• kast sistemine göre en son rütbede tekrar dünyaya gelmiş ademoğludur. ben sinema hobimi avutmak adına, blue ray cihazıdır, televizyonudur, medyasıdır, popüler filmler için sinema biletidir bir yana, kazancımın kayda değer bir kısmından, zamanımdan, işimden, uykumdan fedakarlık yaparken, bu ünvana sahip arkadaşlar, kainatın en güzel hobisini icra ederken kazandıkları para ile hayatını idame ettirebilmektedirler. bu şahıslara olan kıskançlığımı dile getirebilmek adına, sahip olduğum tüm maddi değerleri, ve isterlerse de bedenimi ünvanlarına takas uğruna sunmak istiyorum.
  • bu kişilerin elinden 'metafor' kelimesini alın, bakın o zaman aç kalırlar.
  • filmlere iyi niyetle yaklasarak guzel analizler yapan bir elestirmen icin;
    (bkz: mehmet acar)
  • internette bol bol hit alabilmek için film eleştirmenlerine çakmanın birebir olduğunu anlatan bir vadim rizov yazısı: http://blogs.indiewire.com/…re/bashing-film-critics
  • (bkz: #44265830)
  • gereksiz mesleklerden birisini icra eden kimse.
  • birçoğundan daha fazla film izlemişliğim vardır. burada kriter tabiki daha fazla film izlemek değildir ama film eleştirenlerin hepside büyük bir sanatsal altyapıya sahip değil.

not: benim rahatlıkla yapabileceğim meslek. (eğer meslekse tabi)

buda ben

tanım: izlediği film hakkında yorum yapan insan
  • yer yer sinemayı( ki bu oldukça geniş kapsamlı bir bütündür) da eleştirse de asıl mesleği bu olmayan izlediği film hakkında daha önceki tecrübe ve bilgilerine dayalı yorum yapan ve dolayısıyla sinema elestirmeni (ki böyle birşey yok) ile karıştırılmaması gereken meslek..
  • film hakkında kendi kişisel ve bazen de dünya otoritelerinin düşüncelerini göz önünde tutup eleştiri yapsa da,iyi film ve kotu film diye birşey var olduğunun farkında olan ve bunu okuyucuya bildirip seçimi yine onlara bırakan,hem taptığı işi yapıp hem de bundan para kazanabilen ender mesleklerden biri..
  • bunlardan binlerce var twitter'da. kolay iş tabii oturduğun yerden film izleyip yazmak. ohh ne güzel. bunların büyük bir kısmı, izlediği filmi yorumlayabilecek entellektüel altyapıya sahip değil. teorik bilgiden yoksunlar çünkü okumuyorlar. görmek için de okumak lazım.

hele kitaptan uyarlama bir filmi izleyip kitaptan hiç dem vurmayan, %100 bağımsız bir şekilde değerlendiren kitleye hiçbir şey demiyorum.
hesabın var mı? giriş yap