• vatsyayana'nın kama sutra adlı eserinde, zamanımızdan çok yüzyıl önce garip bir şekilde sıraladığı kadınlardır. yamulmuyorsam on tane kadın tipi saymıştı, evlenilmemek üzere..aklımda kalan en ilginci "devamlı kapı önünde kalan kadınla evlenilmez" maddesiydi
  • akıllı, güzel, çekici, iş hayatında başarılı, kendine güveni olan, ayaklarının üzerinde durabilen, eğlenmesini, hayattan keyif almasını bilen kadınlar ile evlenilmez.
    erkekler bu tarz kadınları hayatlarına almak isterler ama evlenmek için değil. sevgili olarak, yanlarında taşıyacakları, bir ortama girdikleri zaman gösteriş yapabilecekleri kadınları isterler. sonra gider tam tersi kadınlarla evlenirler.
    sırf korkaklıklarından...
  • eğer israilli değilse, askerde çekilmiş fotoğrafları bulunan kadındır evlenilmemesi gereken... zira:
    (bkz: kız arkadaşın askerden dönmesi)
  • bizim maraşta "dayı kızı fatma" adında bir kadın vardı. yani bizimkiler öyle derdi. valide sultanın üvey dayısının kızıydı. belki üveyliğinde belki maraş standartlarının çok üstünde ilişkiler yaşayıp tabuları ters köşeye yollamasından valide sahiplenmezdi. fatmaabla şıkır şıkır giyinir, renkli makyajlar yapar, sokağa atardı kendini. zıpkın gibi çalışırdı beyni. mahalle ergenlerinin gecelerini süsleyen bir dilberdi belki. babasıyla yaşıyordu, iki kişilik yalnızlıktı. zeki dayı yuvarlak topuğuna bastığı siyah kundura ve arkasına kavuşturduğu ellerinde tespihle sarayaltı kahvesinin önünden kızının geçisini izlerdi. anneme göre dayı "pezeveng" idi; o ayakkabıları edepli adam giyer miydi... demeye getirdiği ise kızının o halde önünden geçişini dertlenmeden izler miydi? fatma abla evlenilmek için yaratılmamış bir manikti (cümlenin ilk bölümü anneme sonu bana aittir). ben severdim fatma ablayı; mutlu ederdi yanına koyacağın insanı. edep'i bir başkasının hayatını tırtıklamamk sayar seyreylerdi alemi, cümle alemse "edepsizlik abidesi" saydığı kendini...

insan evladı ne halt ederse etsin çıkamıyor kimi zaman beynine konan bariyerlerin dışına. sorsak bu başlık altına sınıflama mantığıyla entry giren arkadaşlara neler devirmişlerdir hayatlarında ama hala annesinden onay bekleyen bir çocuk edasıyla kadını ikiye ayırmakta beis görmüyorlar: victoria dönemine denk düşen bir kategorizasyon mantığıyla kadını evlenilecek ve evlenilemeyecek diye ayırıyorlar. basittir işin özü seversen gelirsin, sevmezsen gidersin. gidip bir aşufteyi de sevebilirsin, ininden çıkmayan vahşiyi de. unutulmamalı ki öyle birini sevip "evlenilmez" demek kendi gerçeğini reddetmektir. sonra gerçeğini binbir türlü yatakta arayan bir erkek kalır nur topu gibi elinizde ki topluma kıyak çekerken kendini öldürmektir. saygılar burdan!
  • bencil olup, "biz" kavramı yerine "ben" kavramını tercih edenler.
  • (bkz: perfection)**
  • tatli su kurnazi kadinlardir. misal, sevgililer gunu tarzi organizasyonel taklalarla isi olmayan bi adamken, kendinizi hem oyuncakli, hem cukulatali, hem yemekli, hem dansli, hem muzikli, hem cicekli bi sevgililer gunu planlarken bulursunuz. ulan dersiniz, biliyorum bunlari istedigini ama nasil biliyorum? soyledi desem soylemedi, ulan nasil biliyorum ben bu ayrintili listeyi? keman virtiozu gibidir, yaptigi iste ustadir. erkekten maymun yapar. fakat korkarim, beni de donunda sallar mazallah, respekt abla der yoluna cikmam.

edit: yine pasa, yine gonul.
  • ilk 1 ay içinde tek taş isteyip, en yakın arkadaşım 3 ay içinde sen evleneceksin diyen kadınlardır. doyumsuz kadınlardır.
  • yapmacik kadindir bunlar, sacma sapan laflar soylerler, boyle "bundan once i$e yaradi" diiip de bundan sonra da yarar kivaminda kadinlardir. bu modellerde salak sacma laflar vardir mesela "ayy bana boyle bakarsan abdulcan, araba kullanamam ki ama" flaan derler. ki en guzel cevap onlara "la bi siktir git" veya "la bi et ye" olucaktir. hayir evlenme kivamina gelmi$im, evlenme cagina gelmi$im sen bana diosun ki "ayy bakma oyle carpicam arabayi", hayir carpda kurtulalim sende bende*

neyse, bu modellerde ayni zamanda garip $arki takintilari da vardir, neymi$ "kenan dogulu - gelinim" gel gelinim bidi bidi bidi. evde kaldim demiyolar da gel gelinim dinliyorlarmi$, vay babacim; yok bilsem ankara'li turgut'un telefonunu ariiip bi rica edicem, haci bi el at hele de dogru duzgun parcamiz olsun diye. yapti diyelim, hatun veya erkek buyuk ihtimalle gobek atiyo olucaktir $u sozlere "amanda aman, evlencekmi$ de patlami$ aman" falan filan...

haa hatunlar, size lafim. oncelikle kendiniz olun, burunmeyin sacma sapan ki$iliklere. olursa olur, olmazsa da zaten cikarirsiniz acisini burdan. sozluk niye var ki zaten.
  • kötü yoldan kurtarmak adına genelev kadını; yoksa şöyle bir durumla karşılaşmak işten bile değil:

http://img697.imageshack.us/img697/3351/lombak.jpg
hesabın var mı? giriş yap