• yaklaşık 1,5 saattir halk tv'de konuk olan tip genel başkanı

son zamanlarda o kadar popüler oldu ki, cumhurbaşkanı adayı olsaydı muharrem'in 3 gündür toplayamadığı imzayı 2 günde toplardı eminim.

konuşması güzel ve birleştirici. aday olmak varken, potansiyel oyu da varken aday çıkarmadı ve millet ittifakı'na desteğini belirtti. önceliğimiz akp'nin gitmesi diye bas bas bağırıyor ve ona göre de davranıyor. öte yandan 5 sene önce tayyip'in karşısında aday çıkan muharrem efendi cumhur ittifakı'nın ekmeğine yağ sürmekle meşgul.

bir oyum dedeme bir oyum tip' e

not: alemin gözü yaşlı erkan baş da beşiktaşlı.
  • size kendisi ile olan bir anımı anlatayım.

5-6 yıl kadar önce izmir'de bir kafede baristalık yapıyordum. bir gün öğlen vakti çalışırken masalardan birine erkan baş oturdu, yanında da bir arkadaşı, hararetli birşeyler konuşmaya başladılar. çay istedi ikisi de.

o sırada kafede 2 arkadaş daha var, ikisi de solcu tipler. barın arkasına geçtik, dışarda oturan erkan başkana bakıyoruz. merak ediyoruz ne konuşuyorlar acaba diye. gidip kulak misafiri olmak da istemiyoruz diplerinde.

sonra dedik ki ikisine de çay ısmarlayalım birer tane. üçümüz de çıktık dışarı çayları verdik, "size kafenin emekçileri olarak ufak ikramımız olsun." dedik.

lan adamın baya yüzü kızardı,

"çocuklar olur mu öyle şey, sıkıntı olur size, çalışansınız burda." dedi.

ulan o mütevazilik karşısında öyle bi gaza geldim ki "sikeriz patronu da, düzeni de, size can feda!" diyesim geldi.

"bize bişi olmaz başkanım, gönlünüzden koptu, afiyet olsun sizlere" dedik. "yav sağolun valla, mahçup ettiniz." dedi.

hesabı ödemeye geldiler. çaydan da para almayacaktık da. "kameralar var gençler sıkıntı olur size, o kadar da yapmayın, sağolun." dedi. bıraktı parayı. gülerek teşekkür edip ayrıldı mekandan.

öylesine müthiş ve içten bir adam kendisi. bir çay için bile yüzü kızaran, mahçup olabilen bir insan. o zamandan beri de kendisi en saygı duyduğum siyasetçidir.

umarım önünüzdeki seçimlerde kendisini ve başında olduğu tip'i daha kalabalık olarak mecliste görürüz.

yolun açık olsun güzel abim.

edit: imla, düzeltme
  • 49 ilde seçime girip aldığı %1.7 oy ile 4 milletvekili çıkaran partinin genel başkanıdır ve komik bir şekilde tüm illerde seçime girip %2.2 alarak baraj altı kaldıktan sonra (ki baraj altı kalan oylar kime hizmet ediyor hepimizin malumu sanırım) desteklediği cumhurbaşkanı adayı akp'ye yanlayan partilerin seçmenleri tarafından eleştirilmektedir.

koltuğu duyunca fırfır dönenlerin, 21 yıldır ülkenin içinden geçenlerin karşısında durabilmek için bile şart, şurt, anlaşma diyenlerin aksine ilk gün ne söylüyorsa bugün de aynısı söyleyerek, hiçbir talepte bulunmadan:

herhangi birinin kişisel menfaatleri gereği ne dediği, ne yaptığı önemli değil.
    ülkemiz ve halkımız için tek yol var:
    bu saray rejimine, sülale devrine son vereceğiz.

diyerek defaatle kemal kılıçdaroğlu'na oy çağrısında bulunan kişidir.

duruşunun, onurunun, omurgasının zekatını verse bu ülkücü tayfayı ihya edecek olan başkandır kendisi.
  • kılıçdaroğlu’na desteğini açık açık belirtmektedir.
    ikinci turda oy vereceğimiz adaya ilk turdan neden vermeyelim uzatmayalım diye açıklama yapmış bu zamanlardaki söylemleri ve hareketleri vatandaşlar unutmaz tebrik ediyorum duruşundan dolayı belki 2-3 seçim sonra tip tek başına baraj geçmesi gereken bir parti haline gelir biz de o zaman bunları hatırlayıp destekleriz.
  • bence erkan baş göreve geldiği zaman meclis lokantasında vekillere 3 kuruşa sunulan menüleri kaldıracak. halk hangi fiyata yiyorsa vekillerde o fiyata yiyecek.

bence göreve geldiği zaman bir dönem görev yapan vekillerin emekli olması gibi bir saçmalığı da kaldıracak.

bence göreve geldiği zaman trafikte çakarlı arabalarıyla geçiş üstünlüğü sağlayan bürokratları da engelleyecek. halk nasıl trafikte bekliyorsa onlar da bekleyecek.

