• haber

iddiaya göre çağlar baltacı'nın epilepsi hastası olması nedeniyle; doktoru yanlız yaşamaması gerektiğini belirtti.baltacı'nın talebi üzerine bakanlık da ''tayin olmalı'' dedi.ancak bakanlığı onay verdiği tayine kars defterdarı bilgehan alım bir türlü onay vermedi.başka memurların tayini onaylanırken çağlar baltacı'nın tayini sürekli olarak ertelendi.1,5 yıl boyunca tayin bekleyen baltacı, evinde epilepsi krizi geçirdi.yanında kimse bulunmayan talihsiz genç hayatını kaybetti.
  • bilgehan alım diğer memurlara tayin verirken, öncelik göstermesi gereken memura neden tayini vermiyor. koca 1.5 yıl adam bekliyor ve tayin verilmiyor. yemin ederim şakadan da öte bir ülke haline geldik.

defterdarın vicdanı rahat mı dicem de rahattır, umurunda da değildir. ben böyle adalete, birilerinin sevdiği öldü, kimsenin umurunda olmayacak.

gündemde kalmalı. sorulmalı, cevabı alınana kadar.
  • •--->>> yardım talebine bağlı destek edit’i<<< ---•
    çağlar’ımızı genç yaşında ölüme götüren bu korkunç adaletsizliği gündeme taşıyan yazar-çaylak-okur, tüm güzel kalpli arkadaşlarımıza teşekkürler. var olunuz, hep birlikte var olalım, mobbing’e karşı duralım.
    fakat, bir kanayan yaramız daha var:
    • — (bkz: palyatif bakımda mobbing uygulanan hasta)
    sözlük çaylaklarımızdan bir arkadaşımızın annesi; ağır derecede hayatî risk altındadır.
    destek olmak isteyenler için, insan hakları ihlâl edilen mobbing mağduru çaylak arkadaşımızın profili:
    https://eksisozluk1923.com/…ce-will-not-protect-you
    annesi hanımefendi ve kendisi mobbing’e ve insan hakları ihlâline maruz bırakılmışlardır, halâ daha da bırakılmaktalardır.
    lütfen destek olup bu korkunç adaletsizliğin başlığını da gündemde tutalım.
    • — (bkz: palyatif bakımda mobbing uygulanan hasta)
    ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

olayı tüm detayları ile araştırdık.

hazin şekilde ölüme sürüklenen türkiye cumhuriyeti yurttaşı kardeşimiz kırşehir nüfusuna kayıtlı bulunan çağlar baltacı, henüz 25 yaşındaymış ve engelli raporlu olmakla birlikte; engeli ömür boyu sürecek hastalıklar sınıfında sayılarak raporlandırılmış.

“çağlar baltacı” görsel - 1

görsel - 2

çağlar baltacı’nın çocukluk arkadaşı ve yakın aile dostlarından olan yasin demirci, birinci ağızdan bu vahim olayı 16 kasım 2023 tarihi’nde, twitter’daki @yasintasdemiir isimli sosyal medya hesabından şöyle aktarmış:

(imlâ kuralları ve eksik harfler düzenlenerek aktarılmış olup yayınlanan içeriğin orijinali aynı şekilde sözlüğümüze nakledilmiştir.)

“1: çağlar baltacı 2022 senesinde engelli personel olarak kars'a atandı. bir süre çalıştıktan sonra devletin bize sunduğu bir hakkından faydalanmak istedi. epilepsi hastası olduğu için, ailesinin yanına bir kereye masus tayin olabilirdi. bu hakkını kullanmak tayin olmak istedi.
    translate post
    10:24 pm · nov 16, 2023
    ·

2: tayin olmak istediğinde personel müdürü ve şefi tarafından sürekli olarak; "biz kimseyi yollamıyoruz", "buraya gelen gidemez", "neden geldiniz” şeklinde tepkiler aldı. stres ve üzüntü çağlar’ın hastalığı olan epilepsiyi sürekli negatif anlamda etkiledi.

3: işi resmiye döküp defterdar bilgehan alım aracılığı ile resmi dilekçe vermiştir. iki tane resmi dilekçe verdikten sonra beklemeye geçti. bu esnada sürekli birileri gelsin seni göndereceğiz cümleleri ile çağlar’ın umutla dolmasını sağlamışlardır.

