şükela:  tümü | bugün
 • er olma durumu; (bkz: erat), (bkz: terlik), (bkz: askerlik).
 • cozdugum kadari ile turk yaratilis destanindaki seytanin ismi

  (bkz: elric)
 • hiborya cagi'nin tanrilarindan biri daha .

  (bkz: crom)
  (bkz: mitra)
 • şamanizm'de yeraltı ve kötülük tanrısı
  kardeşi(bkz: ülgen han)ın tam tersi özelliklere sahiptir
 • şamanizm inancında, 5 yer altı ve 5 gök tanrısı mevcuttur, erlik han, yer altı tanrılarının en yücesi ve diğer yer altı tanrılarının babasıdır. şeytan'a denk geldiği söylenebilir.
  erkan adı, erlik han dan gelmektedir.
 • bazı türkologlara göre erlik erklig kelimesinin bozulmuş şeklidir. onlara göre eski uygur buda metinlerinde yer altındaki karanlık dünyanın hakimi ve ölüm ruhu olan yama'ya erklig yama denmektedir. yama'nın bu sıfatı moğolca "erlik" veya "yerlik" şekillerinde kullanılmıştır. sanskritçeden tercüme edilen metinlerde yama'nın sıfatı olarak kullanılan erklig kudretli anlamındadır ve şamanistlerde erlik şeklini alarak kötü ruhların başkanı, tanrısı olarak adlolunmuştur.
 • kazak turklerinde bir erkek ismi olup "yirlik" seklinde telaffuz edilir.
 • eski dogu turkleri inanisinda, cezalandirma tanrisi. inanisa gore, yerin yedi kat dibinde kara bir taht ustunde otururdu. yuzu, vucudu ve elbisesi siyahti.
 • ülgen tarafından yaratılmış (sudur edilmiş) ve cehennemin üstüne oturtulmuş tanrı / ruhtur. yeraltı alemine aittir ve kötüdür. rivayete göre kendi siyah güneşini yaratmış ve orayı aydınlatmıştır. insanı kötülük getiren her ruh erlik'e bağlıdır
 • eski turklerde yer alti dunyasinin hakimi olan tanri.

  dunyanin en guzel tanrisi olan kardesi ulgenle tam bir tezatlik icerir , ve boylece ciftleme veya ikileme olustururlar.ayni ciftleme samanlar icinde gecerlidir; ulgen ak-samanlarin(ak-kam) tanrisi iken erlik, kara-samanlarin(kara-kam) tanrisidir.ki erlikin kendisi de bizzat ilk kara-kamdir. gok-tanrinin bizzat ogludur.

  erlik , hastaliklarla ve felaketlerle ozdeslestirilmisti.cogu zaman kara-kamlar erlike sifa icin dua ederler kurbanlar sunarlardi. eger bir insan hastalanirsa erlik'in onu kurban sectigine inanilirdi.

  yeraltinda ogullari ve kizlariyla beraber ikamet ederdi.ancak kara-buyu ile ugrasan kara-kamlarin kabul edildigi,derin meditasyonlari sirasinda ziyaret ettikleri yeralti dunyasinda (ki genelde bu ziyaretler orada ikamet eden kotu ruhlarla iletisime gecmek icindir-veya bi sekilde orda tutsak kalmis iyi ruhlar icin) erlikin kizlari samanlara cilve eder onlari yoldan cikarmak(bkz: yoldan cikarmak) icin ellerinden geleni yaparlardi.ki sayet bir kara-kam dur hele su huriler ne der acaba diye yanlarina giderse ya da onlarla cinsel iliski(bkz: cinsel iliski)ye girerse ruhu sonsuza kadar orada hapsolurdu, ve yeryuzune geri donemezdi.

  semavi dinlerde ki seytan gibi, olumlulerin canini alma hakkina sahip degildi ve ancak olmus bedenlerin ruhlarini kendi dunyasina kabul ederdi.

  metinlerde atletik yapili yasli ve kivircik sacli ve gur sakalli olarak tasvir edilir.orhun kitabelerinde erglik olarak gecer.

  not: öncelikle çaylaklık entrylerimden birisiydi bu, ikincisi de türk mitolojisini okuduğum tek bir kaynaktan ibaret sandığım zamanlardı...halbuki kazak efsanelerindeki erlik ile yakutlardaki veya altaylardaki erlik arasında farklar olabilir.