şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • yıllarca müziğiyle diyar diyar gezmiş adam. müziğini hangi alana çekmiş olursa olsun kendi esansını korumayı başarmış bir müzisyendi ki müziğine bu kadar evrim geçirtip yine de kendine özgü bir esans muhafaza etmeyi başarmış olmak kaç sanatçıya nasip olmuştur, başka böylesi var mıdır tartışılır.

    hard bop'tan, modal cazdan girip electric era miles davis'ine benzer bir yöne giden, kendi dokunuşunu taşıyan dingin spiritual aranjmanlarından çıkan, yer yer norman whitfield-vari bir pyschedelic soul diyip yine de tam tanımlayamayacağımız bir tınıya uzanan, daha da ilerilerde disco-fusion ile third stream'in garip bir kırmasına benzeyen bir sesle yepyeni ufuklara açılan, çok yönlülüğe yeni bir tanım kazandıracak bir müzisyendi donald byrd.

    işte bu özelliğinden dolayı caz püristleri cazın yeterince büyük olan dünyasından çıkıp başka yerlere gitmesine kızarak, keşfe giriştiği alanların yerleşmiş dinleyicileri de kendisini fazla yenilikçi-maceracı-tuhaf bularak black byrd'e sırt çevirdi, bu yüzden de ne isa'ya ne musa'ya yaranabildi ve hakettiği ilgiyi göremedi. fakat bir seveninin tam sevdiği bir müzisyen oldu.

    huzur içinde olsun.
1 entry daha