şükela:  tümü | bugün
 • kedinin erkek olani, di$i olaninin kar$iti. oyle bacak aralarina falan bakmaya gerek yoktur, direk olarak meymenetsiz suratlarina bakilarak anla$ilir bunlarin erkek oldugu. di$ileri ise daha zarif, alimli, cekici yuz hatlarina sahiptirler.
 • (bkz: tomcat)
 • yeni doğmuş yavru kedileri boğmak suretiyle öldürdüğü rivayet edilen kedi..**
 • bahcesiz , islek bir sokak arasindaki bir apartmanda yasiyorsaniz , kapinizi her daim korkarak acmaniza sebep olan kedi cesidi.surekli disari cikma , hatun kovalama , ureme pesinde olduklarindan , bulduklari ilk firsatta kapi arasindan siyrilip , apartmanin katlarina kosuyorlar.eve sokaktan disi kedi getirtip , verin yiyim ortun canim cikmasin felsefelerini iyiden iyiye ev ahalisi uzerinde domine etmeye calismaktalar , eminim.
  (bkz: kedilerin buyuk plani)
 • (bkz: kot)
 • genis ve kaba yuzlu, dolgun yanaklı, kalın ve arsız sesi ile disi kedilerden rahatlıkla ayırdedilebilen kedilerdir. sokaktaki kedilerin erkek oldugunu anlamak kolaydır, genellikle daha kirli, yuzu yaralı bereli olan ve daha narin yapılı *, ince yuzlu kedilerin pesinde kosuyorsa ve garip sesler cıkarıyorsa, cope birsey attıgınızda aniden cop tenekesinin icinden fırlıyor ve ters ters size bakıp tıslıyor ya da garip sekilde mıaarrvvvv diyorsa, o kedi erkektir.
  ayrıca yavru kedilerin bogazlarindaki dis izleriyle de dunyanın dort bir yanında nam salmıslardır. fakat bilinenin aksine, bebek kedileri bogazlayan sadece erkek kediler degil aynı zaman da anneleridir *. birden fazla yavrusu olan disi kedinin de, doganın kanunu belki de icgudusel olarak, en guclu olan ve ileride kendi kendine yetebilecek ve acı cekmeyecek olan yasasın diye kendince mantıklı dusunerek zayıf ve hasta bebegini bogdugu sıkca gorulur.
 • gelip farkettirmeden pantolonunuza ya da kotunuza attırıp "bu koku da ne yahu?" şikayetlerine sebep vermiş hayvandır. hatta öyle bir şeydir ki; erkek kediler arasındaki görünmez atmık bağı fenomenini keşfetmemize yardımcı olmuştur.
 • erkek kedi candir. sahibesine asiktir, kizginlik donemlerindeki kokularini ozenle kumlarinin arasina saklar ve sonra "maaaaooov" diyerek haber verir. erkek kedi capkindir. kizlarin pesinden kosarken pencereden duser, yine asagidan maaaoov diye bagirip sahibesini cagirir. erkek kedi evin efendisidir. ozellikle yeni yikanip utulenmis camasirlarin ustunde uyumaktan zevk alir. erkek kedi duygusaldir. yalniz birakinca aglar, eve gelince surat yapar, yaniniza gelmez. erkek kedi evini korur. kapiyi calan kisiye dikkatlice bakar ve eger hoslanmadiysa tissss layarak karsisindaki tirstirir.erkek kedi atletiktir. disi kediler gibi gobek yapmaz, sismanladiginda ensesi kalinlasir.
 • evde beslenmemesi gereken kedi türü. içgüdüleri gereği sağa sola işeyerek koku bırakma eğilimde olacağından evin ağzına sıçar. her köşeye işeyerek evi kendi alanı olarak işaretler. tanımlanması çok kolaydır. kulakları tırmalayan bir miyavlama, kuyruğu kaldırınca sallanan koca taşaklar, burundan eksik olmayan çizikler...