şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
397 entry daha
 • matt reeves'in dc fandome panelini izledim ve açıkçası temas ettiği noktalar, atıfta bulunduğu film ve çizgi romanlar beni bir şartla "the batman"in iyi olacağına ikna etti. o şartım da şudur ki, reeves'in yaratıcılık konusunda ben affleck'in filan maruz kaldığı tavırdan uzakta çalışabilmesi.

  matt reeves filmde açıkça henüz çömez bir batman'in bulunacağını söyledi. hatta giydiği kıyafette de acemiliğini gösteren bazı detaylar eklediklerini de ifade etti. batman'in diğer ekipmanlarında da henüz bir olmamışlık ve ustalığa giden yolda yapılacak hatalar görecekmişiz.

  direkt bir "origin story" çekmek istemediğini söyleyen reeves, the batman filminin geçtiği dönemi "ikinci yıl" olarak tarif etti. yani selina kyle gibi karakterler de henüz alışılagelmiş "catwoman" benzeri mahlaslarını almamış olacaklar.

  reeves ayrıca bu filmin bir dedektif filmi olduğunu, batman'in ardı ardına işlenen cinayetleri araştıracağını söyledi. esinlendiği filmler sorulduğunda ise chinatown, the french connection, taxi driver vs gibi karakter odaklı ve aynı zamanda polisiye tatlar barındıran eserleri saydı. ona göre, batman'in hem kendisini keşfettiği hem de gotham'daki yozlaşmanın derinliklerine indiği bir film geliyormuş. hatta, bu yozlaşma fikri, terence winter'ın yazdığı gotham pd'nin de esin kaynağı olmuş. bu dizinin de ana karakteri, ailesinde polis olma geleneği nesillerdir bulunan ve ruhunu yozlaşmışlık sarmalından kurtarmaya çalışan bir adam olacakmış.

  mekan olarak da liverpool gibi şehirleri seçtiklerini ve bunu yaparken "insanların hiç gitmedikleri bir amerikan şehri" yaratma amaçları olduğunu söyledi. zaten reeves'e göre bu "daha önce görülmemişlik" teması, batman'dan oswald cobblepot'a, selina kyle'dan carmine falcone'ye pek çok karaktere hakim olacakmış. yani, tüm bu karakterler, önceki filmlerde ya da eserlerde olduğundan daha farklı yansıtılacakmış. andy serkis'in canlandırdığı alfred pennyworth bile önceki versiyonlara göre bambaşka bir havada olacakmış.

  tabii kendisi yönetmeni olduğu için böyle şeyler söyleyip, yaptığı işi ballandıra ballandıra anlatması normal. fakat, bunları anlattığı panel bence başarılı bir pazarlama anı oldu. şunu da unutmayalım, pandemi vs sebebiyle filmin daha anca çeyreğini çekebilmişler. o fragmanı da muhtemelen dc fandome'a yetişsin diye bir şekilde, alelacele oluşturdular. filmde, bu fragmandaki bazı sekansları görmeyebiliriz bile.

  bu arada eğer matt reeves'in kafasında bruce wayne'in hem batman olarak hem de özel hayatında yaşadıklarından dolayı içinde bulunduğu psikolojik durumu yansıtma gibi bir niyeti varsa, robert pattinson hiç de kötü bir seçim değil. çünkü willem dafoe ile oynadıkları the lighthouse, psikolojik gerilim/drama türünün iyi örneklerindendi bence. yine de, matt reeves'ten önce kısa bir video ile giriş yapan robert pattinson'u heyecansız gördüm. sanki bu film için girmesi gereken diyet ve egzersiz rutini vs gibi şeyler şevkini kaçırmış da "yedik bi halt, attık imzayı, neyse lan ben bir şey demeyeyim..." havasında gibi.

  köşe yazısı gibi oldu, tl dr: eğer işine karışılmazsa matt reeves iyi bir film çıkarabilir; çünkü dc fandome'da bunu yapacak tutku ve özene sahip gibi görünüyordu.
1930 entry daha
hesabın var mı? giriş yap