• (bkz: #134914498)

gerçekten bomboş bir harekettir. bomboş. ben bunları okumaktan bunaldım artık twitter'da.

7 gün 24 saat twitterda cinsiyet aşağı, cinsiyet yukarı konuşup duruyorlar. haklı oldukları konular mutlaka vardır, ama "etkinlikte niye kadın konuşmacı yoktu" isyanı, hiçbir şekilde haklı olmadıkları bir konu. çünkü saçmalıyorlar.

kadınlar; mühendislik mesleklerinden uzak tutuluyor, deseler anlarım.
    basın, medya, mahalle baskısı kadınların yazılımla ilgili meslekleri seçmesine mani oluyor, deseler bunu da anlarım.
    kadınlar erkeklere oranla daha az maaş alıyorlar derlerse ve ellerinde böyle bir veri varsa, buna da kimse karşı çıkamaz.

ama 2019'dan beri aynı muhabbeti duymaktan çok sıkıldım artık.
    "burada niye kadın konuşmacı yok?", yav kardeşim, 2022 yılında biri bir etkinlik düzenleyip de ona kadınları çağırmıyor olabilir mi? bunu sizin aklınız hayaliniz alıyor mu? adam da derdini anlatmış, "ben çok ulaşmaya çalıştım ama kimse gelmek istemedi" demiş. hala neyi uzatıyorsunuz?

iş yapın. iş.
    cinsiyet, cinsel yönetim, din, ırk, ot bok gibi saçmalıklarla vaktinizi öldürüyorsunuz. iş çıkarın. günümüzün en popüler mesleğini yapıyorsunuz, bunun kıymetini bilip iş çıkarın. iş çıkaran herkes hakkının karşılığını alır.

boş beleş şeylerle uğraşıp sektörün anasını bellemeyin. bıktırdınız artık.
  • arkadaş, ıspartalı konuşmacı neden yok? benim tanıdığım ıspartalı yazılımcılar var ama konferansta neden yoklar? ısparta gibi bir yerden çıkmış yazılımcı olmuş ama konferansa davet edilmemiş. yeterince çaba gösterilmediğini düşünüyorum. zaten azınlıktalar onlar, tek tek tespit edilip hepsine özel konuları da verilmeli hatta sunumları bile hazırlanmalıydı. onlar da sadece ıspartalı oldukları için çıkıp gül reçel nasıl yapılır diye algoritma yazmalıydılar. kınıyorum.
  • istiyorlar ki; amları var diye her şey üstlerine yağdırılsın, teklifler ayaklara gelsin, el üstünde tutulsunlar.

sosyal ve cinsel yaşamdaki ilgi ve alaka işte de devam etsin istiyorlar. bazı şeyleri anlamıyorlar ve anlamak istemiyorlar.
  • konferans varmış, katılanlar hep erkekmiş. konferansı düzenleyen de kadın başvurusu yok diyor. feminist de neden kadınlar gelmiyor diye kendinize sorun demiş. istiyorlar ki erkekler bunların elinden tutup konferansa götürsün. yetmez yollara çiçek falan da serilsin bence.

erkekler konferansa nasıl başvurulacağını biliyor nasıl katılacağını biliyor da siz niye bilmiyorsunuz? kurdukları cümlelerden haberleri yok daha. kendilerini ne kadar aciz gösterdiklerinin farkında değiller.
  • feministini vs bilmem ama kadın yazılımcılar çalıştırdım ekiplerimde yıllardır. ve genel olarak işini düzgün yapan ve hakim olan %20'yi tenzih ederek söylemek gerekirse:

- "ya ahmet abiiieee, şunu nasıl yapcaaaaaz, yapamaddııııım, bi bakar mısınn" şeklinde kod yazdıranlar. kendileri öğrenmediği gibi yazmıyorlar da.

- "ben böyle bir şey yaptım ama olmuş mu" diye üniversite 2. sınıf seviyesi kod gösterip onu "şöyle düzeltelim, böyle düzeltelim" diye peşinde koşan iş arkadaşlarına sahip oluyorlar.

- şirket dışında kendisine yürüyen, yazan insanlardan kod desteği alıp, şirketteki tüm gizliliğin içine edeni gördüm.

- yeni mezun olan ve öğrenmeye aşırı hevesli olduğunu her fırsatta bildiren ve öğrenmesi için 6 ay süre koyduğum çalışan hanımefendi 4. ayın sonunda gelip "beni başka birime geçirir misiniz, sevmedim ben yazılımı" dedi mesela. neden? çünkü en iyi arkadaşı olan kişi tasarım tarafındaydı ve onu oraya aldırmak istedi. gerçekten sebep bu.

bunların yanı sıra gerçekten çok sağlam yazılımcı hanımefendiler de tanıdım. resmen sizi kodlarıyla tokat manyağı yapar ya da öyle sağlam testçi ki, kodu yazan utanıyordu. ama maalesef yazılım sektörü çok fazla kadının başarı elde ettiği yer değil gibi.

seri eksileyiniz.
  • gidip muhendislik okumuyorsunuz, sonra kalifiye cogunlugunun ezici kisminin erkek oldugu mesleki grupta neden konusmacilar erkek diye agliyorsunuz. cok ilginc bu feministler. 200 kisilik sinifta kiz sayisi uzun sacli erkek sayisindan azdi bizde. bilen bilir durumu.

