• açılın, en iyi mayonez tarifini vermeye geldim.
    gordon ramsey'den tutun, jamie oliver'a, global master chef yarışmalarından, türk şeflerin videolarına kadar geniş bir araştırma yaptım, defalarca denedim, yanıldım ve en sonunda o kapkalın kıvamlı ve tadına doyamayacağınız mayonezin sırrını sizlerle paylaşmaya geldim.

hazırsanız başlıyoruz...

öncelikle mayonezimizin mükemmel olması için insan elinin hiç ulaşamayacağı hızlara ulaşan blender denen aleti kullanacağız. mixer değil yalnız blender. burası önemli. çünkü blender yumurta yağ ve havayı mixer'den daha güzel bağlıyor.

malzemeler:
    3 yumurta sarısı
    1 tatlı kaşığı hardal
    1 çay bardağı sızma zeytinyağı
    1 kaşık limon suyu
    1 kaşık üzüm sirkesi
    1 tutam tuz
    taze çekilmiş karabiber

öncelikle 3 yumurta sarısını ve 1 tatlı kaşığı hardalı blender'a koyuyoruz. (linkte verdiğim video'da yumurtayı akıyla koyuyor ve tüm malzemeleri aynı anda ekliyor. benim tarifim böyle değil sadece sarıyı koyuyorum. sadece sarının kullanıldığı durumda sirkeyi, hardalı ve yağı aynı anda ekleyip çalıştırınca kıvam tutmuyor. akını işin içine koyunca bu şekilde bile kıvamı hızlı tutuyor ama tadı o kadar lezzetli olmuyor. tercih sizin.)

blender'ı 5 saniye en yüksek güçte çalıştırıyoruz. daha sonra kapağını açıp içine iki üç yemek kaşığı zeytinyağı koyup kapağı kapatıp 10-15 saniye kesintisiz çalıştırıyoruz.
    bu işlemi çay bardağındaki zeytinyağı tamamen bitene kadar tekrarlıyoruz. unutmayın blender en yüksek hızda olacak! bir süre sonra mayoneziniz kıvamını almaya başlayacak, o aşamalarda kapağı açtıkça yeniden yağ koymadan önce kaşıkla bir iki karıştırın sonra koyun yağı.
    kıvam tutmaya başladıkça her seferinde koyduğunuz zeytinyağı miktarını arttırabilirsiniz.

en son olarak ise limon suyunu, sirkeyi, tuzu ve karabiberi ekleyip blenderı tekrardan 15-20 saniye kadar açık tutun.

mayoneziniz hazır, afiyet olsun.

not: 1 çay bardağı zeytin yağı dedim ama siz daha fazla kullanabilirsiniz. ben az yağlı olmasını yerken gönül rahatlığı olması açısından tercih ettim, tadı da baya hafif oluyor ekmeğin üstüne sürüp sürüp yiyorum.

kamu spotu: zeytinyağı; ayçiçek yağı, mısır özü yağı vb. ile kıyas kabul etmeyecek derecede sağlıklıdır ve yanma derecesi onlardan yüksek olduğundan en güzel ve sağlıklı kızartmalar da zeytinyağı ile yapılır. “zeytinyağı ile kızartma yapılmaz” ülkemizde geçmiş yıllarda uygulanan zeytinyağını itibarsızlaştırma politikası yüzünden ortaya çıkmış yanlış bir bilgidir. mayonezde de ayçiçek yağı vs kullanmayın, zeytinyağından şaşmayın. sevgiler...
  • 3 başarısız denemenin ardından pek güzel yapmaya başladığım, artık hiç hazır olarak almadığım, hayattaki tek zararlı alışkanlığım olan günahkar sos.

tariflerde genelde çok ince detayları vermiyorlar. bu detayları bilmeyince mayonez tutmuyor. israfı hiç sevmeyen biri olarak özellikle yazmak istiyorum ki, artık seven ve buraya göz atan herkes ilk seferde tuttursun.

1. kesinlikle yayvan kap kullanmayın. bunun kimyasal bir açıklaması vardır ama ben teknik bilgim olmadığından havalı şekilde yazamayıp kendimce açıklamaya çalışacagım: yayvan kapta uzak düşüyor, birbirine bağlanamıyor, anlamlı bir bütün oluşturamıyor atomlar. direkt kavanoz içinde yaparsanız dar alanda çaresizce sarmaş dolaş oluveriyorlar hehe

2. miksersiz olmaz. çırpma teliyle yapmaya kalkmayın. ben kalkışmadım hiç ama insanlar türlü türlü tabii. miksersiz yapabileceğine inananları da gördüm. hayır öyle bir şey yok.

