kutsaliyok

  • bıçkın (470)
  • 689
  • 19
  • 4
  • 0
  • 3 gün önce

cüneyt özdemir

amerika'ya yerleşmeden önce ne tür beklentileri vardı merak ettiğim youtuber.
zira ne bekliyorduysa o beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğramış. uğradığı hayal kırıklığı ile de amerika'da yaşadığı hayatı türkiye'de yaşadığı hayat ile karşılaştırıp türkiye'deki hayatının daha iyi olduğuna kanaat getirmiş. hal böyle olunca da tekrar türkiye'ye dönmeye karar vermiş. buraya kadar her şey normal.

normal olmayan şey ise kendi beklentileri karşılanmadığı için yaşadığı hayal kırıklığını, kendi kişisel kötü tecrübelerini ve mutsuzluğunu bir ülkeye mal ederek hemen hemen her konuda 'türkiye vs. amerika' kıyası yaparak bu kıyastan her seferinde türkiye'yi galip çıkarması.

her ülkede olduğu gibi amerika'da da sorunlar var, her ülkenin olduğu gibi amerika'nın da kötü yanları var. sağlık ve eğitim sisteminin kötü olduğu konusunda sadece amerika'da yaşayan göçmenler değil, amerikalılar da hemfikir. bu ikisi amerika'nın sistemsel sorunları iken bunların dışındaki sorunlar tamamen kişisel ve bireyin ne istediği/istemediği, ne beklediği, o beklentilerin ne kadarının karşılanıp ne kadarının karşılanmadığı ile ilgili durumlar.

mesleği gereği türkiye gündeminden kopamamasını anlıyorum ama bu kopamamışlık amerika'da yaşadığı hayatın tadını çıkarmasına engel oluyor. bence mutsuzluğunun en önemli sebebi bedenen abd'de, mental olarak türkiye'de yaşıyor oluşu. bu şekildeki bir yaşamla ne türkiye'ye ne de abd'ye ait olabiliyor. bu aitsizlik de kendisini it gibi mutsuz ediyor.

"amerika'dan bakınca türkiye nasıl gözüküyor?" sorusuna "gayet iyi gözüküyor. bunu söyleyince insanlar tepki gösteriyor ama gerçek bu." diyor. beyfendi o sizin kendi kişisel gerçeğiniz. benim ve abd'de yaşayan tanıdığım diğer göçmenlerin baktığı yerden türkiye hiç de iyi gözükmüyor, hatta her allah'ın günü "iyi ki türkiye'de değiliz." diyoruz olan biteni duydukça, okudukça. e bu da bizim gerçeğimiz, nasıl olacak?
size tepki gösterenler belki de bu yüzden, kişisel tecrübelerinizi ve kişisel gerçeğinizi herkesin gerçeğiymiş gibi satmaya çalıştığınız için gösteriyordur?

yıllar önceki siyasi görüşü/duruşu açısından kendisini muhalif olarak adlandıranlar çoğunluk olsa da bence hep ortayolcu idi. son 5 yıldır takip etmediğim için bu ortayolculuk nereye evrildi konusunda kişisel tecrübem yok. akp'ye ve/veya rte'ye yanladığı yönündeki iddialara dayanarak 4 yıldır amerika'da yaşadığı hayattan memnun olmaması bunun nedenlerinden biri diye düşünüyorum. sık rastlanan homesick göçmen kafasıdır bu "ülkemin değerini anladım. havası, suyu, yemeği, insanı.." gibi romantiklikler.

"amerika şöyle kötü, amerika böyle batıyor" vb. gibi söylemlerin altında akp iktidarından iş almak/dönüşünün zemini hazırlamak gibi bir kaygı yoksa bu söylemleri abd'ye gelmek isteyen gençlerin cesaretini kırmaktan başka bir boka yaramaz. bırakın, gelmek isteyen gelsin ve kendisi tecrübe etsin, sonunda mutsuz olursa da sizin gibi geri dönsün.

5 yıldır abd'de yaşayan biri olarak kendisine hatırlatmak isterim: deneyimlerimiz ve tecrübelerimiz kişisel. dolayısı ile genellenemez, bir ülkeye ise mal edilemezler.
hatta şöyle söyleyeyim; benim için asıl ve terk etmesi güç olan comfort zone palo alto'daki olurdu. ama işte bu işler hep kişisel.

devamını okuyayım »