• 17 ağustos 1999 deprem anından geriye ve ileriye dönük son 24 saatte paylaşılan entryleri uygun bir başlık altına otomatik toplayıp ınsanlara sunmasi gerelen sosyal medya biseysi. sesini duyan olmali.
  • tam olarak şöyle bir şeydi.
  • ekşi belgeseli izledikten sonra akla gelen.

ekşi premium gibi bir platform neden olmasın diye düşündüm veya ekşi elit? sadece seçkin yazarlardan ve kaliteli içerikten oluşan bir yan platform. sonra "eski sözlük" aklıma geldi. manidar bir anagram olurdu hem. tabi sözlüğe girmemle birilerinin bunu çoktan düşündüğünü görmem bir oldu. şaşırtmadın beni sözlük. sen de biliyorsun ki artık böyle bir platform elzem oldu.
  • sene 2009 veya 2010...

ilk kez sözlük yazarlığım onaylanmış. cayır cayır entry giriyorum. daha önceden yazıları ilgimi çeken birkaç yazar ile buluşup tanışma fırsatı buluyorum. kendime ciddi manada bir şeyler katıp, o zamanın belki daha bohem yazarlarıyla ortak bir dil tutturabiliyorduk.

en azından türkçe okuyup yazabiliyorlardı. şimdilerde yeniden geldik buraya. sol frame bildiğin kardeşler kıraathanesi. başlıklar özetle "ülke nasıl kurtarılır", "ülke nasıl yönetilir", "ülkede kimler kalmalı kimler gitmeli" konularından ibaret.

ateşli solcu olduğum dönemlerde ezbere edilen laflardan biriydi "80 darbesiyle gençler apolitize edildi" sözü. ancak şimdi anlıyorum ki apolitik veya politik olmak değil de her türlü siyasal duruşun belli bir temelden/dayanaktan yoksun olması, karanlıkta gözü bağlı eşek misali oradan oraya süzülmesiymiş tehlikeli olan. yönlendirilmeye bu kadar müsait, öfkesi de sevgisi de saman alevi olanları gözlemleyebileceğiniz ve nutkunuzun tutulacağı çok az örnek gördüm.

100 küsür bin yazar varmış. 100 küsür bin yazar 2010 ve öncesindeki yazarlar etmiyorsa ve/veya sinmişse david yates'e haber verelim "fantastik sözlük yazarları nelerdir ve nerelerde bulunurlar" konulu film çeksin.
  • 2002 yılında sourtimes.org'un "1999 yılı nostalji sayfaları" yapılmış. burada siteyi gezip "super... a$mi$..." yazan yere tıklayarak ekşi sözlük'ün ilk halini de deneyimleyebilirsiniz. "how to be birinci nesil yazar in 2021" olayı yani. :d

bu arada peşin uyarı vereyim: ekşi sözlük sayfasına geldiğinizde otomatik olarak "index.exe" dosyası indirilecek. onun neden olduğunu bilmiyorum şahsen. ssg'ye sormak lazım.

https://web.archive.org/…ww.sourtimes.org/nostalgia

edit: index.exe dosyası tam da tahmin ettiğim gibi sol frame'i getirmek içinmiş. bizzat ssg söyledi. kaynak kodu da şurada varmış.
  • 40+ yaşında ben old sözlükçüyüm tribindeki asosyal dedelerin ve menapoz teyzelerin övmelere doyamadığı vasat hede. yok sözlük eskiden şöyle güzeldi, şöyle ilim yuvasıydı, böyle irfan yuvasıydı bilmesek inanacaz alakası yok. alın o çok övülen herkesin bilim adamı olduğu sözlüğe 2004 yılında açılmış bir başlık örneği;

(bkz: 1 temmuz 2004 karnımın acıkması)
  • guzel bir platform,herkesin yazdigi ,içinden geçip yazamadigi basliklar var,burası güzel bir yer ve bu yerde bazilari kendini makam gibi goruyorlar.bu makam sahibi arkadaslar kanimca iki şey yapabilirler.

biri moderasyona baskı yapın ve boş insanlardan kurtulun,

iki bu kadar kaliteli insan bir araya gelip başka bir olusum kurun ve gordugunuz rezilliklere katlanmayin.

insanların sizden haberi bile yokken seni engelledim demeyin,sacma ve komik oluyor.
  • iki nezih kokan entry yazdığınızda nick başlığınıza iltifatların dizildiği yerdi.

pek de matah bir yanı olmayan çok götü kaldırdılar burada zamanında.
  • tarihte bugün fasilitesiyle şöyle bir eski başlıklara ve entry'lere bakınca sözlüğün eskiden daha kaliteli bir mecra oluşunun büyük bir yalan/yanılgı olduğu anlaşılıyor. neredeyse her gün tarihte bugün ile 99-2005 aralığına giden biri olarak diyebilirim ki; ekşi sözlük sanılanın aksine hiçbir zaman anlatılan kalitede ve düzeyde bir yer olmamış. abuk sabuk başlık, entry, içerik örneklerine 99'da ve 2000'lerin başında bile sıklıkla rastlamak mümkün.. şimdi size o zamanlarda açılmış öyle başlıklar, girilmiş öyle entryler bulurum ki sözlüğün şimdiki haline şükredersiniz, o derece.. o zamanlar dişe dokunur, faydalı entry girenler nasıl az idiyse bugün de öyle.. bunları ayıklayıp doğru düzgün içeriklere ulaşmak o gün olduğu gibi bugün de suserların işi.. hal böyleyken hangi 'eski sözlük'ten bahsedilip durmadan nostaljisi yapılıyor, açıkçası bilemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap