şükela:  tümü | bugün
54 entry daha
 • 628 yılında yapılan ve müslümanların o yıl hac ibadetinden vazgeçmesini ancak ertesi yıl serbestçe gelip hac yapabileceğini öngören hudeybiye anlaşması yazılı hale getirilirken, allah'a mutlak inanan ancak allah'a putlar aracılığı ile varmaya çalışan mekke'liler [(bkz: allah/@altay), (bkz: puta tapmak/@altay)] tarafından kabul edilmeyen cümle.

  öncelikle: (bkz: git lat putunun amını yala).

  ~
  "...süheyl ibnu amr [hudeybiye anlaşmasında mekke'li müşriklerin temsilcisi] geldi. resulullah'a: "gel! seninle aramızda bir antlaşma (metni) yazalım!" dedi.

  resulullah (sav) katibini çağırdı ve emretti: "yaz bismillahirrahmanirrahim [rahman ve rahim olan allah'ın adıyla]."

  süheyl itiraz etti: "rahman ne demek? vallahi onun ne olduğunu bilmiyorum. fakat: bismikallahümme [allah'ın adıyla] yaz, vaktiyle senin de yazdığın gibi" dedi.

  [sırf buradan bile mekke'lilerin putlara değil ama allah adında bir yaratıcıya taptıkları, allah inancına sahip bulundukları görülebilir, zira -müşrik olarak anılan ama aslında tek tanrı inancına sahip bulunan- temsilci de bu amaçla rahman da kimdir yahu, biz yine eskiden olduğu gibi allah yazalım diyor. bu arada hz. muhammed allah'a inanan mekke'lilere rahman adında yeni bir tanrısal sunum yapıp reddedilince her zaman olduğu gibi allah hemen konuya müdahil oluyor: rad/30. bu ayete rağmen millet inandığı yaratıcıya rahman demekten imtina ediyor ve o'nu allah diye adlandırmaktan vazgeçmiyor. peygamberin arzu ettiği gibi allah'ın rahman olarak da tanımlanması kabul görmeyince, hz. muhammed ile furkan/4 ve nahl/103'de bahsedilen kankaları "tamam kafanıza göre takılın" minvalinde bir orta yol buluyorlar: isra/110]

  müslümanlar da ona itiraz ettiler: "biz onu değil, bismillahirrahmanirahim'i yazarız!" dediler. ama resulullah (sav) emreder: "bismikallahümme yaz! ve devam et: "bu allah resulü ve süheyl'in üzerinde mutabık kaldıkları hususlardır."

  süheyl yine itiraz eder: "vallahi, eğer bilsek ki sen allah'ın resulüsün sana beytullah'ı kapamazdık, seninle savaşmazdık da. şöyle yaz: muhammed bin abdullah."

  resulullah (sav): "vallahi siz beni tekzib etseniz de ben kesinlikle allah'ın resulüyüm. bununla beraber, muhammed bin abdullah yaz!" buyurur..."

  kaynak: kütüb-i sitte, http://hadis.ihya.org/kutubusitte/konu/551.html
  ~

  not: hadis dahilinde, köşeli parantez işareti [] içinde geçen ifadeler tarafıma aittir.
66 entry daha