şükela:  tümü | bugün
 • david eddings'in eleştirilmeyen bir şey bırakmadığı fantastik roman üçlemesi. üst komşulardan birinin belirttiği gibi sadece dini inançları değil, ideolojileri de eleştirmiştir.
  bu üçlemeyi ve devamı niteliğindeki tamuli üçlemesi okumadan önce özellikle lotr başta olmak üzere silmarillion ve dragonlance okunmuşsa insanda dejavu hissi uyandırabilir. ayrıca bölge ve dini inançlar hakkında verilen tasvirler bahsedilen bölgenin dini hakkında çıkarımlar yaptırabilir.

  sora sora bağdat bulunur deyişini değiştirip sora sora bhelliom bulunur şeklinde tasvir edebilirsiniz bu üçlemeyi okuduktan sonra. arkadaş sormadık insan bırakmadılar koca eosia kıtasında.

  göz yuvarlayıp eleneler demek de tikiniz olabilir. dikkat.
 • dahi anlamındaki da'yı ısrarla ayrı yazmayan, - hatta daha kötüsü bazen ayrı bazen bitişik yazan - özne yüklem uyumsuz cümlelere sahip çevirisi olan kitap üçlemesi. kitabın jönü sparhawk yüzüklerdeki aragorn'a tekabül eder. sephrenia ise belki galadriele, ghwerig gollum'a... talen ismindeki piç profesyonel hırsızdır. aslında pek piç sayılmaz babası kurik'tir, ancak karısı ve diğer 3 çocuğu bu durumu bilmemektedir. yüzüklerdeki kadar çok betimleme yoktur, daha çok diyalog ağırlıklıdır bu da sürükleyiciliği artırmaktadır. filmi yapılsa sparhawk'ı kim oynamalıdır, mickey rourke oynamalıdır. ve bunun derhal filmi yapılmalıdır ve ben de bu filmi yerden yere vurmalı, kitapta şöyleydi böyleydi diye artistik yapmalıyımdır.
 • üçünçü kitabı olan safir gül'ün bulunamadığı üçleme

  ebookuna bile razıyım. o da yok. 2 yıldır kitapçılara bakıyorum yok. basılmıyor.
  asdece yarın öbür gün başka bir yayınevi tekrar basarsa alabilirim sanırım.

  edit: ebookunu alıp telefona çaktım
 • pandion $ovalyelerinin en krali sparhawk'in, ulkenin yonetici prensesi ehlana'yi kurtarma yolunda annias, otha ve azash ve a$agi yukari kendisi kadar iyi eski-donek pandion martel'e kar$i ehlana'yi hayata dondurme mucadelesini anlatir. gollum benzeri bir adam olan ghwerig'in sahip olup kendinin de kaybettigi yuzuk benzeri bi atraksion olan bhelliom'u aramak etrafinda doner kitap. ekip kurulur, yollara du$ulur. lord of the rings'in 90'larda tekrardan yazilmi$i gibi gorulse de cok farkli ve bittiginde hayatta sahip oldugum dostlari kaybetmi$im etkisi yaratan yegane kitaptir. ozgunlugunu karakterlerin genel ev'i bile ziyaret etmesine kadar dayanan geni$letilmi$ hayal gucune, baymayan tasvirlere, surekli geli$en action'a ve dini inanclari sorgulamasina borcludur. ayrica aphrael oykudeki favori yapilasi kadar iyi du$unulmu$ ayrintidir.
 • hayatimda onemli yeri olan romanlardan biri, ya da serilerden biri de denilebilir. bu uc kitabin devami olarak ayni derecede basarili tamuli uclemesi cikti. nickimi bu romanin kahramanindan almamin yaninda kitaptaki sorgulamalar (ozellikle inanclar ve kurallar hakkinda olanlar) ve belirlemeler beni cok etkilemistir. hikayesi, anlatilis tarzi, surukleyiciligi vs. ile bence bir fantezi klasigi olmayi fazlasiyla hakediyor.
 • daha saf, tertemiz, yeniyetme bir cocukken 3 kitabini birden arka arkaya okudugum efsane david eddings uclemesi. fantastik kurgu'ya daha nice neferler kazandirmis olabilir. nitekim sonralari ejderha mizragi serisini okumamin temel sebebi olmustur.
 • olay örgüsünün çok başarılı olduğu ancak iş karakterlerin özellikle şovalyelerin konuşmalarına gelince basit amerikan dizisi havasıyla insanı sıkan,ama enfes ama eğlenceli fantastik seri
 • karakterleri yavaştan tanımaya başladığımız seri. ben elennium'da karakterleri tam olarak tanıdığıma sanırdım ama tamuli'de her karakteri daha derinden tanıyoruz. özellikle kalten'e olan sevgim, saygım tamuli'de katlanarak arttı.

  bu seride en güzel olan şeyler muhabbetler. tynian ve ulath'ın hikayeleri. yemek sırası muhabbeti. talen'in kurnazlıkla verdiği cevaplar.. sepherenia'nın merhameti, "ah şu eleneler" demeleri güzeldi. bevier'in sürekli fazla dindarlığı yüzünden nefesi kesilmesi. kurik'in pratik zekası.. karakterler adeta gerçek gibi. elenium'da bunu pek anlamasam da tamuli'de ciddi derecede saygı duydum david eddings'e bu açıdan.

  ayrıca elenium'da bir çok sır tamuli'de ortaya çıkıyor, bu yüzden tamuli'yi okumanızı da şiddetle tavsiye ederim.
 • son derece makara ve bir o kadar da karizmatik şövalyelerden oluşan bir grubun prenses ehlana'nın hayatını kurtarabilmek için safir gül adı verilen büyülü mücevheri aradıkları eğlenceli macerayı anlatan fantastik üçleme.
 • günümüz sosyal ve dini yapısına çokça göndermede bulunan, bunu büyü ve troller gibi kısıtlı fantastik öğelerle süsleyen harika bir david eddings üçlemesi.

  sparhawk tabii ki de efsane bir karakterdir ama tynian, ulath gibi yan karakterler, ve kurik gibi harika bir yan kahramanın varlığı, diğer yan mevzularla beraber kendisini çok sevdirir.

  çok dünyevidir ve sanki 600-700'lü yıllarda avrupa'da yaşanıyor gibi hissettirir. hem fantazi hem gerçek gibi düşündürür. tamuli üçlemesini resmen 2'ye 3 e katlar.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  arasham'ın peşine düştükleri, daha doğrusu ehlana'yı iyileştirmek için kutsal eşya/iksir peşine düştükleri yerler, pelosia ve azash'ın ele geçirdiği hatunla yani succubus'la mücadelesi filan harikadır.

  bir şeylerin olması için gerçekten çaba gösterilen ve bunun okuyucuya yansıtıldığı heyecanlı bir seri.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  kanımca rahmetlinin yaptığı gelmiş geçmiş en güzel çalışma.