• bu sistem bile burhan kuzu'nun ve ahmet davutoğlu'nun profesör olmasını engelleyememiş.
  • kendi adamlarımız kafasız rahatça yükselemiyorlar bunun önündeki engelleri kaldırmak istiyoruz deseydi keşke. hem kendi hem biz yorulmazdık.

birde şu yardımcı doçentlik hangi ülkelerde var-yok bakayım dire bir vikiye danışayım dedim. ama güzel ülkemde girilmiyor tabi.

bir büyügbaşgan açıklaması
  • özünde haklı olan ancak yardımcı doçentliğin kaldırılacağı zaman o kadar doktoralı insanın nasıl üniversitelerde istihdam edileceğnini söylenmediği çıkış. bu insanlar doğrudan doçent mi olacaklar (ki saçma), almanya'da olduğu gibi doktor asistanlığa devam mı edecekler, kendileri bağımsız ders vermek için profesörlüğü mü bekleyecekler(ülkemizin böyle bir lüksü yok, 200'ü aşkın üniversitede halihazırda zaten öğretim üyesi yok)
    bir plan var kafalarında ama hadi bakalım..
  • lise mezunu adamın yardımcı doçentlik hakkında yorum yapması da anca türkiye'de olur zaten.
  • doçent ve yardımcı doçent arasında tam olarak ne fark olduğunu bildiğini sanmıyorum. normalde durduk yere kafasının anlamadığı bu konuya takılması da mümkün değil.
    kiminlerin işine yarayacak da aklına sokup söylettiler çok merak ettim.
  • "allah aşkına şu cumhurbaşkanlığı hükümeti olayı nedir? şunu bir gözden geçirin. dünyanın kaç yerinde acaba cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi var? ben araştırdığım yerlerde doğrusu böyle bir mekanizma pek görmüyorum. bunu birileri birilerini oyalamak için yapmışlar. bunu aşmamız lazım ve aşacağımıza inanıyorum."
  • kimin ağzından çıktığından bağımsız olarak desteklediğim açıklamadır. yurtdışında da akademik tecrübesi olan biri olarak söyleyebilirim ki bu garabet sadece türkiye'de var. varsın erdoğan kaldırmış olsun.
  • doğrudur. yardımcı doçentlik bir garabettir ve kaldırılmalıdır.

ama kocaman bir ama var. bu adamlar zamanında kaldırılmamalıdır. herkes adı gibi emindir ki bu adamlar bunu kaldırırken bu garabetten daha beter bir garabet getirecektir. vasıfsız beceriksiz düşük profilli danışmanların yapacağı uyduruk bir araştırmadan sonra gelecek sistem zaten tamamen yıkılmak üzere olan yüksek öğretim kurumunun sonu olacaktır.

bu sistem kaldırılmalıdır. fakat önce bu adamlar o koltuklardan kaldırılmalıdır.
  • doçentlik serüveninde travma yaşamış olup halen yardımcı doçent olan hocalardan açıklama beklediğim konu. ben sırf o travma sürecinden geçmemek için bile doçent olmam daha iyi modundayım. doktoranın travmasının izleri bile senelerce kalıyor.
  • evet yardimci docentlik unvaninin dunyanin diger yerlerinde olmadigi dogruluk tasiyor, gereksiz ilan edilmesi de size hakli gelebilir amaaaa 15 yillik akp hukumeti boyunca varolan ve kaldirilmasi icin en ufak girisimi birakin lafi dahi edilmeyen yardimci docentlik unvanina olan bu saldirinin tam da khk lar ile binlerce akademisyenin isinden edildigi ve kadro boslugu yasandigi bir donemde gerceklesmesinin bir tesaduf olduguna veya tamamen bilimsel kaygilarla dile getirildigine, bi dusuneyim, belki ust kattaki asuman teyze inanabilir. himm sanmam, yok o bile inanmaz.
hesabın var mı? giriş yap