• 130bin dolar ediyormus 1+1. 700kusur bin tl. (bkz: hayal dunyasinda yasiyor bazi ipneler).
  • 2018 mayısta henüz piyasada bunalım zamanı gelmemiş iken taşındığım mütevazi dairemi o günlerde rahat satabilecegim rakam 190 bin.
    ben (aptallığıma doymayayım zar zor emekle alındı ya sanki kefenin cebine sokup öbür tarafa gidecek) o zaman satmayıp kiraya veriyorum. aldığım kira 650 tl.

2019 ocak.bugün aynı daireyi en yüksek satabilecegim rakam: 170 bin. o da evin içine harcadığım para ve cephe olarak konumu manzarası vs. sayesinde alıcı bulunabilirse.aldığım kira hala 650 tl.

zamanında 190 binden satıp parayı vadeye koysam ayda en az temizinden elime geçecek rakam en az 2500 tl.dövize koyup şansın yaver gitse al sat yapsan kazancın hesabı yok.
    evden yapılmış zarar en az 20 bin.2 gün evvel kombinin içinde parça bozuldu masraf 500 tl.bu yıl kiraya verdiğim evin belediye vergisi 220tl.daskı 130 tl daha başka muhtemel masraflar ve devletin kiradan aldığı yüzde 25 vergisi hesap edilmedi.

bunlar en değerli zamanında 190 bin görmüş mütevazi bir dairenin hesabı kitabı. 500lük 750lik yada zamanında 1 teklik edenlerde olanların zararlarını hiç düşünemiyorum.birde bunu 10 yıllık banka faizi ile falan aldıysa vatandaş vay ki vay.

şimdi varın siz hesap edin balon ne halde.

donanımhaber ölücüsü hesabı gırtlak borçlanmış ,çaresiz,bitik adamdan binbir ah ile alınan (ki ne kadar faydası görülür,ben şahsen ağlayanın malını istemem)yada icralardan alınan düşeş olan daireleri bilmem ama hesap ortada.
    bu zamanda ihtiyacı için oturumluk değil yatırım yapıyorum para kazanacagım diye ev alanın gram aklı yoktur...
  • uzun uzun yazıp, küfürlü konuşup bizi ikna edecegini sanıyorsan yanılıyorsun.

arkadaşım emlakçı, park yaşam sitesinde 3 dairem var, gelsin hangisini istiyorsa vereyim diyor.
  • "evin piyasası şu kadar" diyen arkadaşların en büyük hatası, söyledikleri rakama evlerin el değiştirmiyor olması.
    adam sorsan evin piyasası 130 bin$, e hadi satışa çıkar dediğinde satabileceği rakam 90 bin$ ise, o evin piyasası 130 değildir dostlar.
    bundan tam 1 ay önce istanbul'da piyasası 750 bin tl dediği evi 450 bin liraya satan adam gördü bu gözler. biraz daha zorlansa 10-20 daha da inerdi fiyatı sanki.

benim çevremdeki insanlardan istanbul'da yatırım amaçlı ev almış olanların en akıllıları 2015'de evleri satıp, başka yatırım araçlarına yönelenler oldu.
    evini iyi lokasyonda almayıp, şu anda satamayan uygun fiyata düşüp kiraya da vermeyenler de boş dairenin aidatlarını 400'er 500'er ödüyor her ay.

yine istanbul için söylüyorum, şişli-levent-beşiktaş civarında en nemrut ev sahibi 15%'den fazla kira zammı yapmıyor.
  • aslında çoook uzun bir entry yazdım fakat sonra dedim ki kime ne? ben ekonomist ya da emlakçı değilim. bildiğiniz düz kiracı vatandaşım. şunu merak ediyorum;
    mesela bu ev bu parayı hakediyor mu. metrobüse yakın "20 dakika yürüme mesafesi" ki bence eminim ki en az yarım saat. ve eminim ki o bölgede bir kadın iş çıkışı karanlıkta asla rahat yürüyemez.
    ya da bu . 75 metrekare,1+1 ve bahçe katı.
    daha makul bir bölge ve dairede oturmak için bir asgari ücreti gözden çıkarmak zorunda mıyım ?
    o parayı verecek maddi gücüm yoksa istemediğim yerlerde oturmaya mahkum muyum?
    anladık evet evin değeri , getirisi vs. ama el insaf.
  • şuanki evin fiyatını güncel dolar kuru hesaplarsan mal olursun.

örnek olarak 2015 yılında istanbul halkalı site içi bir daire için 400.000 tl ödedin, dolar kuru 2,40 diyelim 166 bin usd oluyor , günümüzde bu evi en kötü 650.000 tl ye sattın diyelim 122.000 usd olur , kaybım 44 bin dolar evet ben bir malım.

200.000 %0,98 kredi oranı evi on yıllık kredi ile aldım, aylık ödemem 2.800 tl yani 2015 değerine göre 1.166 usd oluyor , şuan ödenen kredi tutarı usd hesabına göre 518 usd , bu evi beş senedir de kirada tutuyorum. aslında ben mal değil kralmışım.

edit. şimdi bazı yazar arkadaşlar o paraya şu alınırdı felan filan diyecekler, cebimde 2015 de 200 bin lira para var. dolara yatırsam kazancın x olur y olurdu diyecekler . ya arkadaş ben dolar 0,001 kuruş artsa heyecan yapıp satan adamım o dolar kuru 5 liraya çıkana kadar bin kere satar zarar ederdim. e ne yapacaktık bu paraya bakkal dükkanımı açacaktım, evet piyasada durgunlk var ama gene aynı para cebimde olsa yine ev alırdım ,
  • bu krizde sektörü bırakmış biri olarak söylüyorum. daire almanın, emlak yatırımı yapmanın tam zamanı çünkü; dolar, faiz ne kadar yüksek olsa da satış olmaması sebebiyle şuan her konut "gerçek değerinin" altında dahi satılmıyor. o sebepten elinde nakiti olan dolarla faizle değil sağlam bir emlakçı ile çalışsın kısa-uzun vadede kazanan olsun.
  • pawn stars(modern rehinciler) belgeselinde daha iyi anlatılır. adamların en çok zorlandıkları kısım, getirilen eşyaların değerlendirilmesi değil, sahiplerine kar marjı olmadan vaya değerinin çok üstünde fiyata almayacaklarını anlatabilmektir. bizim insanımız aynı kafaya sahip. elindekinden en yüksek rant sağlamayı düşünürken, diğer kalemleri umursamamasıdır. değerinin çok üstünde anlaşılan bir mülkünün, geri dönüşünün de sıkıntılı olacağını düşünmüyorlar. o yüzden hayallerini emanet ettikleri kişilerin dolandırıcı çıkmasına şaşmamak lazım.
  • ıstanbul maltepe'de 320bin'den satisa koyduğum dairemin(ust komsum 320den satmıştı) fiyatını adim adim 260bin e kadar indirdim. bir kac gun icinde ciddi sayıda telefon almaya başladım. adaylarfan biriyle haftaya el sıkışırız diye düşünüyorum.

ozetle: tl bazinda dogru fiyata inerseniz hala alışveriş oluyor gibi. doviz bazında bize giren girmiş :)
hesabın var mı? giriş yap