şükela:  tümü | bugün
 • bana göre olayın kopma anı, alçalma talep edip bir dakika bekleyin demesi ve pilotların gaz kesmesi. bir dakikanın nelere sebep olacağı ortada.
  pilotların yapması gereken "emercensi deklare ediyorum, seviye fl340 için alçalıştayım" demesi. bitti gitti. kontrolör ara seviyelerde trafik varsa onları uzaklaştırmak zorunda. motor arızası olsa o seviyeyi koruyabilecek mi sanki?

  emercensi anında yapılması gereken ilk 3 kural:
  1. uçak kontrolünü muhafaza et
  2. durumu analiz et ve en uygun işlemi yap
  3. şartların dikte ettirdiği şekilde inişe git (mümkün olan en kısa zamanda veya pratik olan en kısa zamanda)

  daha uçak kontrolünü muhafaza edemiyorsun, hala sürat saatleri arasındaki farka odaklanmış, checklist peşinde koşuyor. arızanın başlaması ile emercensi deklaresi arasında 7 dakika var. ayağımız yere basarken bunları söylemek kolay belki ama süreç daha profesyonel yönetilebilirdi. uçak yine de düşmüş olurdu belki de, fakat en azından doğru hamleler yapılmış kurtarılamamış diyebilirdik. kazada vefat edenlere bu vesileyle rahmet, ailesine sabır diliyorum.

  edit1: kaptan pilota ne olduğunu tabiki bilmiyorum, anormal duruma girip düşen bir uçağın pilotunun naaşını bulmak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir.

  edit2: sorun motor arızası değil, pito-statik sistem arızası. uçağa sürat bilgisini sağlayan pito tüpü donmuş veya tıkanmış olabilir. bu durumda sanki altimetre gibi çalışıp sabit veya artış gösteriyor olabilir. iki saat arasındaki fark bu yüzden. overspeed ikazı da muhtemelen bozulan saatten bilgi aldığı için geliyor. yardımcı pilot ısrarla kendi sürat saatinde düşüş olduğunu burnu ezmesini söylüyor. yapılması gereken de budur. tırmanış halinde bir de gaz keserseniz uçak perdövites olur, takiben engine stall olur. yağ ikazı gelmesi bu yüzden, motor düzensiz ve yetersiz hava akışından stall oluyor. tabiri caizse stop ediyor yokuş çıkarken.
  edit3: uçağın çeklisti ne diyor bilmiyorum. ben olsam gaz kolunu düz uçuşu sağlayacak sabit rejime ayarlar ve sabit irtifada uçmaya çalışırdım. durum cayrosuna güvenir, hücum açısını kontrol eder, varyometreyi çapraz kontrole alırım. buzlanma olan irtifa ve bölgeden kontrollü şekilde uzaklaşmaya çalışır, pito ısıtıcısının çalıştığından emin olurdum. pilotların birbirine itimat etmesi çok önemli, yardımcı pilotun uyarılarını dikkate almak gerekirdi.
69 entry daha
hesabın var mı? giriş yap