venus

  • 10894
  • 13
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

the lord of the rings the return of the king

film hakkında birkaç trivia;

* büyük yapımlarda efekt çekimleri için genelde 200 çekim yapılırken bu film için 1488 adet çekim yapılmış.

* filmin çekimleri, dünya prömiyerinden sadece 5 gün önce tamamlanmış, peter jackson filmin tamamını ilk defa prömiyerde izlemiş.

* witch kingin bulunduğu sahneler, miğferi sauronun fellowship of the ringde taktığı miğfere çok benziyor diye tekrar çekilmiş. peter jackson 2 karakterin karıştırılacağından korkmuş.

* sean astinin gerçek kızı son sahnede sam gamgeenin kızını oynamış.

* film, sinema salonlarına "till death for glory" adıyla gönderilmiş. (çalınmasından korkuyolardı heralde)

* theodenin battle of the pelennor fieldstan önce askerlerinin kılıçlarına kendi kılıcıyla vurma hareketi bernard hillin fikriymiş.

* merry ve pippin'in isengard duvarlarında pipo içtiği sahnede , dominic monaghan kusmamak için sahnenin çekilmesinden önce bir bardak süt içmiş.

* pippinin filmde söylediği the steward of gondor adlı parçanın melodisini billy boyd kendisi besteleyip seslendirmiş. (sözler tolkiene ait tabi)

* john rhys-davies aslında denethor rolü için seçmelere katılmış.

* peter jackson, christopher leeye sırtından bıçaklandığı zaman nasıl tepki vermesi gerektiğini anlatmaya çalışıyormuş, christopher lee 2 .dünya savaşında özel ingiliz güçlerinde bulunduğu için bunun nasıl bir his olduğunu zaten bildiğini söylerek sahneyi çekmiş.

* lawrence makoare filmde hem witch kingi hemde ork gothmog'u (bkz: return of the king deki mantar suratli ork) canlandırmış.

* frodonun yüzüğü yokedeceğini anlayan gollumun surat ifadesi, peter jacksonın evinde halısının üstünde çekilmiş ve sonra stüdyoya mail ile gönderilmiş, orda özel efektler eklenmiş.

* deagolun yüzüğü bulduğu açılış sahnesi andy serkis tarafından yönetilmiş.

* denethorun faramiri yakmaya çalıştığı sahnede, gandalfın atı ateşe yaklaşamıcağı için, gerçek bir ateş yakılmış ve bir cama yansıtılıp kameranın önüne konmuş sahne böyle çekilebilmiş.

* ian mckellenın çekimlerdeki ilk gününde hobbitona geldiği sahne çekilmiş, 2. gün ise gray havenstaki filmin son sahnesi çekilmiş. (bkz: nası yani) (bkz: yuh)

* rohirrimin pelennor da orclara daldığı sahne (afedersiniz argo oldu biraz) 52 kere çekilmiş.

* black gatein önündeki savaşta aslında aragorn sauronla dövüşmüş fakat sonradan sauron yerine bir trol konmuş. (bence iyi olmuş çünkü kitapta böyle bişey yok)

* barad-durun çöküşü world trade centerı hatırlatmasın diye özel bir çaba sarfedilmiş, kule yerden çökmeye başlamış ve patlama sesi yerine cam kırılma efekti kullanılmış.

* billy boyd gibi, viggo mortensen'de elfçe söylediği şarkıyı bestelemiş.

* black gatein önünde sauron aragornu çagırdığı zaman (elessar diye), orda aslında babasının hayali görünüyormuş ve o çagırıyormuş gibi gözüküyormuş (kandırmaca yani) daha sonradan kaldırmışlar o sahneyi, o yüzden aragorn havaya doğru şaşkın şaşkın bakıyor sanki birşey görmüş gibi ve sonra "for frodo" diye kapıya koşuyor.

* black gate'in önünde çekilen sahne, yeni zellenda ordusunun çalışma alanı olarak kullandığı bir çölde çekilmiş, çöl hala mayın ve bombalarla kaplı olduğu için önce bütün mayınlar ve bombalar temizlenmiş sahneler öyle çekilmiş.

* wtich kingin filmde elinde tuttuğu topuz o kadar ağırmış ki, eowynle karşı karşıya kaldığı sahnede topuzu savurması için film ekibinden birisi kenarda durup, topuzu alttan yukarı doğru itiyormuş, başka türlü yerinden oynaması mümkün değilmiş çünkü. ve az kalsın film ekibinden birisine çarpıyormuş topuz çekimler sırasında. son anda kenara çekilmişte kurtulmuş adamcağız.

son olarak film,

* * 11 oscar adaylığının 11inide kazanarak bir rekora imza attı. (tebrikler)

bunu okuyanlar bunlarıda okuyabilirler (bkz: #9142977) (bkz: #9143856)

devamını okuyayım »
17.02.2006 18:29