şükela:  tümü | bugün
 • bugüne kadar türkiye ile yapılan her görüşmede amerikan yönetiminin tavrı hiç değişmeden hep aynı laflarla şöyle ortaya konuldu:

  f-35’ler de s-400 de aslında son derece ileri birer bilgisayar sistemleridir.

  -iki sistemin birbirine yakın bir bölgede birlikte bulunmaları sonucunda bir sistemden diğerine hassas bilgilerin aktarılmasına yol açar.

  -s-400 füzeleri temelde ruslar tarafından f-35’lerin savunma sistemlerini delmek ve ona karşı etkin kullanılmak için üretilmiştir.

  -biz bu yüzden türkiye’nin s-400 almasına karşıyız. bunlar f-35'ler ile türkiye’de aynı anda var olurlarsa, bu durum f-35’leri tamamen savunmasız bırakacak bilgilerin rusların eline geçmesine yol açacaktır.

  amerika'nın eğer türkiye dediği gibi s-400 füzelerini almak yoluna giderse f-35’leri türkiye’ye vermesine bu yüzden katiyen imkan yok.

  işte büyük yalanları bu

  evet bugüne kadar bize hep bu tekrarlanıp duruldu.

  çok eskiden tanıdığım pentagon’dan emekli bir eski asker ile yaptığım uzun ve detaylı bilgilerle dolu sohbetten sonra amerikan tarafının bize sürekli yalan söylemekte olduğuna kesin ikna oldum.

  - emekli asker, "amerikalıların rusların eline bilgi geçer argümanı tamamen yanlış, çünkü bu bilgi rusların elinde zaten bulunuyor. yeni bir şey olması katiyen mümkün değil" dedi.

  ben de "ne oldu bir espiyonaj çalışmasıyla ruslar bilgiyi çaldılar mı?" diye sordum.

  - asker kaynağım, "buna hiç gerek kalmadı bilgiler neredeyse kendi kendine ruslara geldi" diye cevap verdi ve şöyle devam etti.

  suriye'deki rus üsleri

  bugünkü yönetime yakın olan askerlerden farklı olarak dürüst olan asker kaynağım anlatmasını önündeki not defterine bir büyük daire çizerek sürdürdü.

  - bu dairenin çapını 250 kilometre olarak düşün, sonra da bu büyük daireyi bölgenizdeki herhangi bir noktaya yerleştir. o noktaya s-400 füzelerinin yerleştiğini varsay. o nokta merkezli 250 kilometre çaplı büyük bir alan içinde tek bir f-35 uçağı uçsa bile füze sistemi onu görür ve bilgilerini otomatik toplar.

  - amerika’nın da çok iyi bildiği gibi rusların suriye’de hmeymim ve tartus üslerinde s-400 füze savunma sistemleri mevcuttur.

  - yine herkesin bildiği üzere israil’in elinde f-35 jetleri mevcuttur ve bunlar suriye’de sıkça uçuşlar yapmaktadırlar. bu uçuşların çoğunda, belki de hepsinde, jetler bu rus üslerindeki füze sistemlerinin menziline girdiler. bunun kayıtları da pentagon’un elinde mevcut.

  - rusya sistemi jetlere yönelik ateşlemedi ama uçaklardaki elektronik bilgileri de tamamen aldı.

  - yani özetle amerika’nın f-35’i türkiye’ye vermemek için öne sürdüğü gerekçe ortadan çoktan kalkmış durumda, geçerliliği yok bunun.

  yalan neden söyleniyor

  peki ama amerika bu gerçeği çok iyi bildiği halde neden türkiye’ye aynı yalanı tekrarlayıp duruyor.

  çünkü gerçek amaçları türkiye’nin savunma sistemlerini güçlendirmesini engellemek.

  250 kilometre çap merkezli bir noktayı güney sahillerimizde herhangi bir yere hayalinizde yerleştirin ve ne kadar büyük bir alanı güvenli hale getireceğini görür ve ne demek istediğimi o zaman daha net anlarsınız.

  amerikan patriot sistemi de bunu yapıyor ancak amerika bunu yıllardır türkiye’ye vermiyor, istediğimiz koşulları bir türlü kabul etmiyor. ve sonunda türkiye her ülkenin yapacağını yaparak bunun alternatifini ruslardan zorunlu olarak alınca da washington’dan tehditler birbiri ardına gelmeye başladı.

  türkiye üzerinde en etkili olacağı düşünüldüğünden ‘abd’nin hasımlarıyla yaptırımlar yoluyla mücadele yasası' (caatsa) kartını da açtılar ve "bunu yaparsanız size karşı yaptırımlar getireceğiz" tehdidini de yapıyorlar. bu olduğu takdirde global siyasi ekonomik dengelerin nasıl sarsılacağı da umurlarında değilmiş gibi konuşuyorlar ama perde arkasında bunun da çok endişeyle düşünüldüğünden emin olabilirsiniz.

  serdar turgut
  habertürk - 16.04.2019
 • gerzekler inansın diye yazılmış zırvadır. " rusya sistemi jetlere yönelik ateşlemedi ama uçaklardaki elektronik bilgileri de tamamen aldı." diye saçmalamış. nasıl? s-400 sistemi f-35 bilgisayarı ile muhabbete mi girmiş?

  askeri kaynak il jandarma alayının kademesi herhalde...
 • ikisi de ileri teknoloji ürünü olup bir ülkede ikisinin de bulunması f35 aleyhine bir durum oluşturduğuna göre, savunma için atılacak en önemli strateji s-400 sahibi olmaktır.
 • ikisini de almasak da paramızı eğitim için harcasak mesela nasıl olur? bu ülkeye ne s-400 ne de f-35 lazım değil, bu ülkeye eğitimli düzgün ve en önemlisi ahlaklı vatandaş lazım.
 • bir serdar turgut iddiası.

  iddia f35'lerin s400 kapsama alanına girdiklerinde elektronik savunma bilgilerinin rusların eline geçtiği bilgisine dayanıyor. yani aslında hiçbir şeye dayanmıyor.

  dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarından birini yaptığınızı söylüyorsunuz, sonra da bu uçaklar düşman füze savunma sistemlerinin kapsama alanına girdiğinde elektronik sistemlerinin ruslar eline geçmiş olduğunu söylüyorsunuz!

  bu zırvaya inanacak bir penis yazarı bulursanız sorun yok. bulamazsanız sıkıntı olur uyandırayım!