venus

  • 11006
  • 13
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

django unchained

tarantino'nun zamanında kendini küvette boğmaktan son anda vazgeçmesine tekrar tekrar şükretmemizi hatırlatan film. tarantino'nun en iyi filmi mi derseniz tabi ki "yoooooo dostum" derim. amma velakin yine de tadından yenmez bir film olmuş. filmde önümüze adım başı bir guest çıktı bi kere, sırf onları tanıyıp aaa bu da varmış demek bile çok zevkliydi. filmin en iyi film oscarını alabileceğini hiç sanmıyorum ama en iyi sound editing oscarını alır diye düşünüyorum. christoph waltzun da en iyi yardımcı erkek ödülünü alma ihtimali yüksek. adam resmen döktürmüş ayol. inglourious basterdsda kendisine duyduğum antipati bu filmde sempatiye dönüştü. sizce de öyle değil mi mösyö lapaditttt?

bi kaç da trivia veriyim hemen. en iyi trivialar da hep tarantio filmlerinde oluyo şekerim :p

* film 1858'de geçiyor.

* tarantino django karakterini aslında will smith'i düşünerek yazmış, fakat smit kabul etmeyince rol jamie foxx'a gitmiş. (bence çok isabetli olmuş çünkü will smith bu rol için yeterince karizma/ciddi değil)

* jamie foxx filmde kendi atı cheetah'yı kullanmış.

* filmin wyoming mekanlarındaki çekimleri yapılırken, tarantino yerel bir sinema salonunu kiralamış ve kendi arşivinden samuray ve vahşi batı filmleri göstermiş.

* jamie foxx ve kerry washington 2. kez bir filmde evli bir çifti canlandırıyolarmış. (1.si ray)

* filmin 1966 versiyonunda django'yu oynayan franco neronun bu filmde de ufak bir rolü mevcut. amerigo vassepi adlı bir karakteri canlandırıyor. (http://2.bp.blogspot.com/…ranco-nero-jamie-foxx.jpg)

* filmin kötü adamı calvin candie'yi canlandıran leonardo dicaprio, tarantino'nun inglourious basterdski col. hans landa karakteri için ilk seçimiymiş fakat daha sonradan bu rolü ana dili almanca olan birine vermeye karar vermiş ve böylece rol christoph waltz'un olmuş.

* bu film samuel l. jackson'ın tarantino'yla birlikte çalıştığı 6. film olmuş. diğerleri; true romance, pulp fiction, jackie brown, kill bill vol. 2 ve inglourious basterds

* tarantino, comic-con'da django ve karısı broomhilda von shaft'in, shaft filminin ana karakteri john shaft'in büyük büyük büyük dedesi ve anneannesi olduğunu açıklamış. peki shaft filminde john shaft karakterini kim canlandırıyor bilin bakalım? tabi ki samuel l. jackson!

* leonardo dicaprio bir sahnede , django ve dr. schultz ile konuşurken masaya vurunca eli kanıyor. aslında leonardo'nun o sahnede gerçekten eli kanamış, o da bozuntuya vermeden rolünü oynamayı sürdürmüş. tarantino bu olay için "büyüleyici" tanımını kullanmışmış.

* django'nun, dr schultz'un valesi olduğu sahnede giydiği kostüm ünlü tablo the blue boy'dan esinlenerek hazırlanmış. bu tablo aynı zamanda "unchained" kamera tekniğini geliştiren ünlü yönetmen friedrich wilhelm murnau'ya da ilham vermiş ve kendisi ilk filmi olan emerald of death aka the boy in blue'yu çekmiş. (tarantino'nun olayları birbirine bağlama yeteneğine bak!! hasta herif yaaaaa. nasıl bir zekaysa artık :p)

* big daddy'nin kurduğu, kafalarında çuval olan adamların grubunun adı the regulatorsmış. bu grup amerikan iç savaşı'ndan sonra 1865te kurulan ku klux klan'ın atasıymış. (keşke o rezil çuvallarla kalsalarmış, kimse onları kaale almazmış o şekilde peh)

not: o değil de big daddy, aynı colonel harland sanders'a benzemiyo mu??? bi benzeten ben değilmişim meğer. http://files.list.co.uk/…mages/2012/06/07/djkfc.jpg

* dr. schultz ile calvin candie arasında d'artagnan ve alexandre dumas muhabbeti geçiyor. christoph waltz, the three musketeers'da cardinal richelieu'yu, leonardo ise the man in the iron mask'de kral louis xiv'ü canlandırmıştı.

