• kebel aricha washed ile kochere debo natural çeşitleri arasında gidip geldiğim kahve. bazen bu yirgacheffe'ler çok baysa da farkettim ki bir süre kahveye ara verince en çok özlediğim kahve gene bu kahve. eğer daha çok turunçgil tatları, limonumsu tatlar, biraz asidite arıyorsanız kesinlikle kebel aricha washed bir yirgacheffe tercih etmelisiniz; ama daha çok tatlı karamelimsi tatlar, berry tatları arıyorsanız kochere debo'yu tercih etmelisiniz. farklı ve şaşırtacak bir yirgacheffe için 90+ beloya gerçekten çok başarılıdır.
  • gerçekten doğru koşullarda ve rakımda yetiştirilmiş, çekirdeklerin çatlamasıyla kesilen bir kavurma işlemi olan orta seviye bir kavurmadan geçirilip yeteri kadar soğutulan çekirdekleri hele bir de kağıttan bir kese içerisinde paketlenmişse, o paketi açar açmaz bulunduğunuz odayı dolduran şeftali çiçeği ve yasemin kokusu ile neredeyse diğer tüm kahvelerden rahatlıkla ayırt edebileceğiniz tek kelimeyle harikulade bir nimet.

o açık kahverengindeki az çatlamış çekirdekleri makinenizde dilediğiniz demleme gerecine göre çekip daha sonra da dikkatlice demlemek ve o yüksek rakımda rüzgar yemiş ağaç kokusunu anımsatan aromayı içine çeke çeke bir fincanı tüketmek hakikaten insanı çok iyi hissettiriyor. içimi bu kadar yumuşak olup da insana ısıtılmış meyve suyu içmiyormuş hissi veren nadir kahvelerdendir ayrıca. jean paul roux, farhad daftary ya da mark bartusis gibi çok şey anlatırken bazen kendi labirentlerinde kaybolabilen tarih yazarlarını okurken adeta beynime de hayat veriyor yeminle! var olsun!

fanboy girisi bu kadar!*
  • baristocrat'tan yirgacheffe kochere aldım. iki yıldır 3.nesil kahvecilerden çekirdek alırım. bu kadar güzelini görmedim.
  • meyvemsi, çiçek notaları baskın, yumuşak içimli orta gövdeli arabica – ethiopian heirloom cinsi kahve çekirdeği. etiyopya'nın yirgacheffe bölgesinde 1800-2000 metre rakımda herhangi bir kimyasal gübre kullanılmadan özenle yetiştirilmiş çekirdeklerden oluşmaktadır. hasatı elle toplanarak yapılır. yaban mersini, frenk üzümü, olgun limon, nemli tütün, kavruk kakao ve siyah çay aromaları gerisinde sedir ağacı notalarını duyumsayabilirsiniz. soğudukça daha tatlı ve meyvemsi bir yapıya bürünmektedir.
  • bizde daha iyisi yetişiyormuş ama hayin kılışdar kahve ektirmiyyeh! ulan kahve hariç, kriz nedeniyle ufak şımarıklarımızın tamamından tasarrufa gittik. tek lüksümüz kahve kaldı be sözlük.

neyse geyik bi tarafa, nasıl demlerseniz demleyin, içimi son derece hafif va ağızda inanılmaz hoş tatlar bırakıyor. iki senedir kafeingo'dan abonelikle alıyoruz. taze kavurup, aylık gönderiyorlar. tavsiye olunur.
  • starbucks'da satılan ethiopia kahvesi bu tür mü bilmiyorum ama içtikten sonra ağzımda sanki sütlü kahve içmiş gibi bi lezzet bırakması çok hoşuma gitmiştir.

middle roast serisinden tercih edeceğim tek tür olarak kalbimdeki yerini koruyacak :)
  • çiçeksi notasıyla şu ana kadar denediğim her türlü demleme yönteminde başarılı sonuç vermiş kahve çekirdeği.
  • moliendo tarafından kavrulmuşunu aldığım ancak benim damak tadım için fazla kavrulmuş olan kahve türü. hiç keyif alamadım maalesef, "light" ve "middle" kavrulmuş kahvelerden ayrılmamam gerekiyor sanırım.
  • -merhaba hoşgeldiniz.
    +hoşbulduk.
    -ne içersiniz? ne yapayım size?
    +filtre kahve içeceğim.
    -var mı tercih ettiğiniz bir yöre?
    +yok hayır. sadece biraz yumuşak ve aromalı olsun.

ve sonuç olarak ben müşteriye yirgacheffe demliyorum, afiyetle içiyor.
    yumuşaktır biraz, güne başlamak için ideal olmayabilir ama kesinlikle gün içinde içilmesi gereken bir kahve çekirdeği. insanımızda oluşan 'kahve acıdır' genellemesinin aksine oldukça ekşidir. v60 ile demlendiğinde tadından içilmez.

romantik olan kahve çekirdeği.
  • federal kahve zincirindeki çok başarılıydı kesinlikle! özellikle french press için çektirip hafta boyu keyifle içiyordum. ne yazık ki, artık satmayacaklarmış. üzüntü ve muz kabuğu...
hesabın var mı? giriş yap