayıp ana karakterin yüzüne kadar zoomlandığı sekans hayranlık uyandırıcıdır.

  --- spoiler ---
  arjantin'in de zamanında abdullah çatlı'lar yetiştirdiğini bu filmde görüyoruz.

  --- spoiler ---

  not : baş oyunculardan ricardo darin 'i daha önce el hijo de la novia ve nueve reinas filmlerinden tanıyordum. ama kadın oyuncu soledad villamil 'i ilk kez izledim, bayıldım ve şimdi hemen oynadığı diğer filmleri aramam gerekiyor.

  yıllar sonra gelen edit : soledad'ın soyadındaki n/m yanlışı düzeltildi.

hesabın var mı? giriş yap