4: iki yeni personel kars'a engelli personel olarak atandığında çağlar belkide en mutlu günlerini yaşıyordu. süreç tamamlanmış artık tayinine izin verilecekti. yeni gelen iki arkadaşı ile birlikte resmi dilekçe verdiler tayin için. içlerinde en öncelikli olan çağlardı. ilk o gelmişti.

5: bakanlık çağlar ve arkadaşlarının tayin talebini onayladı. mutlu haber gelmişti. defterdar tayinlerinin onaylandığını kendi söylemişti. kısa bir süre sonra gelip “vali bey izin vermedi, prensip gereği en az 3 sene görev yapmanız gerekiyor” demişti. hayaller boşa çıktı.

6: çağlar için ankara'da bir hastaneden heyet raporu aldık hemen. doktorlar artık bu çocuk tek başına yaşayamaz diyorlardı. bu sefer olacak dedik. bakanlık onayladı, doktor heyeti kararını verdi, artık kardeşimiz oğlumuz abimiz yanımıza gelecekti.

7: tabi yeni engelli personeller gelmeden önce çağların iki tane resmi defalarca elinde kağıtla tayin talebi oldu. bu esnada çağlar’ın annesi kars'a gitti. defterdar bilgehan alım’a saatlerce yalvardı.
    “evladım burada ölecek, heyetin kararı belli, bakanlığın tutumu belli evladımı verin.

8: defterdar gözü yaşlı anneye öyle cümleler sarf etti ki neymiş "çağlar sokakta defterdardan hızlı yürüyormuş", "görünürde hiçbir şey yokmuş.", "gelmeseymiş".
    nelerrrr nelerrr, gözyaşı birdi on olmuştu.

9: doktorlardan daha iyi bilen defterdar üç engelli personelin onaylanan tayinlerinin vali tarafından iptal edildiğini söyledikten sonra bilin bakalım ne oldu?
    çağlar hariç herkes istediği şehirlere tayin oldu. çağlar ilk gelmişti, ondan sonra gelen herkes ailesine dönmüştü.

10: ilk gelen ve sona kalan kişi olarak stres, üzüntü ve buna bağlı iştahsızlık çağların hastalığını kat kat arttırdı. çağlar daha sık nöbet geçirmeye başladı. iyice arttı. çağlar yapa yanlız kaldıktan sonra öğrendiğimiz ilginç bilgiyi de sizlerle paylaşmak istiyorum.

11: tayini onaylanan ve giden kişilerden birisi validen özel randevu alıyor. valiye durumu anlatıyor. vali bey, defterdarın kendisine ne hastalıktan nede yaşadığınız zor durumdan bahsetmediğini söylüyor. bizim arkadaşları normal memur şeklinde aktarmış.

12: hatta vali beyin, bakanlık onayından da haberi yokmuş. tamamen eksik bilgi ile valiyi kendine perde etmiş defterdar. valide durumu öğrenince görüşmeye giden arkadaşın tayin olmasını sağlamış. üçüncü kişi nasıl tayin oldu onu bizde bilmiyoruz.

13: artık çağlar’ın hastalığı hat safhaya çıkmıştı. annesi cimer’den şikayette bulundu. cumhurbaşkanlığı da işin içine dahil olunca artık kaçınılmaz oldu. çağlar’ın tayini bir buçuk sene sonra onaylandı. en gergin dönemiydi, umutlanmak istemiyordu. çünkü hepsi pişmanlıkla bitmişti.

14: sıra ankara'daydı. ankara çağlar’ın hangi ilçeye geleceğine karar verecekti. çağlar o günleri göremedi. 6 kasım pazartesi günü akşam 6’dan sonra çağlara ulaşamadık. kaldığı binanın güvenliğine ulaştık. en son telefon görüşmemiz 17:20 de annesi ile olmuştu.

15: saat gece 00:30’a kadar yalvar yakar polisi kapıyı kırması için ikna ettik. telefonu odadan çalıyormuş. nasıl oluyorsa güvenlikte odanın yedek anahtarı yok. kapının kasasına zarar gelmesin diye kırmak istemediler saatlerce. 00:30 sularında artık içinden çıkılmaz bir hale geldi.

16: kapı kırıldı çağlar’ın kars'taki arkadaşları ve polisler daireye girdi. telefondan bir ses "çok üzgünüz, çok üzgünüz".
    “çağlar’ı kaybettik. ayağı çarşafa dolanmış, çarşaf kat kat olmuş. kim bilir kaç dakika can çekişti....” (diyorlardı) peki yanında bir kişi olsaydı? (bu hazin ölüm olur muydu?)

