• utaniyor olmayi kendine yakistiramayip, bundan utanc duyma hali, yani bildigin katmerli bok.
  • iğrenç ötesi bir olay. topluluk önünde konuşmak gibi bir durumunuz varsa hele, kendinizi bayılacakmış gibi bile hissedebilirsiniz. sırf bu yüzden 2 senedir almam gereken bir dersi erteliyorum. amk!
  • yüzün kızardığı başkaları tarafından farkedildiği an mora doğru giden renklere bürünmenize neden olan,her türlü topluluk önünde konuşmayı işkenceye dönüştüren 'katmerli bok'.
  • yüz kızarmasından duyulan korku*.
  • utanıp kızarma fobisi.
  • kirmizi korkusu olarak da bilinir.
  • öylesine karşıma çıkan korku hali. birkaç kelam edeyim.
    bu korku lise, ortaokul hatta üniversite yıllarında bende de vardı. seni tanıyanların "yine kızardı, kızaracak" gibi tepkileriyle içinden çıkılmaz bir döngü halini alıyordu. kızarmaktan korktuğun için kızarıyorsun, kızardıkça yanındakiler senin durumunla alay ediyor ve daha çok kızarıyorsun. o an deprem olsa, yangın çıksa sevinirsin ortamdan uzaklaşacağın için.
    yazma sebebim basit, 20'li yaşlardan sonra ne zaman kızardığımı hatırlamıyorum bile, yüzlerce kişiye sempozyumda konuşmacı oldum, hatta çok hakim olmadığm konularda ders anlattım. (stresli diye söylyorum.) her türlü ciddi ya da eğlenceli ortama girdim ama kızarmadım. bu dertten müzdarip kişiler için bir umut olsun, geçmez diye sakın düşünmeyin.
  • sahada tek damla kan görmekten korkma durumu. obsesif cerrah korkusu.

-şurada bir yer terletiyor
    -koter olmaz bağlama ver
    -aman kanama kontrolünü dikkatli yapalım
    -dikişli hazırla
    -baskılı pansuman muhakkak
    -nöbetçi drene mukayyet olsun
    -sabaha muhakkak hemogram
  • bu kadar az entry girilmesine şaşırdığım fobi çeşidi. her fobi gibi tedavisi oldukça zordur. yüz kızarması halinden korkma, yüzün kızarmayacağı zamanlar olsa bile bu zamanlarda zihnin kızarması gerektiği uyaranını verdiği için kızarılması durumu. evet aslında zihnin bir oyunu ve bu döngüyü kıramazsanız alışılmış bu döngüde kalıyorsunuz ve hayatınız sosyal aöıdan bitebiliyor. türkiyede özellikle bu fobiyle alakalı bir uzman ise bildiğim kadarıyla yoktur.
  • yüzün kızarmasından dolayı duyulan korku ve endişe, o kadar zor durumlar yaşatır ki kırmızı renginden bile nefret etmenize sebep olabilir, etrafınızdakilerin "kıpkırmızı oldun, iyi misin, utandııı, hasta mısın" gibi tepkileri ve garip bakışları ile sosyal fobiyi ve hatta panik bozukluğu da yanına dost edinir, erkeklere pudra kullandırmışlığı vardır
hesabın var mı? giriş yap