• şu sıralar ankara ertan gösteri merkezinde oynanmakta olan tiyatro oyunu.

*
    "melek gibi bir insan mısınız, yoksa daha çok şeytana mı uyuyorsunuz hayır hayır, bu bir moda dergisi testi değil. oyunumuz bu soruyu küçük bir kenar mahalle evinde soruyor seyircisine.peki bu soruyla ölü bir kadının ne alakası var mübeccel mi, o da kim ya iki hırsız güpegündüz bu evde ne arıyor eski koca mı bir de eski koca mı var hay allah, bir dolap dönüyor ama...neyse, izleyince çıkar kokusu.tüm izleyicilerimizi bu kahkahası bol, eğlenceli komediyi paylaşmaya davet ediyoruz."

yazar: yunus emre gümüş
    yönetmen: mine acar

oyuncular : ozan dağara, kerem dinler, gökhan öcal, başak ertem, gülden melek basan, barış ketizmen, ezgi ökten, başak kubin, alper ozan, hilal taşdemir
  • bir dönem ertan gösteri merkezinde keyifle oynadığım oyundur. genç ve yetenekli oyun yazarlarına da fırsat verilmesi gerektiğinin canlı örneğidir. ayrıca bu oyunla lions tiyatro ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alan genç arkadaşımızın adı ezgi ökten değil ezgi özten'dir.
  • deprem sebebiyle kapalı van devlet tiyatrosu tarafından hazırlanan ve 2012 yılında anadolu'da tiyatroseverlerle buluşturulan oyun, performansı oldukça yüksek oyunculara sahip.

entrikalı dolap komedyası tek perde ve 80 dakika sürüyor. konusu devlet tiyatrosu tarafından şu şekil özetlenmiş, "iyilik ve kötülük denen kavramlar her insanda vuku bulan karşıtlıklardır. bu karşıtlıklar, oyunumuzdaki karakterlerin bir elbise dolabı etrafında kendi dolaplarını çevirmelerine yol açar".

--- spoiler ---

açık söylemek gerekirse bu oynu hiç beğenmedim.

can sıkıcı bir şekilde ölü bir kadınla özünde komedi olan oyun başlıyor, annesini dolaba atıp saklamaya çalışan bir evlat ölü kadından daha ürpertici. eve giren hırsızların dolaptaki kadını bulup öldürdüklerini sanmaları gerçeküstü bir mizah. eski damadın silahının ateşlenmesi ve aynı kadının üçüncü kez öldürdürüldü sanılması kurguda son nokta. tabi, üzerine 80 dakika oyun inşa edilen ölü kadın aslında yaşıyor.

gereksiz gevezeliklerden ve sonu belli diyaloglardan izleyiciyi sıkıntı basıyor. mesela, hollanda'da evlenme espirisi matah bir diyalogmuş gibi iki yerde tekrar ediliyor. izleyiciye üstü kapalı yada açık herhangi bir mesaj vermeden saçma başka klişe geyikler ile zaman dolduruluyor.

yazar yunus emre gümüş 25 yaşına kadar üç ayrı oyun yazmış, kurtlar vadisi ırak'ta oyuncu eğitmenliği yapmış. heyecanlı bir arkadaş olduğu belli ancak oyun yazma konusunda daha çok yolu var gibi duruyor. ki bence, entrikalı dolap komedyası devlet tiyatrolarına pek yakışmıyor.

--- spoiler ---
  • van devlet tiyatrosunun anadolu turnesi sâyesinde erdal beşikçioğlu'nu yansıtma yoluyla da olsa şeytâni bir rol ile sahnede gördüğümüz oyunun değil oyunculukların alkışlandığı oyun.

--- spoiler ---

oyun değil fakat oyunculuklar gayet hoştur, bilhassa tolga gülcüler ve üç karaktere birden bürünen batuhan yalçın ayakta alkışlatmışlardır kendilerini

--- spoiler ---
  • 3 kasım 2012 cumartesi saat 18:00'da başkent tiyatroları tarafından sahnelenecek oyundur.ankara'da yaşayan tiyatro severlere duyurulur.

http://www.mybilet.com/…/entrikali-dolap-komedyasi/
  • bence gayet de güzel oyundur. bu oyuna kötü diyenleri gerçekten anlamamaktayım. van devlet tiyatrosunun oyuncularının çok iyi oynamasının yanı sıra oyunun metni de çok komikti. hiç sıkılmadan izledim. oyunda tabiki kusurlar vardı fakat ne demişler o kadar kusur kadı kızında da olur. birden fazla izlenebilecek oyunlar arasındadır. kaçırmayın bence.
  • bu akşam odtü tiyatro dersi öğrencileri tarafından oldukça başarılı bir şekilde sahnelendirilmiş oyundur. başka profesyonel oyunculardan da izlemiş biri olarak söylüyorum ki gerek oyunculuklar, gerek espriler izlediklerim içinde en güzeliydi. tebrik eder, gözlerinden bile öperim.
  • dt bursa ekibi canladırmış.
    kısaca 10/7.5 sona doğru açılıyor oyun ve eğlenceli oluyor.
    pişman olmazsınız
  • bursa'da şubat ayının ilk haftasına kadar uzunca bir süre oynanan oyun. biz gidelim gidelim derken ocak sonunda gittik. bir cumartesi gün tam dolu bir salonda* seyrettik. cuma günü son iki bileti almak bize nasip oldu, yoksa bir daha fırsat bulamayacaktık.

oyun ara vermeden 80 dakikada oynanıyor. gayet eğlenceli, güzel ve orijinal espriler olan bir oyundu. oyuncuları da çok beğendik. ben en çok genç hırsız ve eski kocayı beğendim. onların diyalogları harikaydı bence. yazanın oynayanın emeğine sağlık.
  • ordu büyükşehir belediyesi karadeniz tiyatrosu'nun bu sezon sahneye koyduğu komedi oyunu. uzun zamandır bir oyuna bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum.

festival kapsamında izlediğim; oyuncuları, yönetmeni ve yazarıyla baya keyifli bir oyun.
hesabın var mı? giriş yap