17: sürekli çağlar’a stres ve üzüntü depolayan, defterdar ve yaverleri sonunda istediklerine ulaştılar. çağlar çaresizlik ve yanlızlık içerisinde hayata gözlerini yumdu. en son annesine "akşam namazımı kıldım yemeğimi yedim biraz dinlenecem anne" demişti. (fakat) kendi değil cenazesi geldi.

18: ihmal var, acımasızlık var, vahşilik var...
    insanlık yok, sevgi yok, hak hukuk yok...
    bu devletin doktoru, bakanlığı, valisi bir araya geldi bir defterdara söz geçiremedi. çağlar’ı ölüme terk ettiler. doğru ya ne demişti çağlar için, benden hızlı yürüyor bu bir şey olmaz.

19: devletin evladına, devletin kurumunda kıydılar. müdüründen, şefine, defterdarına kadar herkes sırtını döndü. devletimizden kardeşimizin ölümüne sebep olanlar yargılansın istiyoruz. maddi hiç bir beklenti yok. bedel ödemeliler.
    başka çağlarlara kıyamamalılar.

20: ben 25 yıllık dostumu kaybettim. çocukluğumu, lise yıllarımı herşeyimi toprağa gömdüm. istiyorum ki sebep olanlarda kaybetsin, meslekleri düzenleri alt üst olsun. bedel ödensin. benim sağ başımda kardeşim olmayacaksa artık, sebep olan kimsenin de başı rahatta kalmasın.

21: başta kars valiliği ve hazine maliye bakanlığı olmak üzere tüm devlet büyüklerimizden büyüklük bekliyoruz.
    kardeşimin hesabı sorulsun. başkalarına böyle yapanlara emsal olsun, kimse tekrarını yapamasın. bu milletin çocukları artık rahata ersin.”

kaynak:
    @yasintasdemiir - twitter

• yazar notu:

göz göre göre ölüme terkedilmiş olan çağlar baltacı için adalet istiyoruz.

adalet gelmedikçe başlarımız sağ olmayacaktır.

bedeli sorulmayan ölümün baş sağlığı olmaz.

şu an için sadece baltacı ailesinin ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.

lütfen insanlık ve adalet namına bu korkunç hazin ölümü türkiye gündemine taşıyalım.

herkes için adalet, herkes için insan hakları dileğimizle...

• not/edit: diğer gelişmeler ve ulaştığımız diğer önemli bilgiler başka bir entry ile yayınlanacaktır, bilginize.
  • sabah sabah sinir harbi yaratan bir haber. elim ayağım titriyor sinirden. canım çağlar, üzgünüm. ben utanıyorum sana yaptıkları için de acaba sorumlu olan ne düşünüyor?

gündemde tutalım, takipçisi olalım.
  • katil belli.
    tanım: cinayet.
  • mobbing gerçekten çok kötü bir şey, yaşamayan bilmez. allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın mekanı cennet olsun.
  • bu gibi atamaları üstlerin keyfiyetine bırakmamalı, hukuki bir yasayla garanti altına alınmalı diyeceğim de hukuku bile elini kolunu sallaya sallaya çiğneyen insanların döneminden geçiyoruz.
  • kırsalda çalışmak zordur. 4 yılım geçti. en kara günlerdi hayatımdaki. gencecik çocuk hayatını kaybetmiş.
  • işgüzar amirin işi.

bu tip amirler torpilli olmasını geçtik torpilli olabileceğini düşündüğü kişilerin dahi işini derhal yaparken gariban ve kimsesiz intibaı uyandıran, sessiz kibar naif tiplere böyle çektirirler.
  • emin olun amirlerin %80'i kişilerin engel durumları hakkında çok cahil. ruhsal bozukluk engeliyle ataması yapılıp sistematik olarak psikolojik baskıya maruz kalan engelli memur biliyorum. engelli memurlar kayırılmak istemiyor, pozitif ayrımcılık beklemiyor. inanın "sağlam" geçinenler bile türlü bahaneler ile işten kaçarken birkaç gördüğüm istisna hariç engelini dillendiren, bu vasıtayla işten kaçan tek memur görmedim. ben de ruhsal engel grubu ile atanan bir memurum, bir emri ikiletmedim 8 senelik memuriyetimde. çok yazık, bu arkadaşımızın yalnız kalmaması doktor raporu ile sabitken insanların cahilliğinin kurbanı olmuş. cinayettir bu.
hesabın var mı? giriş yap