• son donem $airlerimizden.

feyzi halıcı, 1924 yilinda konya'da dunyaya geldi. babasi hali tuccarı olan feyzi halıcı; çocukluk yıllarını, ney sesleriyle, müzikle, mutluluk dolu bir ortamda geçirdi. geleceğin şairi damardan yetişiyordu, ailesinin önemli katkıları ile...

ilk, orta ve lise eğitimini konya'da tamamlayan feyzi halıcı, yüksek öğrenimini istanbul üniversitesi fen fakültesinde yaptıktan sonra kimya yüksek mühendisi oldu. fakat şairi baba mesleğine çeken bir gizem vardı ve bu belki de şiirin ne olduğunu öğrendiği, sanata eğiliminin başladığı yerin o halıcı dükkânı olmasıydı. bunun üzerine babasının halıcı dükkânında çalışmaya başlayan şair, konya gazeteciler cemiyeti'ni kurdu. bu tarihten sonra konya'nın tarih, kültür, sanat ve turizm sahasında gösterdiği etkinliklerle konya'da yapılan faaliyetlerin en başında feyzi halıcı yer aldı. 1957 yılında, kültür, sanat, turizm ve folklor dergisi çağrı'yı yayımlamaya başlayan şair, aynı yıl türk dil kurumu üyesi oldu. konya kültür ve turizm derneğini 1959'da kuran feyzi halıcı, derneğe 25 yıl başkanlık etmiştir ve vakfın halen başkanıdır. 1968 - 1977 yıllarında on yıl konya senatörlüğü yapmıştır. aynı zaman istanbul kültür ve sanat vakfı ve atatürk kültür merkezi bilim kurulu onur üyeliği ile birlikte, londra rumi komitesi, aturjet ve atatürk dil ve tarih yüksek kurumu üyesidir. atatürk'ün kurduğu türk kooperatifçilik kurumu ve türkiye-pakistan kültür ve dostluk cemiyetleri'nde bir süre genel başkanlık yapmıştır. ayrıca basın şeref kartı sahibi olan feyzi halıcı sayamayacağım kadar çok sayıda başarılar göstermiş, uluslararası toplantılarda türkiye'yi temsil etmiş ve en önemlisi mevlana'nın dünyaya tanıtılmasında kapsamlı ve anlamlı bir şekilde yararlı katkıları olmuştur.

kaynak: http://www.ada.com.tr/aaal/ada/
  • emrehan halicinin babasi olan sair. zamaninda senatorluk de yapmistir.
  • (bkz: bazı)
  • çok çok değerli şahsiyet.
    beş kez düzenlediği milletlerarası yemek kongreleri bile adının ölümsüzleşmesi için yeter de artar...
    şu an doksan yaşında.
    dünyaca ünlü mutfak kültürü araştırmacı yazarı nevin halıcı'nın abisi.
  • bu çook çoook değerli şahsiyet, 2 mayıs 1972 tarihinde deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan'ın idam edilmesi için evet oyu veren adalet partili cumhuriyet senatosu konya üyesi. üç fidanı ölüme gönderen bu adamın kendisi de emrehan halıcı'nın babasıymış. ben sana şair olamazsın demedim...
  • 1924 yılında doğan,
    istanbul üniversitesi’ndeki kimya bölümünden yüksek mühendis olarak mezun olup,
    1951 yılında kurulan konya gazeteciler cemiyeti’nin kurucusu olan,
    1957 yılında türk dil kurumu üyesi olan,
    1959'da konya turizm derneğini kuran,
    1948 yılında babası sabri halıcı ile said nursi’yi ziyaret eden.
    şair ve siyasetçi.

10 ekim 2017 tarihinde istanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir.
  • ...
    "lâle misin, gül müsün,
    söyle istanbul musun?"
    ...
  • namı diğer konyalı aşık fezai. kendisi konya için çok değerli bir şahsiyetti. onu bu dünyadan birkaç saf cemaat ve yerel medya ekibiyle birlikte sultan selim camii'den uğurlayalı yıllar olmuş. feyzi halıcı'yı, konyalı olmayanlar, cinuçen tanrıkorur'un şavkıması sana doğru yolların (günaydınım, nar çiçeğim) isimli kürdîli hicazkâr makamındaki türk sanat müziği şarkısı'ndan tanıyabilir. o şarkının tüyler ürperten, ruha gıda veren sözleri (gufte) feyzi bey'e aittir.

aynı zamanda onbirli hece ölçüsüyle yazılmış "yok mu, hep seni düşündüm" adlı şiiri de ah çektirir efendim:

neler umdum yıldız yıldız nelerden,
    yok mu, dün akşam hep seni düşündüm.
    bakmadın bir kere pencerelerden
    yok mu dün akşam hep seni düşündüm

sen yeterdin vuslatın olmasa da;
    gittin de kalbimi koydun tasada.
    yapayalnız bir perişan masada
    yok mu dün akşam hep seni düşündüm.

düşler salkım salkım, düşler alaca,
    hep aynı vuslatı duydum yıllarca.
    bir kere daha oldum paramparça
    yok mu dün akşam hep seni düşündüm.