* calvin candie, yemek masasında, sahip olduğu 3 mandingo şampiyonundan bahsederken eliyle 3 işareti yapar. bu inglourious basterdsda önemli bir anlam içeren 3 işaretine göndermedir. (ben öyle düşünüyorum yani hehehehe)

--- spoiler ---

* steven'ın son sahnede yerde yatarken django'ya "django!, you uppity son of a b!" demesi, il buono il brutto il cattivo'nun

son repliği olan "hey blondie ! you know what you are? just a dirty son of a b!"ye bir göndermedir! (işte o sahne ---> http://www.youtube.com/watch?v=6thuib_kl7e)

* dr. schultz, beethoven dinlerken gözünün önüne köpekler tarafından parçalanan zenci kölenin görüntüleri gelir ve arp çalan kadına " tanrı aşkına beethoven çalmayı bırak" diye bağırır. bu da a clockwork orange'a bir göndermedir.

--- spoiler ---

uzun zamandır bi film için triva yazmamıştım, zira öyle uzun uzun yazmaya değecek bir film yoktu. ne varsa gene tarantino'da var. kimileri filmi ırkçı bulmuş. neyini ırkçı bulduklarını anlamış değilim zira iç savaş öncesi amerika'nın hali birebir buydu. kuzeyliler endüstri devrimiyle uğraşırken, güneyliler malikanelerinde takılıyor, zenci köleleri de tarlada çalışıp pamuk topluyordu. nigger kelimesi battıysa, hemen hatırlatayım, 1990'lara kadar political correctness diye bir kavram yoktu dünyada. ayol türkiye''de satılan püsküütün adı bile negro'ydu daha nolsun? o yüzden 1858 yılında geçen bir filmde bir zenciye "nigger" demek ırkçılık emaresi olarak görülmemelidir. hayır yani bi de filmin başrol oyuncusu zenci lan. ne ırkçılığı allasen??

neyse daha uzatmiim, çok beğenerek izlediğim bir film oldu. mutlaka izleyin derim. 8.5/10

yukarıda da belirtmiştim, filmin en iyi kısımlarından birisi de elbette tarantino'nun süper müzik seçimleriydi. (her filmi öyle değil mi zaten)

hemen soundtrack listesini de veriim, eksik kalmasın.

1. winged
2. django (main theme) – luis bacalov, rocky roberts (orjinal django filminden)
3. the braying mule – ennio morricone (two mules for sister sara filminden)
4. in that case, django, after you…
5. lo chiamavano king (his name is king) – luis bacalov, edda dell’orso (his name is king filminden)
6. freedom – anthony hamilton & elayna boynton (original song written for django unchained)
7. five-thousand-dollar nigga’s and gummy mouth bitches
8. la corsa (2nd version) – luis bacalov (orjinal django filminden)
9. sneaky schultz and the demise of sharp
10. i got a name – jim croce
11. i giorni dell’ira – riz ortolani (day of anger filminden)
12. 100 black coffins – rick ross (original song written for django unchained, produced by/featuring jamie foxx)
13. nicaragua – jerry goldsmith featuring pat metheny (under fire filminden)
14. hildi’s hot box
15. sister sara’s theme – ennio morricone (two mules for sister sara filminden)
16. ancora qui – ennio morricone and elisa (original song written for django unchained)
17. unchained (the payback/untouchable) – james brown ve 2pac
18. who did that to you? – john legend (original song written for django unchained)
19. too old to die young – brother dege
20. stephen the poker player
21. un monumento – ennio morricone (the hellbenders aka i,crudeli filminden)
22. six shots two guns
23. trinity (titoli) – annibale e i cantori moderni (they call me trinity filminden)

- d-django! you black sonofabitch!

- the "d" is silent, hill billy!

devamını okuyayım »
16.01.2013 10:55