• ortaokul yıllarında milli eğitim bakanlığı yayınlarından okuduğum, bugünse aynı bakanlığın bir birimi tarafından sakıncalı! bulunmuş eserdir.
  • şeker portakalından sonra okuduğum kitap. hatta sınıfın kitaplığına bırakmıştım okuduktan sonra. umarım sayemde birileri daha okumuştur.
  • akp iktidarı tarafından okunması sakıncalı bulunan kitap
  • edit : kitabı okumayanlar bunu da okumasın !
    sonu beklediğim gibi bitmeyen kitap. bitireli bir saat olmadı, hala düşünüyorum kitaplar mutlu bitmez miydi diye... bazen de öyle oluyor ki iyiler kaybediyor.. nasıl olur da lennie o kadar hayali varken hiçbirine ulaşamadan ölür ?

''george tabancayı kaldırdı, namluyu lennie'nin ensesine yaklaştırdı. tetiği çekti... lennie titredi sonra kumun üstüne düştü..orada öylece hareketsiz kaldı.. '' bu satırları okuduğumda kendi hayallerim yarıda bırakılmış gibi oldum, lennie bendim sanki..
  • "...
    100 milyon yıl önce:
    ...
    ayrıca bu dönemde fareler ile insanların son ortak atasının yaşadığı bilinmektedir; bu tür euarchontogliria ailesine aittir. bu türden sonra fareler kendi evrimsel süreçlerine devam ederken, onlardan ayrılan kol insanlara doğru gelecek evrim sürecine girmiştir.

...
    "

bilim ve gelecek,
    şubat 2013,
    evrimin zaman çizelgesi,
    çağrı mert bakırcı.
  • bir john steinbeck şaheseridir. o kadar çok okumuşumdur ki kafamda film yapsam kimleri oynatacağımı düşünür dururum bazen. ^^
    john steinbeck 1937 yılında kitap hakkında şöyle demiştir;
    " ben kendim de bayağı uzun bir süre göçmen işçiydim. öykünün geçtiği yerlerde çalıştım. karakterler bir yere kadar, çeşitli insanların karışımıyla ortaya çıktı. lennie ise gerçek biriydi. şu anda kaliforniya'daki bir akıl hastanesinde. onunla haftalar boyunca yan yana çalıştım. gerçek lennie bir kızı değil, bir ustabaşını öldürdü. kızgındı, çünkü patron arkadaşını işten çıkarmıştı, lennie de dirgeni karnına saplayıverdi. bunu arka arkaya defalarca yapışını izlediğimi anlatmaktan nefret ediyorum. onu, çok geç olmadan durdurmayı başaramadık. "

--- spoiler ---

slim karakteri aşık olunası bir karakterdir. yaşıyorum, biliyorum.
    --- spoiler ---
  • harika bir kitap gerçek dostluğu anlatıyor.
  • herkesin kesinlikle okuması gerek
  • dostluk ve sadakat üzerine yazılmış en iyi romanlardan biri. hatta en iyisi bile denebilir.
  • ilkokulda zorla okuduğum sonrasında iyi ki okumuşum dediğim güzel bir eser
hesabın var mı? giriş yap