şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
  • maruz kalındığında sakın direk su ile müdahale etmeyin. (denedim nurtopu gibi bir yaram oldu, dogum lekesi gibi izi kaldı.)

    ilk yapacağınız iş temas eden bölgede üzerinizde kıyafet varsa kurtulmak. toz halinde olan maddenin iyice kuru şekilde peçete veya fırça ne bulursan artık temizleyin. daha sonra bir saat kadar suyun altında başka yerlerinize değmeyecek şekilde akıtın kimyasalı.

    e sen de suya tutmussun yara olmus, o zaman ne anlatıon değişik diyenleriniz için başıma gelen olay şu şekilde gerçekleşti. fenolü yapmam gereken iş sebebiyle kırarak toz haline getirmeye çalışırken çıkan gazlar yüzümü boynumu ve göğsümü yaktı. sağ göğsümün üzerinde (sıçrayarak içime girmiş ibne) ufak bir beyazlık gördüm ama acımıyordu. fenolün suda çözündüğünü bildiğim için bi güzel iki üç dakika suyla yıkadım temas eden yerleri. fakat ben ne yapmış oldum bu durumda.. üzerime sıçrayıp tam çözünemeyen derime nüfüs etmekte zorlanan kimyasalı aa sen zahmet etme ben şimdi çözerim seni suyla rahat rahat diffüz edersin içerlere dedim. bir saat sonra bir yanma hissettim bi baktım küçücük iltihap kocaman olmuş.
    demem o ki malzeme guvenlik bilgi formu (bkz: msds) güzel bişey dikkatli okumak lazım. öyle bi taraflarınızla bakarsanız, başıma gelenleri tecrübe edebilirsiniz.
    ek olarak bildiğim kadarıyla sağlık bakanlığı, üniversitelerin ve araştırma kurumlarının depolarındaki fenollerin bir an önce imha edilmesi için yazı göndermişti. benim hoca da o yüzden deney yap şunlardan yok edilmeleri lazım demişti. ahah gidip öleyim la ben bi yerlerde, pek bi değersizim..
3 entry daha