şükela:  tümü | bugün
264 entry daha
 • radiohead'in utanmadan lana del rey'in get free şarkısı için "bizden çalmış" diyerekten çaldığını iddia ederek dava açtığı şarkı.

  radiohead'in creep'i de zamanında the hollies isimli 60 ve 70'lerin ünlü ingiliz grubunun "the air that ı breathe" şarkısından aşırdığını biliyor muydunuz?

  the hollies, 1962'de allan clarke and graham nash (onu daha çok crosby, stills & nash'ten tanıyoruz, zaten 68'de buraya katılmak üzere the hollies'ten ayrılıyor) tarafından kurulmuş ve zamanında oldukça başarı elde etmiş bir grup. esas olayları, daha sonraları beatles'ın alıp meşhur edeceği üçlü vokal tekniğini popüler müzik içerisinde kullanmaları (gospel ve folkta da bu vokal tekniği oldukça fazla şekilde kullanılıyordu ancak pop/rock alanında yaygınlaştıran bunlar).

  radiohead'in elinin uzandığı şarkıya gelecek olursak, kendisi 1974 yılında çıkan hollies albümünün single'larından biri. bu single'ın (yani bir 45'lik) arka yüzünde no more riders, ön yüzünde ise the air that i breathe yer alıyor. şarkı 74'ün majör hitlerinden biri haline geliyor ve abd, kanada ve ingiltere'de listelerin üst sıralarına yerleşiyor.

  radiohead'in creep'i ise bildiğiniz üzere grubun çıkış yaparak isimlerini duyurmasını sağlayan şarkı. 92'de single olarak yayınlanıyor, 1993'te ise ilk albümleri pablo honey içerisinde yayınlanıyor. eski sevgiliyi düşünerek ağlamanın yerli ve milli şarkısı desek abartı olmaz herhalde.

  buyrun bakın şarkıya, çalıntı mı değil mi siz karar verin. bence her şey ortada. zaten daha sonradan the hollies, the air that i breathe için radiohead'i dava ediyor ve yargı, şarkıda üretici olarak isimlerinin yazılmasına dair karar veriyor.

  ve asıl mevzuya gelelim... geçtiğimiz günlerde radiohead, lana del rey'in son albümü lust for life'ta yayınlanan get free şarkısı için "bunu bizden çalmış" diyerek lana del rey'e dava açtı... evet evet yanlış okumadınız, halihazırda hit olmuş bir şarkıyı kendi tarzında eğip bükerek orijinal ve yepyeni bir şarkıymışçasına yayınlayıp parayı hamuduyla götüren redyohed, çaldığı şarkı için başkasına "çaldın" diyerekten dava açıyor.

  zaten neden bu kadar sevildiğini bir türlü anlamadığım (hadi britpop'un başlangıç yıllarında öne çıktığı için ses getirdi diyelim), onu anlasam da yirmi yıl sonra yeni albümü hala nasıl deli gibi konuşulabiliyor onu anlamadığım bir grubun şu davranışı oldukça itici. zaten lana del rey davasının ertesinde ortamlarda çok geçmeden bu durum anlaşıldı ve çeşitli mix videoları da peşine yapıldı yutub'da. buyrun bakın.

  söylemek istediğim şu. sanat gibi insanı tanrı seviyesine yükselten bir uğraş içindeyseniz ve sanatınızda saygı görerek ilerlemek istiyorsanız kendi iç dünyanız samimiyetin temel kaynağı olacaktır. tabii ki her sanat alanında esinlenme ve mazur kopyalar çekme (en çok da amatörlük döneminde) olacaktır ve olur ancak siz siz olun, redyohed'lik veya lana del rey'lik yapmayın, sanatınıza leke sürmeyin.
136 entry daha

hesabın var mı? giriş yap