şükela:  tümü | bugün
49 entry daha
 • ernestito, devrimin yüksek ve aşılmaz kalesi olarak görülen, ölümünden sonra metalaştırılan, metalaştırıldıkça idolleşen kemikleşen bir simge olmuştur... bunda ölümündeki destansılığın ve ölen her lider gibi adına ve onuruna düzülen methiyelerin de etkisi büyüktür...

  che tarihin en büyük devrimcilerinden birisi olmasına rağmen asla iyi bir politikacı olamamıştır, ideolojiye gönülden bağlılığı korkusuz ve dirençli siyaseti her ne kadar takdir toplasa da, yaptığı ekonomik hemleler ve atılımlar çoklukla başarılı olamamış ve bolivya'ya ait olduğu ormanlara ve savaşın içine dönmesi bir parça da zaruri olmuştur... zira müthiş bir devrimci, taktisyen bir gerilla ve büyük bir savaşçı olan che'nin politika alanındaki uzlaşmaz tavrı, dönemin süper güçleri olan sscb, çin gibi ülkelere karşı olan tavrı nedeniyle sürekli bu ülkelerden tepki toplamış ve küba'yı dünya arenasında çok zaman yalnız bırakmıştır. tavırlarında ve tutumunda çok zaman haksız olmayan ve kendi bildiği doğruları, inandığı gerçekleri savunan che ekonomik ambargolar ve benzeri yaptırımların pençesinde olan kübayı tabiatıyla yoksulluktan kurtaramamıştır.

  kişiliği ve düşüncesi gözönüne alınarak bakıldığında gerçek bir idol olan che, bir anda değil yavaş yavaş ve sindire sindire gerçek bir devrimci olmuştur, gerçek mesleği doktorluk olan che çok uzun yıllar hastalıkların pençesinde zorlu günler geçirmiş, yağmur ormanlarında astım illetiyle uğraşmış fakat yine de yılmamıştır, bu derece dürüst, güveniilir ve başarılı olmasına rağmen çevresinden hiç bir zaman muhbirler, hainler ve ajanlar eksik olmamıştır, çok güvendiği devrimcilerden biri olan tanya adlı ajan (ki kendisi aynı zamanda che'nin sevgilisidir) dahi kendisini kgb ve cia'e satmış onulmaz hatalar yapmasına yol açmıştır.

  che hakkındaki en üzücü olay ise öldükten sonra kendisine sürülere zarar veren vahşi bir hayvan muamelesi yapılmasıdır, oysa ki che sürüler halindeki hayvanları güdüp, ortak ve beraber yaşayabilecekleri, tüm otların eşit dağılacağı bir otlağa götürme hayalindedir. en büyük dostu, aynı zamanda en büyük rakibi fidel tarafından defalarca baltalanmış çok önemli noktalarda beklediği ve aradığı desteği bulamamıştır, che fidel'e gösterdiği saygıyı karşılığında bulamamıştır, duygusal bir yanı da olan che küba vatandaşlığından istifa ederek küba'dan ayrılmış ve bolivya'ya gitmiştir. che'yi merak eden halka fidel'in okuduğu che'nin ağzından yazıldığı iddia edilen mektup, kanımca che'ye yapılmış en büyük saygısızlıktır çünkü bu mektup che'nin halkına vedasından çok fidel'in egosunu okşama mektubu gibi görünmektedir.

  hatalarıyla ve sevaplarıyla birlikte che gerçek bir devrimci ve eylem adamıdır, kendisini kan dökmekten ve toleranssızlıktan dolayı suçlayanlar, che ve arkadaşlarının yaptığının bir reform ya da ihtilal değil, devrim olduğunu hatırlamaları ve devrimlerin geçmişte ne varsa hepsini yıkıp yerine yenisini kurduğunu bilmeleri gerekmektedir

  hasta la siempre commandante...
636 entry daha