"equal outcome" gerizekali bir beklentidir, "equal opportunity" pesinde kosun. cs okumak istedim ama kiz oldugum icin okuyamadim diye aglayin aglayacaksaniz ( ki yok oyle bir sey ), "neden bu toplulugun cogu erkek" diye aglamayin rica ediyorum.
  • twitter'da vuku bulan cinsiyet tartışmasını başlatan 'sözde' feminist 'özde' gerçekleri görmeyi reddeden yazılımcı grubu.

kadın yazılımcı olarak yusuf'a katıldığım bir tartışma. pozitif ayrımcılık yapılmasa çoğu kadın yazılımcı, yazılım işini yapmıyor olurdu.

kendimden örnek vermem gerekirse burs ve iş bulma konusunda sık sık karşılaştığım iki durum var:

kadın ve iyi bir teknik üniversitede bir bilgisayar mühendisi öğrencisi olduğum için şirketlerin beni staja/işe aldıklarını düşünüyorum, çünkü mülakatlardaki teknik soruların kalitesinden bu çıkartılıyor.

ayrıca sadece bu bölümde okuyan kadın öğrencilere odaklı burs programları var.

yani demem o ki bu ülkede aşırı zeki/çalışkan ya da fakir/yardıma muhtaç veya kadınsan yazılım işi de burs da çok kolay bulunuyor.

ama yazılımı tokatlayan şahane kadınlar var mı? var; takım liderimden biliyorum, üniversitedeki hem şirket kuran yürüten hem akademik çalışma yapan hocalarımdan biliyorum. herkesin dediği gibi, çalışan hakkettiği saygıyı bulur. github profillerinin yemyeşil olması dileğiyle
  • yabancı yazılımcıları etiketleyerek organizasyonu hedef gösteren kızın çabası beni çok şaşırtıyor.

organizasyon sorumlularından biri "hala başvuru yapabilir kadınlar ama basvuru çok az, iletişime geçtiklerimiz de geri dönmedi" minvalinde bişeyler diyor bu sivri akıllı da diyor ki "hassasiyetiniz olsa niye kadınlara ulaşamıyoruz diye kafa yorardınız". sonra da adamlar sanki suç işlemiş gibi sponsorlara falan çağrı yapıyor hala destekleyecek misiniz diye. tanrı bu tarz insanların şerrinden herkesi korusun.
  • konferanslarda neden kadın konuşmacı yok?

çünkü sektörde hala inanılmaz tembel ve beceriksizler. işe alımlarda, onaylanma gerektiren herhangi bir durumda ve seçim yapılmak zorunda kalınan neredeyse her koşulda pozitif ayrımcılığın anasını skip skip bu ayrıcalıkları sonuna kadar istismar edip buna rağmen hiçbir fark yaratamayıp günün sonunda hala utanmadan tüm sosyal medya platformlarında vızıklamaya devam ederler.

f*ministin okumuşu da bir cahili de, konuşmacı çıksalar çok çok yine yarım yamalak akıllarıyla erkeklere bok atmak için kullanmaya kalkışacaklar o kürsüyü. sanki bilişim dünyasında kadınların önüne taş koyan gizli bir güç varmış gibi kendi yetersizliklerine her zaman yaptıkları gibi kılıf arayıp, onu da bulamayıp suçu en eski düşmanlarına atıyorlar, yani biz erkeklere.

kaç kadın yazılımcı gördünüz on call nöbete kalan, 7/24 hazırda durup o telefon çaldığında anında uyanıp da soruna el atan, tabiri caizse yangına müdahale eden? burada da durum aynı evet, itfaiyeci/madenci kadın nüfusunun azlığının neredeyse aynısı yazılım sektörünün bu tarz can sıkıcı ve ekstra efor talep eden yerlerinde de var, mikro ölçekte de olsa bunun gibi mesleki komandoluk gerektiren yerlerde yine yoklar. şaşırmadık tabii ki.

o tombik f*minist parmaklı, cilalı ve bakımlı ellerini neden taşın altına koysunlar ki? nasılsa kriz durumlarında tüm acil işlere yine erkekler el atıyor, üstten gelen tüm baskıyı ve mobbingi de erkekler sırtlıyor ve günün sonunda diyebilsinler diye her günü de yine günün sonunda erkekler kurtarıyor. hiçbir krizde olay yerinde bulunma, hiçbir yangına bir damla su götürme, daima kalabalıkta kamufle olup sosyal medyadaki 37 takipçili hesabından sağa sola salla dur. ulan senin temsil edilmeye, duyulmaya değer nasıl bir mesleki hikayen var ki konuşmacı çıkacaksın/çıkaracaksın da ses olacaksın? onu da geçtim neye, niye ses olacaksın?

başta şans vereyim diye düşünüp yüz verdikleri ve bir süre sonra daha güçlü potansiyel adaylara yönelme sonucu flörtleşmek istemedikleri meslektaşlarını tacizcilikle suçlayıp rahat rahat mesaileri yemek varken neden uğraşsınlar neticede? başlarına gelen her boktanlık biz erkekler yüzünden ne de olsa değil mi?

değil. gerçekten f*ministliğini yetkinliklerinden önde sergileyen herkeste olduğu gibi bu arkadaşlar da sanıldıkları kadar da, kendi sandıkları kadar da parlak değiller, hatta buna zerre kadar yakın bile değiller. şu son dönemde oluşan saçma algıya da ayrı kılım zaten, yazılımcı denince sanki daha akıllı kültürlü sanılıyor aksine bu memleketteki en değme odunları senelerdir başarıyla kamufle eden bir numaralı sektör hala bilişim.
  • bunu gördüğümde çok güldüm. olay abartılıyor. erkek olan yazılımcılar zaten kadın katılımcı başvurusu olmadı ne yapalım demiş. tane tane anlatmış. ama feministler olay çıkartmak için yüklendikçe yüklendiler. ayrıca pozitif ayrımcılığın olduğu doğrudur.
hesabın var mı? giriş yap