• jura'nın ena micro 9 one touch modeliyle melitta'nın caffeo passione ot modeli arasında kararsız kaldım. gerçekten işi bilen arkadaşlar, bu modeller hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilirse memnun olurum. bunun haricinde onları değil de şunu al deyip beş-on bin euro değerinde makine linkleri atacak arkadaşlar varsa atmasınlar, bu iş için ayırmak istediğim bütçe bana göre bellidir, o da bu makinelerin fiyatı civarlarındadır. istediğim sütü de kendi çekecek beni yormayacak bir makinedir. daha önce saeco aroma manuel ve delonghi esam2600 yarı otomatik makineler kullandım. artık üşeniyorum sütle uğraşmaya ve bu nedenle süper otomatik denen bu modellerde bir makine arayışındayım. delonghi'nin malzeme kalitesi biraz düşük gibiydi (benim kullandığım modelde) bu nedenle onun süper otomatiklerine pek bakmadım. siemens eq6 ve eq9'a da bir ara baktım ama kullanıcılar pek memnun kalmamış süt ısısı düşük gibi yorumlar beni uzaklaştırdı. dediğim gibi gerçekten işi bilen, yardımcı olmak isteyenler mesajla bilgilendirebilirse pek makbule geçer.
  • espressodan türeme bütün kahveleri yapmaya yarayan kahve otomatı. fiyatına göre yaptığı bar basıncı yükselmektedir. 15 bar aşağısı ciddi kalitesiz kahve yapmaktadır. kahve seçim tercihi boldur. yeşillendiren arkadaşlara kahve zincirlerinin yaptıkları kahvenin tarifi verilir.
  • tam otomatik olanları 1000 eurodan başlamaktadır. güzel bi cihaz için 1500-2000 euroyu çıkarın kafadan.
    daha ucuza alacaklarınız uzun vadede pişman eder ve zaten kaliteli kahve de vermez.

delonghi gibi markalar kalitesiz makineler üretir. para tuzağıdır.

tam otomatik makinelerin bana göre ev kullanımı için en ideal olanları jura markadır.

gerçek espresso makineleri 50bin tl den başlıyorlar. daha ucuza da var ama fiyat düştükçe kalitenin düştüğü en net olan sektor kahve sektorudur.

o yüzden ucuz bir şeyler arayanlar kapsül kahve makinesi alsın hiç zorlamasın. iyi bir şey isteyenler de kesinlikle ucuz mal aramasın. kahve makinelerinde ucuz mal kötüdür. çekirdek öğütme makinelerinde ucuz mal çok kötüdür.

bu 2+2 den daha net.
  • uzun ugraslar sonucu bir tane yari analog diyebilecegim bir makina edindim ama tavsiyem kabsül ile calisan degil hatta kahve cekirdegi ögüterek kahve yapan makine alin. kesinlikle tadi baska oluyor ve gercek anlamda kahve iciyorsunuz. tama kabsül kahveleride güzel ama onlar daha cok krema tipinde kahvenin tadindan cikiyorlar. ıyi bir kahve icin su kriterlere dikkat edin:
    - kahve cekirdegi kullanin, cünkü aroma hala ucmamis oluyor
    - su cok kirecli olmasin
    - hava basinci cok önemli, rakim 1000~ olsun
  • kahvemi kendim yapayım dedim yalapşap araştırıp ofise ayrı, eve ayrı iki alet aldım biri moccamaster, diğeri delonghi esam3300. sonuç hüsran oldu

şimdi araştırıyorum. maalesef tek çözüm la marzocco linea mini olarak görünüyor. ama bu aleti alınca parasını çıkartmak için her sabah kahve içmem ve bunu 3,5 yıl aralıksız yapmam gerekiyor. bu hesaba kavrulmuş kahve çekirdeğinin fiyatı da dahil değil.

nasıl olacak bilemiyorum. yani etrafımda şu aleti aldım diye etkilenecek biri olsa, oradan alıp yürüyecek olsam gam yemeyeceğim. öyle bir durum da yok.

zaten kadınlar bu tarz "cool" aletleri farkedip etkilenmiyor. farkeden de anca ne kadar çirkin olduğunu, koyduğun yere yakışmadığını, piyasada daha küçük aletlerin olduğunu falan düşünüyor onu dile getiriyor. aynı durum hi-fi sistemler için de geçerli.

(bkz: woman acceptance factor)
  • ev tipi aradığımız için ve fiyat bazında uygun gördüğümüz için delonghi dedica style ec685 modelini aldık geçen sene. her gün sabah akşam kullanıyorum, o kadar memnunum. şu ana dek hiçbir sorun yaşamadım. 1 sene içinde 3 kez uyarı geldi kireç temizlemesi için, sadece bu işlemi yaptık. tek sorun plastik tamperi. ev için belki sorun değil, en fazla iki kişilik yapıyorsunuz. ama aşırı dandik buluyorum bu parçayı. makinenin temizliğine çok dikkat ediyorum. her kullanım sonrası temizliyorum mutlaka.

dandik bir kahve öğütücü de almıştım internetten. beğendiğim kahvenin 1 kiloluk paketlerini çekirdek halde sipariş verip, evdeki öğütücüyü kullanarak taze çekilmiş kahve içiyorum. o kahvenin kokusunu ve taze taze içmenin tadını hiçbir şeye değişmem. resmen hayatimin anlami oldu bu tat. espresso sevenler bu keyiften mahrum kalmasın, hemen alsın.
  • delonghi dedica ec685 model makinem garantisi bittikten birkaç ay sonra bozuldu. anladığım kadarıyla basınçlı su taşıyan borulardan biri patladı. internette aynı sorunu yaşayan başka kullanıcılar da mevcut. servise göndermeye üşendiğim için öyle yatıyor kenarda.

bu arada, çok pahalı bir makine almanızı önermem. internetteki blind test videolarında bile ekonomik modelle pahalı model arasında farkı anlayamadıkları oluyor ki bunlar işi kahve olan insanlar. gerçek bir gurme değilseniz bütçenizi çok zorlamayın derim. onun yerine güzel bir el değirmeni alın, kahvenizi çekirdek olarak depolayın yeterli.
  • espresso kahvenin özütünün basınçla çıkarılmasıdır ve bunun için makine gerekir. ancak ev tipi makineler ülkemizde çok zor bulunur ve pahalıdır. 1000tl altında satılan portafiltreli makineler düşük basınç ve kazan* hacimleriyle amatör eğlendirir. örneğin benim makine *aslında ese*denilen poşet çay benzeri kağıt podlarla çalışmak için yapılmış, bu sebeple filtrenin delikleri normal espresso çekiminden daha kalın. delikleri tıkamasın diye normalden kalın çektirdiğim kahve tabii ki de yeterli basınç farkını yaratamıyor ancak bardağa mükemmel krema veriyor. bunun sebebi ise portafiltrenin altında bulunan plastik 'valf' hilesi :)
  • (bkz: gaggia)
hesabın var mı? giriş yap