• yıllar önce yapılan o rezil altgeçitlerle ve korkuluklarla eminönü'nün ırzına geçilmiş, denizle bağlantısı koparılmıştır. meydanın bir tek adı kalmıştır.
  • tekrar ilçe olması gereken yer.

*imla
  • kaçak parfüm aldığım yer. hayır garip olan satanın zabıta tarafından kovalanmasına rağmen bana parfüm satmaya çalışması değil, o an bana koklattığı gül suyuyla doldurulmuş şeyi orjinal kokusuna benzetmem. eve gidince baktım içinde bir şeyler yüzüyordu sıvının ne koyduysa artık, bazen cidden kendimi çok salak hissediyorum böyle. evet salağım ben cidden.
  • gündüz nüfusu ile gece nüfusu birbirinden bu kadar farklı olan bir yer daha yoktur herhalde. emin değilim, tam olarak resmi bir miktar veremem ancak yaz aylarında gündüz nüfusu 1 milyon iken bu sayı gece 15'e filan düşüyor.
  • gri poşetleriyle aklıma kazınan yer.
  • hakiki istanbul'u tadabilmek için gidilmesi gereken yerdir. tahtakalesi, sirkecisi, doğubank'ı, şark han'ı falan derken paranız suyunu çeker lakin satın alacağınız yeri bilip iyi pazarlık yapılırsa fiyat/performans orgazmı yaşatan ürünler bulursunuz..

bu arada cüzdanınıza da mukayyet olun..
  • turistik freak show diye birşey varsa, o eminönü'nde icra edilmektedir.

filmlerde bu kadar rahatsız edici, yabancı, grotesk, sikindirik öğeyi bir arada görmedim ben.
  • tekrar ilçe olması gereken yer.
  • izmir'deki eşleniği için (bkz: kemeraltı)

merkezi ve tarihi olması, turistik olması, iskelesi olması, büyük bir ticaretin dönmesi ve x sektöründekilerin birbirine yakın olması - örnek vermek gerekirse kırtasiyecilerin tahtakale tarafında toplanmış olması -

mısır çarşısı yerine kızlarağası hanı var mesela, sahilde balık ekmekçilerin yerine sahilde midyeciler var. akşamları pazar yerine dönmesi ve yerlere tezgahlar kurulması. valilik var bir de ikisinde de. tabii eminönü'nden cağaloğlu'na çıkmanız lazım, kemeraltı'nda saat kulesinin orada direk valilik.
  • araba trafiği gibi yaya trafiği olan yer, hele bir de minik bayraklı turist rehberleri çipil gözlü garibanları bu kaosa sürükleyince bildiğin kontak kapatıyor insanlar.
hesabın var mı? giriş yap