şükela:  tümü | bugün
 • akrabalarını kendi seçemez ama arkadaş ve dostlarını kendi seçebilir. o yüzden dost seçiminde doğru kararlarla yalnız kalmayacak evlattır. yeter ki iyi yetiştirilsin gözler arkada kalmasın. sırf akraba diye çocuğun kötü biriyle bağ kurmasına kimse müsaade etmemeli.
 • keşke kardeşim olmasın diyeceğin zamanlar oluyor. hele bir anne baba ölsün miras kavgası başlasın o zaman kardeşinin gerçek yüzünü görürsün.
  kardeş her zaman iyi birşey değildir. iyi bir meslek, düzgün bir ahlak ve tabi mutlu olduğun bir eş inan bana 10 tane kardeşten daha iyidir.
  kardeş kelimesinin aslı karındaş yani aynı karından aynı rahimden olma kelimesinden gelir. kelimeye birlik beraberlik anlamı yükleme eskidenmiş şimdi saçma salak şeyler için kardeşi ile küs çok insan var.
 • tek veya kardeşli olmak bir kenara ama;

  40 yaşında veya daha öncesinde öyle anlar yaşıyor ki insan kendi anne babası bile elini ayağını çekiyor, o çok yardımcı olması beklenen akrabalar piyasadan kayboluveriyor ve elin oğlu/kadını gelip çaresiz bırakılan "sen"i kurtarıp çekiyor o karanlıktan. öyle anlar oluyor ki el mi bakacak sana dediğin insan olan "el" elin kolun oluveriyor.

  tek çocuk olmak ise aile yetiştirilme tarzına göre değişken olmakla birlikte kendi düşüp kendi kalktığın bir hayat sunuyor ve bunu öğretiyor. yastığında yalnız ağlıyor, çoğu işini tek basına yapıyor, bir hatan varsa alternatifsiz doğrudan sen suçlu oluyorsun. biraz acımasız da olsa hayat dersini sert alanlar grubudur tek cocuklar.

  not: her işine anne babası dedesi koşanlar, şımartılanların bu dediklerimle alakası dahi yoktur.
 • birden fazla çocuk yaptığınızda, başlık evlatlarını dünyada yapayalnız bırakmak olacaktır. önemli olan kendi kendine yeten birey yetiştirebilmektir. 3 müş 5 miş önemli değil, nitelik önemli.