şükela:  tümü | bugün
  • ben artık evlendim benden geçti ama yeni nesil için tabi ki maddiyattır kesinlikle. o kadar çok saçma adetler duyuyorum ki her gün kanım donuyor. iki kişi sevişecek diye bir düğüne lüks bir daire parası gömülüyor. öyle saçma adetler var ki sırf adetlere kafadan sıfır araba parası veriliyor. mesela en son hamam tutma olayını duydum. kınadan önce erkek tarafı hamam tutuyor (hamamı kapatıyor) ve hem kız tarafı hem erkek tarafı hamamda eğleniyor, yemek yiyor vb. sırf bu hamam işine 5.000 ila 10.000 tl arası meblağ gömülüyor.
    özellikle iç anadolu bölgesinde kız alma işi çok pahalıya patlıyor:
    gelinin annesinin teyzesinin çocuğunun çocuğuna kadar tüm kız tarafını kuaföre götürme adeti var mesela. sonra yok kapıyı kapatıp gelini vermeme, sandık üstüne oturup para isteme, kız istemede kahve taşıyor deyip para isteme, yeni gelin ilk eve geldiğinde altın takılır diyerek altın takma ve daha aklıma gelmeyen birçok adet, gelenek görenek adı altında yapılan söğüşleme.
    bunların hepsininde tek bir bahane altında toplanması "bir defa evleniyor".
  • ben avcı adamım. en sevdiğim hobim bu. evlenmeye niyetlendiğim hatun adayını alıyorum yanıma ve ava götürüyorum. gece beni büyük bir korkuyla uyandırıyor ağlıyor. ne olur buradan gidelim diyor. olur diyorum ve hanımefendiyi en yakın medeniyet noktasına intikal ettiriyor ve arivederçi diyorum. bir daha görüşmemek üzere elveda canım. böcekten yılandan domuzdan korkan bir kadınla bir ömür geçiremem.

bir de sessizliğe alışmış adamım ben. her zaman sessizlikte yaşarım. ne zaman şehre gelsem ve bağıran bir kadın görsem evlilik bana göre değil derim kendi kendime ve vazgeçerim. ciyak ciyak bağırıyorlar. kimi sevgilisine kimi kocasına bağırıyor. bana biri böyle bağıracak çekip vurma ihtimalim çok yüksek. o nedenle katil olmak istemediğim için de evlenmiyorum. sen kimsin lan bana bağırıyorsun demek istemiyorum. her zaman kibar bir insan olarak tanındım öyle kalmak istiyorum. insanın edebini bozacak bir müesseseye dahil olmaya gerek yok. mirasımı da bir evlatlık alır ona bırakırım.
  • intihara meyilli olmamak.
  • yeni birinin yatak odasına ilk giriş heyecanını yaşayamıyor olmak.
  • süt içmek için inek almaya gerek yoktur.
  • yalnızlığımla mutluyuz
  • bedava peynir sadece fare kapanında olur.
  • işten (okuldan) eve geldiğimi düşünüyorum. 2 saat hiçbir şekilde gürültü olmadan dinlenmem gerekiyor. yoksa yorgun, kızgın, aksi, asık suratlı biri oluyorum. evli olsan bu 2 saatte yapman gereken olası şeyler:

1-çocukla oyna, iletişim kur. onu gezdir. altını değiştir ...
    2-hanıma ev işlerinde yardım et . sonuçta o da insan, her şeyi üstüne atamazsın.
    3-hanım bir yere gidecek olursa ona eşlik et ya da onu götür.
    4-hanım iletişim kurmak isterse ona mecburen cevap ver. güzel bir şey anlatıyorsa takdir et, onun adına sevin. kötü bir şey olursa tavsiye ver ya da sorunu çöz/çözmede yardımcı ol.

kardeş nerede kaldı benim okuyacağım kitap, öğreneceğim dil, izleyeceğim film/dizi, yapacağım spor , gideceğim halı saha maçı? kalsın, böylesi daha iyi.
  • geçen arkadaşım aradı, kocasının telefonunda tinder ı görmüş. kocası benim için maymuna benziyor, öyle çirkin bir şey, arkadaşım esmer güzeli adamın yanında bebek gibi ama adamın gözü dışarda.. üç çocuğu var boşanamıyor, ailesinin maddi durumu yok, kendi mesleği yok, genç yaşta evlenmiş. şimdi adama dese ki tinder' ı sil, silmez ''işine gelirse , kapı orda '' der. arkadaşım bu aldatmalarda iki kez evi terk etti, kocası çok yalvarınca döndü zaten mecburdu. ama adam değişmedi. değişse zaten şaşarım.

hani aşkın metafiziği nde '' erkeğin aşkı, tatmin olduğu andan itibaren gözle görülür bir şekilde azalma eğilimine girer; neredeyse bütün kadınlar, ona, zaten sahip olduğu kadından daha çekici gelecektir, değişikliğe özlem duymaktadır. '' diyor ya o kadar doğru ki...

ne kadar güzel, akıllı,sevecen, şefkatli , seven kadın olursan ol, erkek sana sahip olduğunu düşündüğü anda ,caziben kalmıyor. dışardaki sidikli şaziye bile senden daha çekici..neden çünkü değişik biri..elde edilmemiş..

işte benim için evliliğin en korkutucu tarafı bu; kaybetme korkusunun yok olması. ilişkide ister çok güzel ol, ister mesleğin olsun, ister sana kapısını açacak ailen olsun, sen adama bağımlı olmusan, adam bunu sonuna kadar sömürüyor. bazı bağımlılıklar maddiyatla olur, bazısı maneviyatla. maalesef ki bunu kullanmayacak karakterde insanla karşılaşmak çok zor.

bence evlenmemek için en geçerli neden bu, elinin altında olduğun için kaybetme korkusunun bitmesi. peşi sıra gelen rahatlık, umursamazlık, yok saymalar, dinlememeler.. insanı manen çökertir. yaşayan anladı bile.

burda kadın tarafından ele aldım ama elbette kocası onu boşayamaz diye istediği gibi davranan, despotluk yapan kadınlar da vardır. ama işin özündeki sorun aynı.