• mushil niyetine kullanilabilir.
  • bir asit-baz indikatörü. hcl-naoh titrasyonlarinin vazgecilmezidir. renk degisimi kolay farkedildigi icin iyi sonuclar alinir. ph 8 altinda renksiz, ph 8 üstünde giderek artan tonlarda pembe renk olan aromatik halkalardan olusmus organik bir bilesiktir. türkceye fenolftaleyn olarak cevrilmistir.
  • elektronik müzik çalan partilerde filan sağa sola fenolftalein mamülü dolu cam tüpler, fanuslar filan konulması durumunda renk değiştirdiği için süper ortam yaratacağını düşündüğüm madde.

tabi renk değiştirmesi için bişey katılıyordu sanırsam.
  • ayriyetten lisede ve universitede kimya giris derslerinin gediklisi olan titrasyon deneylerinde kullanilan indikatorlerden biridir. yanliz cok oynak bir sividir bu titrasyonda asiti/bazi fazla kacirip feci asabinizin bozulmasina sebebiyet verebilir.
  • (bkz: mustunisik)
  • csi türü dizilerde bir yüzeyde kan var mi yok mu anlamak üzere sprey gibi sikarak, pembelesip pembelesmedigine baktiklari dalga. cinayet aletini bulmada filan cok faydali bir eser, bu da olmasa babayi cözerler o kadar olayi. aslinda csli'larda teknoloji adina o kadar ati$ detaylar var ki bunun da dogrulugunu sorgulamamiz gerekir. hemmen bir bilene kanin ph'ini sorup bilginize sunuyorum.

(bkz: ben size dönecegim)

efendim ilk bilgiler aninda elimize ula$ti:
    - bu tür incelemelerde ff degil luminol kullanilmasi daha akla yatkin imi$. sayin bilemem'e tesekkür ediyoruz.
    - kanin ph'i ise normalde 7.40'mi$, 7.35~7.45 arası değişmekteymi$. fakat pihtila$mi$ kan hakkinda net bir rakam verememekteyiz. sayin saynezya'ya tesekkür ediyoruz. yani eger pihtila$mi$ kanin ph'i 8'in üstünde degilse (bkz: fenolftalein/#2752852), bilin ki yine csi'dan ati$ var. burada da sayin sankaranarayanan'a selam ediyoruz*

son edit: csi sallami$ efendim. külahima anlatsinlar, kacar mi bizden peeh.*
  • genel kimya laboratuvarını nedense bi türlü geçemeyip 3 kere almamdan ötürü ingilizce eğitim veren güzide(!) okulumuzda işkence gibi gelen ingilizce yazılışını ezberlediğim kimyasal madde:

phenolphthalein
  • tadı ekşi-acı arasında olan kimyasal madde. nerden mi biliyorum ?

(bkz: türk olduğunu belli etmenin yolları)
  • asit baz ayraci. soylenisinden oturu araplarin bilime yaptigi bir katki gibi gorunur.
  • sıcak sülfürik asit veya çinko klorür katalizörlüğünde fenol ile ftalik anhidridin reaksiyonundan elde edilir. suda neredeyse çözünmez, alkolde iyi çözünür.
hesabın var mı? giriş yap