• mareşal fevzi çakmak (asker), sultan reşat (35. osmanlı padişahı), necip fazıl kısakürek (şair ve yazar), ahmet haşim (şair), peyami safa (yazar), fıtnat hanım (şair), hüseyin avni lifij (ressam), bakkal arif efendi (hattat), hacı arif bey (musikişinas), abdurrahman şeref (devlet adamı), küçük said paşa (devlet adamı), şeker ahmet paşa (ressam), gazi edhem paşa (harbiye nazırı), hüseyin fahreddin dede (musikişinas), ömer ferit kam (yazar), şevki bey (musikişinas), rahmi bey (musikişinas), hattat hulusi efendi, ahmet ırsoy (musikişinas), süleyman nazif efendi (yazar), kara ahmet (pehlivan), vedat tek (mimar), prens sabahattin (siyasetçi), münir kökten (musikişinas), ismail hakkı uzunçarşılı (tarihçi yazar), ömer rıza doğru (yazar), süheyl ünver (tıpçı, sanat tarihçisi), sadettin heper (musikişinas), küçük kemal (tiyatrocu), nihat sami banarlı (yazar), ziya osman saba (şair), h. hilmi ışık (yazar), zübeyir gündüzalp (yazar), ömer nasuhi bilmen (âlim), ahmet kabaklı (yazar), esad coşan (âlim, ilim adamı), bekir berk (yazar, avukat), s. ahmet arvasi (yazar, mütefekkir), prof. dr. ibrahim canan (hadis âlimi), izzettin yıldırım (risale-i nur talebesi), pişekar asım baba (tiyatrocu), kührevi şeyhi kasım kührevi, h. cemal öğüt (şeyhül vaizin), medineli hacı osman efendi (ilim adamı), gönenli mehmet efendi (islam âlimi, reisul kurra), gibi birçok ünlünün kabirleri bulunan istanbul şehrinin ünlü mezarlığıdır.
  • "ölüm tasvirini güzelleştiren ve korkmadan seyrettiren müslüman sanatı."

demiş hakkında edmondo de amicis
  • pierre lotiye ulaşmak için içinden geçilen haliç manzaralı mezarlık.
  • pier loti'ye giderken eyüp mezarlığına çıkan o yokuşun duvarlarına liseli ergenlerin sosyal medyada paylaşabileceği nitelikte ucuz ve bayağı olan gereksiz sözlerden oluşan tabelalar asmışlardı yıllar evvel. bu sözlerin bir de ingilizcelerini de altlarına yazmışlar ki google translate 'e rahmet okutcak derecede kötü.. insan merak ediyor; bu şehrin belediyesinin kültür işlerinde hiç mi aklı başında, görgülü, estetik anlayışına sahip, ince mimari zevki olan insan yok ? bu bayağılık, bu basitlik, bu vasatın tahakkümü yoruyor beni artık..
  • şimdi benden kilometrelerce uzaklıkta bir mezarlık. ailenin tüm büyükleri orda. başlarında artık kurumuş bir koca ağaç. mezarlar alt alta, üst üste. tırmanırken mutlaka birilerinin mezarlarına basmak zorunda kalıyorsunuz. eyüp lisesinin tarafındaysa aile mezarlığınız işiniz biraz daha kolay, merdivenle bir yere kadar çıkıp, sonrasında oldukça yüksek bir duvar üzerinden sağ alt tarafta trafik akarken yürümeye devam ediyorsunuz. sonrası mezarın yerine göre yine tırmanmaya kalıyor.
    taşların çoğu kırık dökük. çoğu mezar yerinin hiç ziyaretçisi olmamış. bayramlar ve özel günler hariç genellikle sakin olur.
  • pierre lotisiyle meşhur oldukça eski mezarların da olduğu görece güzel manzaralı mezarlık,

ulaşımı oldukça kolaydır; eyüp'te inin yukar doğru yürüyün,

ben küçükken ilk uhrevi hikayelerimi bu mezarlık yolunda dinlemiştim, tanımadığımız birisi dayıma selam vermişti, neden dedim, insanlar birbirine selam verirler dedi, sandım ki bu yalnızca mezarlıklara özgü bir alışkanlık.
  • pierre loti yakınlarında, üzeyir garih'in öldürüldüğü yer
  • özellikle akşam vakti teleferikle üzerinden geçerken yusuf yusuf çektiren mezarlık.
  • birçok nakşibendi şeyhinin burada gömülü olması nedeniyle ünlü müritlerinin de gömülmek istedikleri mezarlıktır. risale-i nur avukatı olarak bilinen bekir berk de burada defnedilmiştir.

şeyhlerden bazıları için ;

(bkz: küçük hüseyin efendi)
    (bkz: mahmud es'ad coşan)
  • kedilerini çok seviyorum ben bu mezarlığın. çok temiz kedileri. hangi mevsimde gitsem parlıyorlar. ayrıca çok arkadaşça yaklaşıyorlar. bazen kedi olduklarından şüpheleniyorum. her ay bir defa giderim. özellikle kedileri ziyarete gidiyorum.basamaklarda oturup saatlerce sohbet edebiliyorsun. bir de önemli mezarların bekçileri var, gün görmüş, güzel çay yapan hoş adamlar. ama kedileri farklı.
hesabın var mı? giriş yap