3. mikserin iki ucunu değil, tekini takın. bunu şefim söylemişti ama gerekçesini şimdi unuttum.

4. mikseri baştan sona en yüksek devirde çalıştırın. benim fiyasko olanlarda yaptığım hatalardan biri buydu. düşük devirde açmıştım, bir türlü bağlanamamışlardı. kavanoz olması da kurtarmadı.

5. yapım aşamasında kavanozun altına nemli bez/kağıt havlu koyun. kavanoz tezgah üstünde takırdıyor yüksek devrin şiddetiyle. gürültü yapmayın. kavanozu zapt etmeye çalışmakla uğraşmayın.

6. zeytinyağını çok çok seviyorsanız o da hoşunuza gidebilir. ben ilk böyle yaptım, epey ferli bir tadı vardı ama sevdiğim için en çok ben yedim. evdekiler pek bayılmadılar. sonrakileri fındık yağıyla yaptım muhteşemdi.

7. yumurta akını atmayın, bir kavanoza ayırın. sabah omlet yaparsınız.

gelelim tarife.

2 yumurta sarısı
    1/2 çay kaşığı tuz (neden yarım yazmadıysam?)
    1 yemek kaşığı sevdiğiniz bir sirke (ben enginar kullanıyorum)
    1 tatlı kaşığı limon suyu

bunları tek seferde kavanoza koyup en yüksek devirde çırpın. en fazla 2-3 dakikada bağlanıyorlar hafızam beni yanıltmıyorsa.

dikkat gerektiren son adım yağı ekleme kısmı. bunu birden dökmeyin. bir elinizle yüksek devir çırpma işi sürerken, diğer elinizdeki yağı sicim gibi ipincecik şekilde dökmeniz lazım. cezve gibi ağzı oluklu bir kapla yapabilirsiniz. bardak olmaz, tezgah yağ içinde kalır. evet çok temiz çalışmak önemlidir. kurallarım <3 ben. siz de temiz olun annem pasaklılıktan kime ne hayır gelmiş yapmayın öyle.

200 ml yağ derler bu ölçü için. en son 170 ml civarı yağla yaptım. oluyor yani abartmaya gerek yok.

olayın kahramanı da şu basit blender kabı. hem ölçülü, hem ağzı oluklu. ortalığı batırmıyorum böylece. çok mühim bir eşya.
  • iki kere yaptım, iki farklı tarifle. ilki efsane oldu, ikincisiyse tutmayınca çeşnilendirip tavuk sosu yaptım. fark neydi? ilkini yumurtanın sadece sarısıyla yapmıştım. ikincide beyazı kullanabileceğim başka bir şey yok diye tamamını kullanacağım bir tarife bakmıştım.
    başarısız olanı bir kenara bırakalım, başarılı olan deneme benim de pandemide evde sıkılmamla aklıma düştü. süpermarket mayonezinden sogumustum zaten bir hayli. canım mayonez çekince kendim yapayım dedim. burger olur makarna olur yanına sos olsun dedim. iyi de demişim, aferin bana.
    ben olabildiğince az malzemeyle tek kişi olarak birkaç öğünde bitirebileceğim bir mayonez yaptım. sonuçta içinde koruyucu madde yok çabuk bozulur gibi geldi bana.
    malzemeler:
    yumurta sarısı, limon, ayçiçek yağı ve tuz. evet sirke katmadim, sevmiyorum. zeytinyağı da ağır olacaktı mayonez için, yağ tadı baskın olsun istemedim. hardalım da güçlü bir dijon hardalı olduğu için karıştırmak istemedim tat dengesini kuramam diye.
    gelelim tarife: önce 1 yumurta sarısı, yarım limon suyu ve yarım çay kaşığı tuzu çırptım. peşinden sıvı yağı (zaten herkes yazmış, damla damla neredeyse) döktüm. en son yarım çay kaşığı tuz daha ilave ettim ve mayonez hazır! rengi beyaz olmayınca bir afallamadım değil tabi. sonra internette baktıklarım da sarı olunca rahatladım ve mayonezi dolaba koymadan önce bir tadına baktım: ef sa ne!* yediğim şeyin markette satılan ve adı mayonez olan ürünle alakası yoktu sanki. bu kadar basit yapılıp bu kadar lezzet olarak fark eden üstelik fiyatı daha uyguna gelen bir ürünü marketten almanın anlamı yok bence.
  • millet "evde yaptım terör örgütü" dese de mayonezin sağlıklısıdır. çünkü içinde şeker, mısır şurubu ya da kimyasal hiçbir madde kullanmadan hazırlanır, temizdir ve ucuzdur.

