şükela:  tümü | bugün
  • bilimum kafir milletine göre türk hava yolları nın her türlü sikerttiği şu sıralar dünyanın en gözde 4 hava yolunun karşılaştırması.

http://backpackerlee.wordpress.com/…tar-vs-turkish/

(bkz: emirates)
    (bkz: etihad)
    (bkz: qatar airways)
    (bkz: türk hava yolları)
  • hepsiyle en az 3'er kere ucmus olarak emirates havada karada goturur dedigim karsilastirma.
  • ilk 3ü bedava yakıt sayesinde zirvededir. sonuncusu da istanbulun coğrafi konumunun etkisiyle bu başarıda yer edinmiştir. ayrıca ilk 3ünün patronu arap yöneticileri ingilizdir. sonuncusu rize ve hatta çayeli hegemonyasındadır.
    ancak dünyanın en iyi 10 havayolundan 4ünü oluştururlar.
  • thy diğerlerinin bir tık altındadır.
  • arsenal vs mcity vs barça
  • dördünün de economy class'ında yolculuk etmiş birisi olarak kafadan "emirates" diyeceğim versus.

economy class diyorum tabii tekrar diyeyim de ukalalık yapıyormuşuz gibi de gözükmesin.

emirates'in yemekleri diğer körfez havayollarından daha iyi. thy damak tadı olarak bizim için kral ama emirates gerçekten iyi. kabin, rahatlık vs derseniz o konuda qatar'ı yine geçin. en kötüsü qatar zaten. (en az iyisi) ancak rötar mevzularında ise etihad direk imparator. 45dk-2saat arası garanti çakıyorlar hiç afları yok. thy'de rötarların başarılı (!) firması. emirates'le 2 kez hiç rötar sıkıntısı yaşamadan seyahat ettiğim kendilerini bir adım öne koyarım.

velhasıl bu işin profesyoneli değilim ama bir müşteri olarak

1-emirates
    2-thy (yemeklerde en iyisi ama emirates biraz daha çeşitli, alkol vs...)
    3- etihad
    4-qatar. (mahkeme duvarı gibi suratlar, birşey sorarsan küfür gibi algılayan tipler, yemeklerde de etihad'la beraber en alt sıradalar.ha bir de sıkış tepiş geldi bana nedense. boeing ya da airbus ama kastı nedense bi kere)

ha, siz siz olun star alliance olayını takip edin. o ayrı. gerektiği anlarda hayat kurtarabilir. en iyi hizmet/havayolu başka şey bu başka şey. yoksa emirates thy'yi götürüüür getirir.

(bkz: star alliance)

edit: emirates daha iyi. bu yazı tutarsız gelmiş olabilir ama sondaki bakınız, kritik olabiliyor bazen.
  • thy'nin "middle east airline" olduğunu öğrendiğimiz karşılaştırma.

türkiye, her ne kadar bana göre olmasa da özellikle akp döneminde ortadoğu ülkesi olmuştur ancak thy, bu karşılaştırmada adı geçen diğer firmalarla o bahsedilen anlamda aynı kategoride bir havayolu değildir. neden derseniz:

- thy 80 yıllık havayoludur, diğerlerinin en eskisi 30 yıllık bile değil.

- türkiye'nin 100 yıla yakın havacılık tarihi ve kültürü varken bu arkadaşların havacılığı tamamen parayı bastırıp en yeni çıkan uçağı alma üzerine kuruludur (son yıllarda malesef thy de buna yönelmeye başladı).

- thy çoğunlukla türk pilot kullanır, diğerleri çoğunlukla yabancı.

- thy uçuş görevlilerini kendi vatandaşlarından seçer, diğerleri singapur, tayland, rusya, hollanda falan.

bunları "thy diğerlerinden iyidir" anlamında yazmıyorum sadece "middle east airline" olma konusunda thy'nin diğerlerinden biraz farklı olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

karşılaştırmaya gelince, bana göre emirates her türlü basar. thy o koltuk aralıklarına sahip olduğu sürece isterse uçağın içinde kendin pişir kendin ye mangal servisi versin yine de benim sıralamama giremez.
  • aralarında en yakın tarihte ölümlü kaza yapan thy'dir. (bkz: 25 şubat 2009 thy uçak kazası)

thy'nin son 20 yılda 4 tane ölümlü kazası varken, diğer üç havayolunun tarihinde ölümlü kaza yoktur.

önce güvenlik, gerisini siktir et.