şükela:  tümü | bugün soru sor
 • erasmustan döndükten üç, okul bittikten de iki yıl sonra bugün hayrını gördüğüm hibe...

  şöyle ki normalde bu hibenin %80'ini program sürecinde, kalan %20'sini de döndükten sonra ödüyorlar...bu geri kalan yirmilik kısmı alabilmek çok meşakkatli bir iş, çünkü bir dünya belge düzenlemek lazım ve o belgelerin hepsinin eksiksiz olması gerekiyor...hatırladığım kadarıyla benim bir belgemin orjinali henüz buraya ulaşmadığı için o belge fotokopi şeklinde görünüyordu eksik evrak listesinde...ben de okulun son dönemleri olduğu için bu işlerle uğraşmamış, aman vermezlerse vermesinler çok da bi tarafımdaydı diye düşünmüştüm...nasıl olsa mezun oluyorum deyip umursamamıştım...neyse, sabah bankaya banka kartımdaki bir sorunu çözmeye gittiğimde, bankacı bana sizin euro hesabınız hala aktif görünüyor, bu hesabı kullanıyor musunuz diye sordu...ben de hayır kullanmıyorum, zaten para yok hesapta, hazır gelmişken kapatalım dedim...bankacı kızın hesabınızda para görünüyor demesi üzerine gözlerimde aniden euro simgeleri belirdi ve doğal olarak anında ne kadar var diye sordum...euro olarak 245, türk lirası olarak 670 lira deyince sevinçten hüloğğğ nidası atmamak için kendimi zor tuttum...nereden gelmiş, kim yatırmış diye sorduğumda da erasmus hibesi olduğunu söyledi...bir anda, hiç hesapta yokken, cash 670 liram oldu anlayacağınız...şansıma euro da bu ara uçuşlarda, bana yarardı yani...en son yine banka hesabımda 5 liram olduğunu zannederken, bir kaç hafta sonra onun aslında 50 lira olduğunu fark ettiğimde bu kadar sevinmiştim ama bunun etikisi daha büyük oldu tabi...50 lira nerde 670 lira nerde...

  işin hikaye kısmını geçersek, demem o ki bu erasmus hibesi programdayken ihtiyaçlarınızı az çok karşılasa da asla yetmiyor...ama görüldüğü gibi kalan %20'lik kısmı dönünce işinize çok yarayabiliyor...parayla saadet olmaz dense de bal gibi olduğunu kanıtlıyor, mutluluktan gözlerinizi doldurabiliyor...o yüzden, siz siz olun kuruşuna kadar alın bu parayı...benim gibi umursamazlık yapmayın...onların hepsi sizin hakkınız...

  açıp abba'dan money money money şarkısının dinleyesim geldi asdfg...
 • aslinda okullara hemen verilen, ama erasmus ofisinin insafina kalmış bir şekilde verilmesi ertelenen para.. o süre zarfinda mesela para bankaya yatirilabilir, aylik faiz alinabilir.. zamanında yapılmıştir, muhtemelen hala yatiyordur.. erasmus hibesine çok ihtiyaci olanlarin utanmadan arlanmadan erasmus ofislerini darlamasi gerek fikrimce..
 • %80'ini diğer ülkelerde erasmusa gitmeden önce alırken, türkiye'de ise gittikten 1-2 ay sonra alabilirsiniz. öylede boktan bir ulusal ajansmız ve üniversitelerimiz vardır.
 • öğrenciye, erasmus değişim programına başlamadan önce verilmesi gereken bir hak, fakat yolsuzluk cenneti ülkemizde yine bir takım adamlar tarafından cukkalanan para.

  normalde bu para öğrenciler erasmusa başvurup kabul edildiği an ulusal ajans tarafından okullara gönderiliyor. herkes için eşit olarak ve %80'ini erasmus yapacakları ülkeye gitmeden önce, %20'sini de bu ülkede aldıkları derslerden başarılı olmaları şartıyla ülkeye döndükten sonra alabilecekleri şekilde. hibelerin okullara yatırılması ve öğrencilerin yurtdışına çıkma zamanı arasında 5 ay filan var.

  benim okuduğum üniversite, polonya için belirlenen miktarı bize ülkeden çıkış yapmadan önce yatırdı.

  herkes için de durumun böyle olduğunu sanıyordum fakat buraya geldikten sonra türkiye'nin dört bir yanından gelen öğrencilerin çoğunun henüz hibelerini almadıklarını gördüm. alabilenler kasım ayında aldılar. (kış dönemi için) alabilenler diyorum çünkü şuan hala hibesinin %80lik kısmının yarısını alamamış öğrenciler var, özellikle anadolu içinden ve doğudan gelen öğrenciler.

  okullarına sorduklarında oyalandıklarını söylüyorlar.