çünkü halkın iktidarında halkın üstünde bir bürokrat sınıfı oluşmamalı.

kendisi yıllarca insan yerine bile konulmayan bu halkın tem umududur.
  • sağlık hizmetlerinin ulusal sağlık sigortasıyla karşılanması kadar normal bir şeyi dile getirdiği için hayalci olmakla suçlanan siyasi.

bire bir alıyorum bakın: #150309705

"bırakın bu fakir varoş edebiyatlarını.

paralı sağlık hizmetini kaldırmak yerine her vatandaşımın özel hastaneye parası yetecek dediğinizde adam olacaksınız."

lafa bakın hele. tam da sonradan zengin olmuş, geldiği yeri unutmuş insan lafı. her vatandaşın özel hastaneye parası yetecekmiş. çalışan her vatandaş her ay gss/sgk primi ödemiyor mu? her haltta dolaylı vergi vermiyor mu? niye bir de özel hastane sahibi para babalarını doyursun?

her vatandaşının özel hastaneye parası yetmez, yetemez, sen yettirdikçe özel hastane fiyat yükseltir. adam cebini doldurmaya bakıyor, senin de şikayet etmeden para vermeni istiyor, yoksa verdiği sağlık hizmeti de mükemmel değil. yaptıkları önemli ameliyatlar bundan 10 sene öncesine kadar üniversite hastanelerinde yapılabilen tedavilerdi.

avrupa ülkelerinin uyguladığı sağlık sistemine fakir varoş edebiyatı denilmiş. özel hastaneler maaş mı ödüyor size ondan mı böyle hararetle savunuyorsunuz amerikan sistemini?

ek: başlıktaki isimden bağımsız olarak, başlıkta yazılanlar sinirlendiriyor beni.

hastalanınca özel hastaneye gittiğinde daha kaliteli sağlık hizmeti almıyorsun kardeşim, daha iyi doktorlar bakmıyor sana, sadece daha hızlı ve daha lüks bir ortamda hizmet alıyorsun. kritik cerrahilerin devlet ve üniversite hastanelerinde yapılamıyor olması ise bir politika. özel hastaneler yapabilsin diye kamu ve üniversite hastanelerinin önü kesildi. bu cepte.

özel okullara ise bi tarafımla gülüyorum. çuvalla para yığdığınız özel okullar benim taşrada okuduğum devlet okullarının eline su dökemez. özel okulların bu kadar yaygınlaşması da yine devlet politikalarıyla devlet okullarının içinin boşaltılması ile gerçekleşti.

büyükşehirdeki kasabalılık ve elitizm özentisi huylarınızla neoliberalizm savunuyorsunuz. dedeniz holding sahibi miydi niye bu kadar zengin dostusunuz? para verdiniz diye daha kaliteli olmuyor o hizmet. özel hastaneye gitme merakındna aylarca özel hastaneye muayene olan tanıdığım devlet hastanesine gittiği ilk seferde kolon kanseri tanısı aldı. kadını 6-7 ay oyaladılar.

para karşılığı hizmet veren yer sizin için en doğrusunu değil, sizin duymak istediğinizi söyler. sağlık ve eğitimde bu çok riskli hale gelir.
  • çok üzüldüm ya.

kaderini seçemiyor insan.

dedelerin vatan toprağından çok uzakta, acımasız insanların yönetiminde bin bir zulüm altında yaşasın. sonunda kaçıp vatana sığınsınlar. baban geçinmek için, ekmek parası için gurbete gitsin sen de orada doğ. sonra memleket özlemi baskın gelsin ailecek dönün. burada onu burada büyü vatanını sev, insanını sev. onların iyiliği için uğraşırken işinden kovul, siyasete atıl. meydanlara çık "bu ülkeyi harami zihniyetinden kurtaracağız" de.

sonra bunların hiçbirini yaşamamış biri çıksın "dedeleri yugoslavdı, tito artığı, almanya'da doğru alman ajanı" desin.

erkan abi seninle aynı sokaklarda senden bir süre sonra oynamış bir kardeşin olarak söylüyorum be biliyorum sen bu sözleri önemsemezsin, üzülmezsin ama ben çok üzüldüm.
  • okuduğumuzu anladık mı?

"muharrem bey, benim için 'çekilsin' demiş. benim çekilmem bir işe yarayamıyor ki. çok istiyorsa buyursun gelsinler, muharrem bey çekiliyorsa ben de çekilirim. bir problem yok bizim açımızdan. muharrem ince'nin cumhurbaşkanı adaylığından çekilmek için koşulu erkan baş'ın milletvekili adayı olmamasıysa, buyursun hemen çekilsin. yeter ki bu ülkeyi o karanlık sürece son verecek bir yere taşıyalım."

okuduğumuzu anladık mı?
  • adam rakam veriyor. diyor ki 13 kişinin (yazıyla onüç) serveti 44 milyon insanın varlığından fazla.

bizim sağ kafa: olabilir.

devlet eğitim, sağlık gibi zorunlu ihtiyaçları ücretsiz versin.

bizim sağ kafa: haha olur mu öyle şey, hayal bunlar.

bir adamın 1000 tane evi var.

bizim sağ kafa: olabilir.

herkesin en azından güvenle yaşayabileceği 1 evi olsun.

bizim sağ kafa: olur mu canım. (tabii o zaman kimden kira alacaksın değil mi?)
  • neoliberal ekonomik düzen, başta çıktığı yer abd olmak üzere bu ekonomik sistemi benimseyen tüm ülkelerde yolun sonuna gelmiştir. tr de çocuğunu özel okula gönder ben destek olacağım diyen devlet sonunda desteği çekip yoksul çocukların köle işçi olmasının yolunu açtı. özel hastaneler açıldığından bu yana devlet hastanelerinde tedavi bitti bitecek noktaya geldi. bakın memlekette kaç tane sağ parti var. bu gidişle bu ülkede yiyecek ekmek bulamayacağız. 100-150 kişi aksırıncaya, tıksırıncaya yedi ve yemeye devam ediyor. bir tip le aklını bozmuş ekşici lümpenlere söylüyorum. siz o 100-150 kişinin arasında olamayacaksınız.
    ortada ekonomik düzen kalmayınca elinizdeki 3-5 kuruşu da götünüze sokarsınız artık.

tanım: türkiye'de ve mecliste olması gereken partinin şövalye ruhlu başkanı.
hesabın var mı? giriş yap