• corona salgınından başımızı kaldıramadığımız şu günlerde birileri boş durmuyor and içmiş gibi doğaya saldırmaya devam ediyor!

eskişehir'in kaymaz mahallesinde bir süre önce tmsf yönetimine geçmiş olan koza altın işletmeciliği yıllar önce halkın direnişine rağmen çalışmaya başlamış ve bölgenin doğasını geri dönülemez şekilde tahrip etmişti. şimdi ise herkes evlerinde corona salgınından korunmaya çalışırken var olan siyanür havuzuna ek olarak kaymaz mahallesinin dibine ikinci bir siyanür havuzunun inşaatı için çed onayında son aşamaya gelinmiş durumda. askı süresi 10 gün ve muhtarlık vatandaşı toplayıp konu hakkında bilgilendiremiyor bile.
    incelemek isteyenler için çed raporu

eskişehir ankara karayolunu kullanan pek çok kişi sivrihisar civarında ikinci bir kayalık bölgeyi görmüştür. işte o kayalık bölge dünyaca ünlü kaya tırmanış bahçesi aynı zamanda. her yıl sezonu açıldığında kaya tırmanışçıları bu bölgeye gelir, her yıl şenlik yapılır ve bölge insanı da bu şenlik ve sporcular sayesinde para kazanır. bölge aynı zamanda 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanıdır. frig bölgesindedir.
    ancak bu insanlar ne tarih dinliyor, ne doğa dinliyor ne de bölge insanının sağlığını düşünüyor. karakaya köyüne ulaşmak için şantiyenin içinden geçmeniz gerekiyor düşünün bu insanların halini!

aşağıda sizlere konu ile ilgili haberleri ve imza kampanyasını paylaşmak istiyorum, lütfen ses verin..

salgınların en büyük nedeninin katledilen doğa olduğunu anlayın artık.
    tüm bunlardan ders almadığımız sürece bu salgın bittiğinde yeni bir tanesinin başlamayacağının garantisi var mı? ya da tüm bunlar bittiğinde doğadan geriye ne kalacak?

kaynak:
    https://yesilgazete.org/…siyanurlu-havuz-hazirligi/

https://t24.com.tr/…tik-deposu-insa-edilecek,871173

http://www.diken.com.tr/…ecti-mahalle-ayaga-kalkti/

https://www.sozcu.com.tr/…sini-durduramadi-5730847/

imza kampanyası
  • doğanın kurallarına uymamız gerekiyor, bunu bu dönemlerde daha iyi anlamamız gerekiyorken biz insan yavruları hala paranın, altının derdindeyiz. şaka gibi gerçekten. bu hırsımız niye anlayamıyorum. zaten yapılmaması gereken bi şeyi yaptınız, sit alanı olan yere altın işletmeciliği kurdunuz. kazandınız oradan kazanacağınızı. hayvanlar telef oldu, öldü. yöre halkına ya kanserden ölmeye ya da göç etmeye zorladınız, umrunuzda olmadığı gibi
    kimsenin haberi de olmadı. şimdi ise 2. siyanür havuzu yapmayı planlıyorsunuz.
    mahalle yanarken saçınızı tarayın, yatacak yeriniz yok.

up up
  • bütün dünyanın gündemi salgın olup kafakar başka yöne çevirilmişken gezegenin kendisi ev, bizler misafir değilmişiz gibi sorumsuzca yapılan işlerin bedelini sonraki kuşaklar ödeyecek. doğaya sahip çıkmazsak doğa da bize sahip çıkmayacak. gidecek başka yerimiz yok.
    yetkililerden sorumlu davranmalarını bekliyoruz.
  • burada adı geçen koza altın şirketi ‘biz bize yeteriz’ kampanyasına 10 milyon tl bağışlamış bir şirkettir. bu durumun şirketin çevreye verdiği zararı görünmez hale getirme ihtimalini düşündürmesi bile üzücüdür.
  • gerçekten kimse fırsatçılarla ve fırsatçılıkla sınanmasın. şu gibi bir dönemde bunları düşünmek için beynin hangi bölgesinin çalışması gerekiyor, araştırılmalı gerçekten.

size gelip burada “siyanür havuzu nedir? niye yapılmasını istemiyoruz”u anlatmayacağım tabii ki de. bilirkişi olmamakla beraber suserlerimiz bu bilinçtedir diye umuyorum. ama size karakaya tırmanış bahçesi ‘ni anlatmak isterim. burası ulusal ve uluslararası mecrada bilinen, tanınan bir kaya tırmanış alanıdır. sporcuların uğrak yeridir, kıymetlidir.
    her sene anadosk önderliğinde karakaya tırmanış şenliği düzenlenir bu alanda. ilk 2010 yılında keşfettim ben burayı. ilk teknik kampımı burada yaptım. doğasıyla, havasıyla, kayasıyla bozkırın ortasında bir vaha diyebiliriz. iç anadolu insanı için nimet bir yer. gelin görün ki geçen sene gittiğimde şok oldum tabiri caizse. normalde bu alana giderken ne olur biliyor musunuz? ana yolda heybetli kayaların tepesini görürsünüz. yeşili görürsünüz. -aha geldik dersiniz.
    şimdi ne görüyorsunuz peki? kayayı, yeşili görmediğinizi söyleyebilirim. 2.si yapılırsa ne olur? düşünmek istemiyorum.

şimdi gel de sessiz kal bu tahribata, fırsatçılığa...

edit: imla
  • bu ülkeye yazık kere yazık.
  • doğaya bir çivi daha çakmayın :(

tanım: bir doğa katliamı daha :(
  • doğal kaynakların ve ormanların yok edilmesi, genetik çeşitliliğin tahribatı ve kontrolsüz nüfus artışı gibi sebeplerden dolayı bir salgın yaşıyoruz. biz bir yandan ne güzel bilime çevreye saygı duyuluyor artık hiç olmazsa diye kendimizi avuturken kanal istanbul ihalesi yapılıyor çevreye vereceği tahribatı hesaplamak mümkün değil, bunun sonucunda benzer hastalıkların çıkmayacağı da kesin değil.
    bugün bütün bunlara ilave olarak böyle bir haber geldi. siyanür havuzları ile zaten tahrip edilmiş doğayı geri dönüşsüz şekilde yok etmek istiyorlar. çok kötü insanlar ile birlikte yaşıyoruz.
  • doğanın içine parsel parsel sıçanların son icraatı. yok arkadaş bunların başına binbir türlü bela gelse de aynı tüccar kafa değişmezler. geleceğimizden çalmaya devam edin ahlaksız sürüleri , umarım gidişiniz rezilce olur.
  • altın da mı çıkarmayalım a.k.? kayalık bölge işte. çok da bir bok değil.
hesabın var mı? giriş yap