  çok büyük ihtimalle okullar bu parayı işletip kar elde ediyor, zamanı geldiğinde de hibeyi öğrencilere gönderiyorlar. göndermeyen ya da eksik gönderen okulların ne haltlar karıştırdığını bilmiyoruz ama yalnız ve güzel ülkem, her zaman insanları mağdur etmekten çekinmeyen şerefsiz hırsızlarla kuşatılmış olduğundan, kimsenin bunun gibi ufak yolsuzluklara ses çıkardığı yok anlaşılan.
 • ne zaman yatacağını kimsenin kestiremediği paradır. şahsen 5 gün sonra almanya'ya gidiyorum ama hibelerden haber yok vay bana vaylar bana.
 • ingiltere için yurda bile yetmeyendir.
 • üniversitelerin, ab* vermiş olsa da dağıtırken cimri davrandıkları hibedir. daha az verince prim alacaklarmış gibisinden bir cimrilik bu. mesela kendi üniversitemin düzenlediği oryantasyon konferansında "erasmus yoğun dil kursu için hibe ödenir mi?" diye sorduğumda "ödenmez" demişlerdi. gideceğim üniversite de oryantasyon haftası düzenliyor. hem de faaliyet tarihinden 1 ay önce başlatarak. bizim dış ilişkilerde çalışan kimse hibe miktarıma bu günleri eklemedi. ulusal ajanstaki bi uzman ise e-postama cevaben "misafir olarak gidilecek kurum tarafından sunulan dil kursları, oryantasyon programları vb ancak öğrenim programının bir parçası olmaları ve öğrenim anlaşmasında yer almaları halinde toplam erasmus süresi içerisinde sayılarak hibe verilebilir." demiş. bu cevapla birlikte dış ilişkilere gönderdiğim birkaç sorulu e-postaya ise "kabul belgende yer alan oryantasyonun içeriği ve süresi açık değil. karşı kurumla bu konu görüşüldükten sonra sen dönünce dönüş hibene bu miktar eklenebilir. fakat bu kesin değildir zira öğrenim anlaşmanda böyle bir oryantasyon yok."

  soru1: kabul belgem 1 ay önce geldi. neden karşı kuruma oryantasyonun tam süresi ile ilgili soru sormadın?

  soru2: neden aylardır kimse sözlü veya yazılı olarak bu süre için de hibe alabileceğimi söylemedi?

  soru3: masasının üzerindeki isimlikte, adının üzerinde "uzman" yazan abla neden kaygılı biçimde "biz sana hibe vermeye çalışmıyor değiliz" ve "niye bize sormadan ulusal ajans'a e-posta gönderdin?" dedi?
 • bildiğim kadarı ile gitmediğin gün tutarını geri vermediğin zaman kırbaçlıyorlar. arkadaşıma 200 kırbaç vurdular.
 • gittiğiniz zaman %80'i verilir, derslerin üçte ikisinden başarılı olursanız kalan %20sini dönünce alırsınız. işte bu %20 çok tatlı sözlük.
 • 2007/2008 ögretim yılı için,

  letonya, litvanya, polonya, slovenya, güney kıbrıs rum kesimi, estonya, bulgaristan ve romanya'ya gideceklere aylık 300 euro

  slovak cumhuriyeti, çek cumhuriyeti, macaristan, portekiz, yunanistan ve malta'ya gideceklere aylık 400 euro

  hollanda, lüksemburg, italya, ispanya, belçika, fransa, almanya ve avusturya'ya gideceklere aylık 500 euro

  finlandiya, danimarka, isveç, irlanda, birleşik krallık'a gideceklere ise aylık 600 euro olarak ödenecek hibedir.

  kaynak: ulusal ajans