şükela:  tümü | bugün
593 entry daha
 • kapatılmasını gerektiren hiçbir şey görmediğim, crowdsourcing projesi. hatta aksine, sokak köpeklerine kötü muamele yapılmasıyla ilişkilendirilmemek için de açılışta kocaman uyarı yazmışlar.
  boşuna ana avrat sövmeden önce şu iki noktayı oturun düşünün:
  1. sokak köpekleri kalabalık gruplar halinde dolaşmaya başladıklarında agresifleşiyorlar. besin azlığı, provokatör etkenler (ses, ışık, hareket, diğer canlılar, yemek kokusu vb) ve grubun örgütsel kültürü (evet bu gruplar birbirlerinden farklı davranıyor) bu saldırganlığı tetikleyebiliyor. herhangi bir insan, düz normal şekilde sokakta yürürken böyle bir saldırganlık ihtimaliyle karşılaşmak istemeyebilir. bu açıdan, bu haritanın bir çeşit özelleşmiş navigasyon uygulamasından bir farkı yok. örneğin araçla çıkıyorsanız evden, güzergahınızda trafiği etkileyecek bir kaza, çalışma vb olup olmadığını görmeniz gayet doğal bir istektir. dolayısıyla bu platformun kötü amaçla kullanılması, platformun özündeki faydayı yok edemez.
  2. bizim ülkemiz çok gelişmiş, insan hayatının değerli olduğu bir ülke değil. büyük şehirlerin bazı ilçeleri dışında, bu ülkede günü kazasız belasız bitirmek kolay değil. internet kullanımının yoğunluğundan ötürü haritada hep şehirler işaretlenmiş ama esas tehlike taşra ilçelerinde. çünkü bilinçsiz beslemeler ve belediyelerin hataları yüzünden ilçelerdeki köpek grupları saldırganlaştı. pandemide evcil hayvan sahiplenip sonradan sokağa terk edenler yüzünden de bu hayvanlar ölümle tanıştı artık. güçsüz ev köpeklerini çoktan yok ettiler. maalesef durum bu.
  benim evimi paylaştığım kedilerim, sokakta selamlaştığım kediler ve kirpiler var. köpekler de var ama inanın gruplaştıkları zaman değil selam verip okşamak, yakınlarından geçmek mümkün olmuyor. çünkü muhtemelen deli gibi kedi kokuyorum ve doğaları gereği sinirleniyorlar.
  köpek sorununun çözümü apayrı bir hikaye ama insanların köpeklerle karşılaşmamak için kendilerince buldukları bir çözüme bu kadar ağır hakaretler edip kapatılmasını, destek verenlerin cezalandırılmasını istemek toplumsal açıdan kabul edilebilir talepler değil. "istemeyen yaklaşmasın köpeklere" deniyor, tamam çok güzel, işte bu site de tam olarak bu amaçla kurulmuş. buradan bakıp yaklaşmaktan kaçınsın işte insanlar. tam olarak ne sorun var burada da, normal insanlara benzin döküp yakma kıvamına geldi hayvanseverler, anlayamıyorum.
184 entry daha
hesabın var mı? giriş yap