şükela:  tümü | bugün
  • unutulmaz italyan kaleci. fiorentina ile tanındı, cagliari ile zirve yaptı. milan'da devdi...
    aslında böyle de başlanabilir italyanların en iyi kalecilerinden birini anlatmaya. bugün yorgunluktan ve yoğunluktan kelimeleri bile bulamıyorum lakin yine de deneyeceğim. habermas dostum olmadı devreye girer, mr. durden canım der, tashih bey yazıyı düzeltir.
    efendim albertosi floransa'nın menekşesi idi adeta. iki italya kupası'nın kazanılması bayağı parmağı olmuştu. nandor hidegkuti'nin önderliğinde bir kupa galipleri kupası bile kazanmıştı fiorentina. sonrasında mucizenin ekibi cagliari'nin kalesini korudu. burada şampiyonluk bile tattı. 1968 avrupa futbol şampiyonası'nda şampiyonluk gördükten sonra cagliari ile 1970'de şampiyonluk tattı. 1970 meksika dünya kupasında kalesinde yaptıkları ile marka olmuştu italya'da. 17 haziran 1970 italya almanya maçında kalesinde gördüğü üç gole aldanmamak gerek zira adam nerdeyse tek başına direnmişti almanlara. milan yıllarında da şampiyonlukla tanıştıysa da...
    evet bir evvelki paragrafı kesmek icap etti zira albertosi'ye ayrı bir paragraf açmak şart. zeki idi, çevikti lakin ahlaklı değildi. evet italya'ya yetmişlerin sonunda ve seksenlerin başında sallayan totonero skandalında suçlu bulundu ve futboldan men edildi tıpkı paolo rossi gibi. paolo gençti ve ayırca aftan yararlanarak millî formayı bir dünya kupasında giyerek millî kahraman olmuştu italya'da. birçokları sevmese de 1982 ispanya dünya kupasını kazandırmıştı. albertosi ise skandal patlak verdiğinde kırkı devirmişti. iki sene aradan sonra futbola döndüyse de, alt liglerde biraz top koşturdu o kadar. nankör meslek kalecilik diyoruz anlatamıyoruz. çamurlusular üstâdımdan öğrendim ben bunu, eklemeden geçmeyelim. şikeci olanlardan biri kahraman, birisi ise çizilmiş kestane oldu italya'da. kader işte!
    (bkz: suam habet fortuna rationem)