• 10-16 mayıs tarihleri arasındadır.

engellilere bir gunluk askerlik aktivitesi bu hafta içinde yapılır.
  • ülkemizde malesef önemsenmeyen bir gün. herkes engellilere nasıl iletişim kurulacağını o kadar iyi biliyor ki ülkemizde hatırlanmasına bile gerek görmüyorlar. televizyonda bir programda engelli görünce mum kesilip "evet, evet engelliler yaşamımızın bir parçası, hı hı" dediğinizi biliyorum canlar. her türk işinde olduğu gibi engelliye bodoslama espri yaparak dalan gençlik, hiç merak ettin mi karşındaki ne düşünüyor diye? karşında birisinin engelli olduğunu farkettiğinde yüzünde oluşan o iğrenç ifadeyi biliyor musun? hani "aa neyin var" dan, sırıtmaya dönük iğrendiğini saklamaya çalışan, "abi ne kadar şanslıyız biz normal olduğumuz için" diye düşünen mankafalı arkadaşım, bana ailemin verdiği eğitim yeter deyip de geçme. yılda bir haftanın bir gününü bu insanları anlamaya çalış çok mu şey istiyorum?

normal davrandığını zannediyorsan büyük yanılgı içindesin. çünkü senin normal davranışının karşındakinin eksikliklerini* yüksek bir sesle alay ederek vurgulamak olduğunu biliyorum. ayrıca "sakatlar haftası nedeniye bedava hizmet veriyoruz" diye afiş asan kafenin sahibinden daha duyarlı değilsin.
  • sadece kendi haline şükretmek gerektiği zaman hatırlanan engelliler için düzenlenmiş özel hafta. nasıl olsa başınıza gelmedikçe sikinize takmayacaksınız, boşu boşuna bu hafta takviminizi işgal etmesin. ha kaçınızın umurunda orası da ayrı ya, neyse.

(bkz: kötüye bakıp haline şükretmek)
  • tam da haftasında gelen inciler için: allaha dua et, gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz
    http://video.milliyet.com.tr/…iz_1_50382.htm?auto=1

bakan sonradan özür de dilemiş:
    http://www.dipnot.tv/…akan-arayip-ozur-diledi-.aspx
  • bu sene engelliler haftası kapsamında yapılacak olan bir etkinlik için;

http://www.bezmialem.edu.tr/…:ueniversite-duyurular

işitme engelliler müzik korosu ve işaret dili korosunun ortak çalışması. bir işitme engelli nasıl şarkı söyler, merak edenlere...
  • herkesin işini engelli vatandaşların varlığını da gözeterek yapması ve bu konuda farkındalığın artması gereken haftadır.
    o kaldırımı yaparken tekerlekli sandalye ile biri nasıl geçer diye düşüneceksin.
    o merdiveni yaparken engelli vatandaşı yok saymayacaksın.
    görme engelli vatandaş için yaptığın yollardaki zamazingolar ağaçla ya da duvarla sonlanmayacak.

engelliler haftası ve sonrasında o değil de iyi insanlar iyi ki varsınız gibi örneklerin ülkemizde yaşanması; iyi insan, iyi vatandaş olabilmek dileğiyle.
  • ilkokulda ve ortaokulda hiç atlamadığımız haftaydı. resim dersinde konu olarak verilirdi biz de koltuk değnekli adam, kocaman güneş gözlüğü takmış, kolunda altı nokta bandı olan insan falan çizerdik. hatta bunları belli bir kompozisyona bile oturtmaz, yan yana çizerdik. sonra öğretmen not verirdi ve olay kapanırdı. bir kişi de çıkıp engellilerle ilgili bilinçlendirici bir iki kelam etmedi. sonra ben yirmi yaşındaydım yani eşşşek kadar insandım, yolda görme engelli bir çocuk benden yardım istedi. ben de bütün yardımseverliğim ve cehaletimle yardımcı olmaya çalıştım. en sonunda kol kola yolda yürümeye başladık, çocuk yalpaladı, ben çocuğun üzerine düştüm falan.. rezillik diz boyu. engellilere nasıl yardımcı olabileceğimi bir allahın kulu öğretmedi, ailemde olmadığı için ben de öğrenemedim. sonra kafa göz yara yara, sağdan soldan okuyarak yani kendi olanaklarımla öğrenmeye çalıştım engelli bir insana nasıl yardımcı olabileceğimi. ama kendileriyle iç içe çalıştığımdan artık eskisinden de saygı duyduğum genç öğretmenlere güveniyorum. kim ne derse desin istisnalar haricinde zehir gibi çalışıyor kafanız, şaşırtıcı derecede iyi niyetli, aydın insanlarsınız.. şu işe siz el atarsınız ancak. bu hafta da buna vesiledir bir yerde.
  • engelliler her gün engelli
  • bu hafta onların farkında olduğunuzu, onlardan korkmadığınızı bir arada olmaktan keyif aldığınızı göstermek için bir fırsatınız var. evinize en yakın okula gidip sizinle vakit geçirmek istiyorum diyerek onları kendi dünyanızın zenginliğine davet edebilirsiniz. ya da yolda gördüğünüz bir engelliye size eşlik edebilir miyim diye sorabilirsiniz. eminim ki buna onlarda şaşıracaklar ve aynı zamanda çok mutlu olacaklardır. bazı şeyler para ile satın alınamaz. bu hafta hayatınızda bir değişiklik yapın ve engelli bir arkadaş edinin. bunu yaptığınızda hiç pişman olmayacaksınız. çünkü çıkarlarımızın peşinde koşarken kirlettiğimiz bu dünyada; hiç karşılık beklemeden seven, almadan vermeyi öğrenmiş insanlarla birlikte vakit geçirince içinizde bulunan karşılıksız sevgiye ulaşacaksınız. siz onlar için bir şey yaptığınızı zannederek onların sizin dünyanızı nasıl zenginleştirdiğini görerek kendinize bir şans daha vermiş olacaksınız.
  • bu haftanın ilk günü olan 10 mayıs'ta kamuda çalışan tüm engellilerin idari izinli sayıldığı bir gündür.

http://www.kamuajans.com/…a-idari-izin-h510812.html
hesabın var mı? giriş yap