şükela:  tümü | bugün
  • müdahale etmek yerinde bir davranış, toplumdan beklediğimiz de bu. ama sanki biraz abartmış gibisiniz. çocuklar annesinin dayak yemesini görmesin derken, babasının bıçaklanıp ölmek üzere yerde yatmasına şahit olmuşlar.

ek: adamı bıçaklayan 17-19 yaş arasındaki 6 genç gözaltına alınmış, hanım abla ise kendisini döven eşinden şikayetçi olmadığını belirtmiş. wellcome to ilginçlikler ülkesi türkiye'ye.

''istanbul sultangazi'de çocuklarının gözleri önünde eşini döven kişi, araya girenler tarafından bıçaklandı'' .
  • iki yanlışın bir doğru etmeyeceğini ispat eden haberdir. vur dendiği zaman, öldüren bir toplumuz ve bunu hiçbir zaman değiştiremeyiz.
  • şiddete şiddet çözüm değil fakat araştırma konusu için ele alınabilir bir vaka.

şimdiye kadar cezaların ıslah olmak için yetersizliği tartışıldı. bu adamın uzun süre denetim altında tutularak bıçaklanma sonrası hayatındaki farklılıklar ortaya konabilir.
    kimbilir belki davranışlar üzerine çığır açan sonuçlar çıkar.
  • haberi okurken muhtemelen dayak atan koca ayırmak isterken bıçaklayan gençlerden şikayetçi olacak ama dayak yiyen kadın eşinden şikayetçi olmayacaktır diye düşünürken gerçekten de sonucun böyle olduğunu gördüm. allahtan kadın da gençlerden şikayetçi olmamış kocam bu sever de döver de size ne diye. şaka gibi ama gerçek.
    (bkz: herkes hak ettiği gibi yaşıyor)
  • devlet veya sistem, adaleti sağlayamazsa halk bireysel ya da toplu olarak adaleti sağlamaya çalışır!
  • o adam kadına el kaldırdı diye mi dayak yedi şimdi? bence alakası yok.

bu tip olaylarda sadece ilk tepkiyi verenin davranışı gerçektir. yancılar ise sürü olmanın verdiği özgüvenle dayak yemeyeceklerini bildiklerinden, şiddet gösterme eğilimlerini tatmin etmiş olurlar.

iddiaya varım ki o adama meydan dayağı çekenlerin bir çoğu karısını veya kız kardeşini pek çok kez dövmüştür.
  • medeniyet 2.0 guncellemesi stabil olarak calisir hale geldi artik, sirada bunun da dogru olmadigini ogrenmek var. bu da medeniyet 3.0 olarak gelecektir. daha sonra da eger hukuk, hak ve adalet kavramlari daha iyi tanimlanip, mekanizma daha islevsel calisir hale gelirse, medeniyet 4.0 ardindan da, iste oyle kadin dovme, adam bicaklama olaylari tamamen kesilmez ama en azindan medeni bir sekilde ele alinir hale gelir.

ardindan ekonomik iyilesme takip ederse medeniyet 5.0'a gecis yapilmis olur. artik insanlar kadin dovmez ve adam bicaklamaz. cunku yasadiklari hayat yasamaya deger olur ve bunu hapse filan girerek bozmak istemezler, vakitleri de sacmalik yapacak kadar cok olmayacagindan, insanlar isinde gucun varliklara donusur, bos vakitlerini de kisisel aktivitelere harcamaya baslarlar. bununla birlikte, bu zengin piclerinin kizlari sikip atip, ortaliga ruh hastasi manyak kari olarak salmalarinin bile onune gecilir. cunku insanlar calisan ve ureten kendi hayatini kazanabilen, lukse ve yuksek standarda calisarak gelen insanlara deger vermeye baslayacaklar. ha devletten sosyal yardim adi altinda para almissin, ha babanin, dedenin zenginligini kullanan birisin, her ikisi de benzer parazit. bununla beraber medeniyet 6.0 gelir. bilemiyorum bunu gorebilir mi su an akli basinda olan jenerasyon pek sanmiyorum ama, iste daha cok yolumuz var goruyoruz.

ve ben suna inaniyorum, turkler, eger batinin guzel yanlarini kendilerine katabilirlerse batidan cok daha ileri gidebilmis bir uygarlik birakacaklardir. bu mantigin temellerini burada anlatmayacagim, sen kimsin lan diyebilirsiniz fakat daha sonra referans verilmeden laflarim konusuluyor sagda solda baskalari nemalaniyor. bu hosuma gitmiyor. ama sunu diyeyim, calisin, calisin, calisin ve durust olun. bu yolun sonu gercekten cok guzel cunku.