yapımının püf noktası yumurtanın sadece sarısını kullanmaktır. beyazını da koyarsanız cıvık olur, yeterince koyulaşmaz. şu anki fiyatla 20-40 lira arası satılan 400 gramlık mayonez tarifi şu:

3 adet büyük boy yumurtanın sarısını rondoyla ya da derin bir kaba alıp blenderla bir güzel çırpıyoruz. toplamda 2 su bardağı sıvı yağ ya da zeytinyağı kullanacağız. ben sağlıklı diye zeytinyağı kullanıyorum ama tadı biraz acı oluyor, herkes sevmeyebilir. işin sırrı yağı azar azar eklemek. bardağın dörtte biri kadar ekleyin, çırpın. yine aynı miktarda ekleye ekleye bunu 8 kez tekrarlayın. çok yoğun bir kıvamı olacak. bunun içine: 2 çay kaşığı tuz, yarım yemek kaşığı sirke, 4 yemek kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı da su koyun, bir daha çırpın. mayoneziniz hazır. ama dikkat edin: hazırladığınız yemeğe tuz koymayın, bu zaten yeterince tuzlu. buzdolabında 1 aya kadar bozulmadan durabilir.

afiyet olsun.
  • bayılırım, yalnız madem kaşık kaşık yağ yemeyi göze aldınız sızma zeytinyağı ile yapın efenim. ayçiçek yağı son derece lezzetsiz, tatsız tuzsuz bir yağdır. yağı içine yavaş yavaş akıtmak için bir plastik bardağı incecik delip yağı içine koyarak bir elinizde delik bardağı bir elinizde çırpıcıyı tutabilirsiniz. çok başarılı icattır.
  • su anda içinde oldugumuz pandemik durumunu goz onunde alirsak boyle ev yapimi tarifler çok işe yarayacaktir.

bir yumurtayi mikserde uç kati miktar ayçiçek yagi ve iki kasik limon ile karistirarak çok kolay biçimde evde mayonez yapmak mumkun.
    ıçine biraz sirke ve baharat da katarsaniz tadindan yenmez.
    15 gun dolapta saklanabiliyor.
    fritle harika gidiyor.
  • 2 yumurta sarısı, 300 ml. sızma zeytinyağı, 2 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı tuz ile yapıp ezilmiş 2 şiş sarımsakla taçlandırdığım lezzet.

senelerdir yaparım, ama uzun zamandır aklımda yoktu. evde hamburger yapalım dedik, mayonez kalmamış. e malum karantina hali. ekmeği fırından yeni çıkardım zaten. ulen ketçap da mı yapsam, o en kolayı...

pandemi sen nelere kadirsin*
  • 90’lı yıllarda fena trenddi.hatta ev yapımı dondurma mayonez ve çikolata bu üçünü yapardı benden biraz büyüklerim
  • yapayım dediniz malzemeleri çırptınız ama bir türlü koyulaşmadıysa, su gibi duruyorsa sizi kurtarmaya geldim. muhtemelen benim gibi fazla olsun diye ya yağı fazla kaçırdınız ya da çırpma hatalı. olsun. ben iki yol bulup denedim ikisi de çalışıyor.

ilki: el gücüyle yumurta sarısını çırpıp damla damla yaptığımız hatalı karışımı ekliyoruz ve çırpmaya devam ediyoruz.buradan daha detaylı
    ikinci yolu da tutmayan karışımımıza yumurta beyazı ekleyip blenderla çırpıyoruz.

iki yöntemde de dolapta biraz bekletince hem kıvamı hem de lezzeti daha da oturuyor.
  • yağı bir anda değil de,yumurta sarısını çırpmayla eşzamanlı bir şekilde yavaşça eklemeniz gerekiyor(çok az açık musluk misali), yoksa yağ ve yumurta sarısının ayrılıp size kafayı yedirme ihtimali var.

genelde içine az da olsa hardal konur ama renkler zevkler tartışılmaz ondan istediğinizi koyun içine efendiler. evde yapmanın da asıl güzel yanı bu zaten.
hesabın var mı? giriş yap