• bir kaç yıl önce değişik bir tanesinin tarafımca yapıldığı sayıklamalar.
    ateşimin 40-41 arası gidip geldiği bir gün... zaten tüm günü yarı bilinçsiz halde halusinasyonlar görerek geçirdiğim için nadir rahat bir nefes alabilmişimdir, fakat o da sabahın 5ine denk geldiği için ve hasta olduğum durmadan hatırlatıldığı için zorla yatağıma yatarım. gece çok fazla susarım fakat başucumdaki su bitmiştir. hastalık ve uykudan uyanamamak gibi sebeplerden kalkıp alamam, yattığım yerde "suu suuuu" diye sayıklar halde geçiririm saatleri. sonradan öğrenirim ki bütün gece sayıkladığım şey aslında:

"jimi hendrix, jimi hendriiiiiiix"ten ibarettir.*

daha sonradan her "ya jimi hendrix'in müziği su gibi başka bi şekilde tarif edemiyorum" tarzı bir diyalog açıldığında sırıtasım gelir bunu hatırlarım, hatırlatırım.
  • guzel babacigim gece mesaisinde sabahlara kadar calismaktadir * ama pinka da * okula gidecek kahvaltisini beslenmesini ister babayi uyandirmaya calisir:

+hadi baba uyan baba hadi baba uyan baba hadi baba uyan baba...***
    -dur babacigim uyanicam
    +ne zaman ya hadi kalk
    -dur babacigim ya arabayi bi park ediyim ondan sonra kalkarim
    +!!***
  • enterasan olmasının yanında çılgın ve avantgarde değeri olan sayıklamalardır.

uyku sayıklaması sayılır mı bilemedim ama; uykulardan bir uyku, anne kişisinin odaya girdiği rivayet olunur. zaten ben sayıklayan birey olduğumdan, sabahleyin aile fertlerinden edinilen bilgim ışığında şu cümleyi kurduğum bana iletilmiştir;

"basket topu hakkında koku al!"

bu da insanın ne kadar garip rüyalar gördüğünün, rüyalarda, alıştığımız düzende yanyana gelmeyecek şeylerin bir arada görünmesi olası olmasına rağmen, gerçek hayatta dillendirilirse sonucunun ne olacağı hakkında yüklüce bilgi içeren bir cümle olmuş galiba.
  • saatlerce siyasi tarih sınavı için ortadoğu, arap-israil sorunu çalıştıktan sonra gece yarısında:

-çadır harekatı!

şeklinde giden sayıklama.
  • dışarıdan bir gürültüyle uyanır gibi olunca:

- 2 yaklaşık!

uykumu tam alamadım manasında.. hazır değilim daha. yapmayın. uyandırmayın..

(bkz: bir kelime bir işlem)
  • tam olarak sayıklama denemeyecekse bile, normalde sayıklayacağım şeyi yazdığım mesaja aktardığım için bu sınıfa sokabileceğim bir örnek mevcut.

akşamüstü saat 6 suları, nedenini hatırlamadığım bir şekerleme yapmakta, rüyamda babam ile mavi ilkokul önlüğü almaya gittiğimi görmekteyimdir.
    bu sırada bir arkadaşım aramaya başlar beni, kendimi rüyaya nasıl kaptırdıysam artık, aramayı meşgule verir, arkadaşıma "babamla alışverişteyiz." mesajını yazıp, yollarım.

uyandığımda aldığım mesaj "tamam, sonra görüşürüz o zaman."dır, "allah allah" derim.
    gönderilen mesajlar kutusunu açtığımda yazmış olduğum mesajı görürüm. arkadaşımı tekrar arar, aslında evde uyuyor olduğumu açıklarım ve olaylar gelişir.*
  • - a-si-ye söy-le-ba-ba-na-be-nim-a-dım-am-di-değ-il-ham-di...

enişte sayıklamış, halam anlatmıştı. dedem "h" özürlüdür. adamın nasıl uyuzuna gidiyormuş meğerse.
  • sevgili ile sarılmış uyurkene, sevgilinin ağzından dökülen ve akabinde yerlere yatıran cümle;

9 milyon insan yanılmış olamaz.

not: sanırım kendisi "milyonlarca sinek yanılmış olamaz, bok yiyin." tarzı bir ifadeden etkilendi.
  • üniversitede birinci sınıftayım, yurt odamda köşedeki yatağımın etrafına diğer odalardan birkaç arkadaşı toplamış sohbet ediyorum. tıpçı oda arkadaşım da sabah okula gideceği için yatmış uyumuş. neyse ki uykusu ağır, rahat rahat takılabiliyoruz. derken sırtı bize doğru dönük olan arkadaşımdan bir ses;

"aksaray... metro istasyonunda... polifonik melodi...leri... mega...fonla duyurdular".

üzerinden dört yıl geçti, hala etkisindeyim desem yalan olmaz. şaka şaka etkisinde değilim. ama etkileyici bir şey yani.
    (ha bu arada inanılır gibi değil farkındayım fakat 3 şahidim var).
  • seneler önce yurttaki ilk senemde bizzat "abi carrefour'dan geçiyor mu?" diye sayıklamışlığım vardır. hala arkadaşlar arasında anlatırım, onlar da komikmiş gibi sahte gülücükler takınırlar. terbiyesizler.
hesabın var mı? giriş yap