• sağda solda çirkin kadınların nefes alması yok şişmanların mutlu olması gibi estetik kaygılarla dolu tartışmaların sayısındaki artışla orantılıdır. insanların birbirine kendini beğendirme kaygısıdır. özgünlük ve bireysellik sınırlarının yok edildiği durumdur.
  • güzel bir kadında insanı aşık eden şey sadece güzellik değildir. o kadının güzel olduğu için sahip olduğu kibre de aşık olur insan. estetik güzellerinde bu eksik. çünkü güzelliği geç yaşlarda elde etmiş. yetişme çağında değil.
  • et fiyatlarında olmayan rekabetin plastik cerrahi piyasasında yaşanması nedeniyle yaşanan durum.

bi de insanlar artık kendileri için yaşamaya başladı. herhangi bir kaygı duymuyorlar. görüyor, beğeniyor, keyfi öyle istiyor. gidip yaptırıyor.

bireyselleşmeden ziyade değişik bir nihilizm hali var. köfte burun zarif bir şeye dönüşüyor ama o surat yine beş karış.

la kızım onca para verdin, onca acı çektin. az biraz özgüven gelsin. önceden selfiyi sol tepeden çekip instakrama yüklüyordun, şimdi yine aynısını yapıyorsun. boşuna mı kaldırdın o burnu. sağ alttan çek de beynini görelim di mi. nedir yani bu karamsarlık.
  • burun önemli arkadaşlar. bende burnumu beğenmeyenlerdenim. yüzüm küçücük burnum tombul ve büyük. yüzümle orantısız yani. öyle kemer falan yok ama kendi burnumun yerine o "perfect" burunlardan birini yerleştirsek sanki öyle değişecek ki herşey.

ha bu arada burnumda deviasyonda var. hatta uyku apnesi de var sanırım. çünkü bazen kendi horlamamı duyduğum da oluyor. özellikle sırt üstü yattığımda. tehlikeli bir durum büyük ihtimalle septum için bir ameliyat olmam gerekecek ama aynı zamanda estetik de yaptırsam mı diye karar veremiyorum.

beğeneceğimden emin olsam bende yaptıracağım da işte ya kötü olursa?

birde cidden burunun yüzle uyumsuz olması da çok kötü be arkadaşlar. beni bazılarınız anlar eminim :)
  • instagram yorumlarıyla doğru orantılıdır.
    fiziken hoş görünmek ya da hoş göründüğü yönünde yorumlar duymak tabii ki güzel bir şey ama en ufak olumsuz yorumda insanlar estetiğe sarılıyor.
    ülkedeki birçok doktor rinoplasti opearasyonlarında hastalarını denek niyetine kullandığı için heder olup giden burunlar görmek de mümkün. sonra gelsin revizyonlar.
    millet phillip cocu gibi dolaşıyo valla.
  • bknz: burnumda et vardı küçük operasyon geçirdim
  • hokka gibi burnumla başıma bi iş gelmediği sürece dahil olmayacağım grup .

şaka maka 7 kişilik arkadaş grubumda 3 kişinin burnu estetikli iki kişide yaptırmayı düşünüyor yakında orjinal burunu olanlar beylikdüzü gibi değerlenir inşallah allaam
  • (bkz: so what)
    ben yaptırdım burnumu. burnundan memnun olmayan herkese de tavsiye ederim. sağlığa zarar vermeden düzeltilebilen bir şeyse neden yaptırmayalım ki? hayat elin lafını kafaya takıp üzülmek için çok kısa...
    editt: estetik güzellerinde kibir eksikmiş. kibir iyi bir şey mi? lan ne eziksiniz yaa...
  • çocuk yine büyük burunlu olur işte. çocuğun da burnunu etkilese...
    biçoğu öyle sanıyor fakat. bu daha acı
  • içim çok dolu ellemeyin beni dökeceğim içimdekileri...

bak güzel kardeşim, 5 sene önce, 23 yaşında burnumu yaptırdım. 5 senede, hele ki 20li yaşların başından sonuna uzanan o sancılı süreçte insan durmaksızın değişiyor. 5 sene önce inat edip yaptığın şeye 5 sene sonra lan ne aptalmışım, niye yapmışım diyebiliyorsun. ama burun estetiği asla bunlardan biri değil.

kalkıp toplumun güzellik algısını, bu algının dayatılıyor olmasını ya da şekilciliği anlatacak değilim. anlatacağım şey bunların sonuçları.
    15-23 yaşlarım arasında, tam çılgın ergen zamanlarımda burnumdaki kemer sebebiyle gerek aile içinde, gerek arkadaş ortamımda, gerekse romantik ilişkilerimde durmaksızın esprisi malzemesi oldum. şaka bu ya alınmıyorum sandılar. böyle yaratılmışım diyemedim. tamam şaka ama özgüvenim kırılıyor, yapmayın diyemedim. kendimi beğenmiyorum aptal saptal şakalarınız yüzünden diyemedim. gün geçtikçe o kemer canımı sıkar oldu. kendimi beğenmez oldum. o minicik kemer yüzünden aynalara küser oldum. küçük bir kız çocuğuydum kırıldım durdum.
    sonra yeter lan dedim burnumu yaptırmaya karar verdim. dalga geçenler bir anda burnumda aslında hiçbir sorun olmadığını söylemeye başladılar. bıçak altına yatmaya değmeyeceğini anlatmaya çalıştılar. inandırıcı gelmedi yattım o soğuk ameliyat masasına. kalktığımda “helenik” burnum belki istediğim şeyleri vermedi bana ama, inan bana çok şey değişti. “güzelleştiğimi” duymaya başladım. ilk defa güzel olduğumu hissetmeye başladım. bunun nasıl bir şey olduğunu tahmin edebiliyor musun? edebilsen şaşırmazdın burun estetiği sayısındaki artışa.

uzatmaya gerek yok. anladın işte ne demek istediğimi. 5 yıl önce insanların yorumlarının canımı sıkmasına müsade etmiş olmam aptallıktı. burun estetiği olmam değil. o soğuk masa özgüvenimi bir nebze de olsa yerine getirdi.

eğer gerçekten çok rahatsızsan estetik sayısındaki artıştan, güzel hissettirmeyi öğrenmelisin. bu güzelliğin de fiziki karakteristiki özelliklerle bir alakası olmadığını öğretmelisin. belki o zaman geçer rahatsızlığın. geçmezse yine bi konuşuruz.

öperim.
hesabın var mı? giriş yap