• berbat adam burda da şahane şeyler nerde, diye aranmamıza neden olan cevap.
  • kaldı ki dostoyevski'yi de zamanında siyasi görüşünden dolayı rusya'da çok dışarda bırakmışlardır. ne vakit avrupalılar keşfeder o vakit dünyaca değeri anlaşılır. eserleri öyle kuvvetlidir ki zamanı da mekanı da aşar. sen daha olgun eserler bırakamadan behzat ç dizisi başarısı ile çok ünlü oldun. bu şöhreti kaldıramadın, behzat karakterinin altında ezildin, yazacak bir şeyin de kalmadı. ayrıca örnekse psycho filmi sinema tarihinin en etkili filmlerindendir ama uyarlandığı kitap beş para etmez derler. se7en da öyle keza. öte yandan dostoyevski'nin tolstoy'un ve bir çok büyük yazarın kitaplarından sağlam film çıkaramadılar. apayrı anlatım dilleri çünkü.

şuan için emrah serbes üretimlerini beğenen vardır beğenmeyen vardır. ama tarihsel anlamda kimin ne kadar değerli olduğunu da tarihe bırakalım. dostoyevski gibi nice iğrenç adam eser üretmiştir de biz sadece dostoyevski'yi biliriz.
  • yazarlığını ve yaptıklarını ayırdıktan sonra, yazarlığına ayrı yaptıklarına ayrı söylenmek istediğim yazarımsının cevabı.
  • adamın o sitede yazdığı en son yazı 2012 tarihli. hemen sazan gibi atlamayın, önce bir araştırın ergen arkadaşlar.
  • --- spoiler ---

3. madame bovary sensin

iffetimizi tesadüfen koruyor olmamız iffetli olduğumuz anlamına gelmez. flaubert, madame bovary’i bu yüzden yazdı. emma kocasından sıkıldı diye hemen bir çapkının kollarına atmadı onu. yonwille’de noter katibi leon’la tanıştırdı önce ve aralarında platonik bir hadise cereyan etti. leon kasabadan ayrılmak mecburiyetini hissedene kadar böyle sürdü bu. ancak ondan sonra rodolphe çapkını çıktı sahneye. bu hikâyede leon’un işlevi ne? okura, emma’yı yargılamadan önce kendi iffetinin de pamuk ipliğine bağlı olduğunu hatırlatmak. flaubert’in, “madame bovary benim,” demesi bundan. biraz da madame bovary sizsiniz demek istemesinden. iffetine mikroskopla bakan orada baştan çıkmaya hazır birini görür.

--- spoiler ---

emrah serbes'i ne severim, ne de nefret ederim, emrah serbes şöyle iyi birisidir demiyorum, kötü birisidir de demiyorum.

ekşi sözlük linç güruhunun şunu unutmaması gerekir ki, bugün birisini öldüren, cezaevine girmekten korkan, hala şov peşinde olan birisine bıdı bıdı yaparken, yarın kendimizin daha kötü bir durumda olmayacağının garantisi yoktur. hiç kimse "ben üç gün sonra şerefsizce bir şey yaparım" demez.

bir bekar olarak hatırlatırım ki; bekara karı boşamak kolaydır!

ve yine derler ki; sen işaret parmağınla birisini gösterirken, diğer üç parmağın da seni gösterir!
  • edebiyat tarihi sahane seyler yazmis berbat adamlarla doludur.

korkak,

iki yuzlu

ve asagilik adamlarla degil.

tanim: kendine kilif arayan yazar sacmaligi.
hesabın var mı? giriş yap