• rize'ye bağlı olup, halk yapısı itibariyle oradan tamamen bağımsız olan ilçedir. fındıklı insanı, 5 haziran günü rize merkezde yaşanan olaylar sebebiyle utanç duymaktadır yine yeniden. o gün orada, ''burası istanbul değil!'' diyerek taksim'e destek için toplanan insanlara saldıranlar, 1 haziran'da 9 bin nüfuslu fındıklı'da meydana yürüyen bine yakın eylemci varken, ki eylemleri halen sürüyor, neredeydi? oraya da gitselermiş ya!

fındıklı insanı, baskılara, zorbalığa, diktatörlüğe, faşizme karşı direnen halkın yanındadır, hep öyle kalacaktır.
  • lazların ilçesi. boşuna rize'nin en sevdiğim ilçesi değil. derelerini heslerle yok etmeye çalışanlara tokadı vurmuştur.

bu arada lazların yaşadığı 7 ilçeden 5'i chp'ye geçmiştir.

artvin'de arhavi, hopa, kemalpaşa ve borçka; rize'de de fındıklı...

sadece ardeşen ve pazar akp'nin elinde kaldı.

ama bir arhavili olmama rağmen fındıklıda alınan zafer benim için en büyüğüydü. fındıklı, zaten hep sol görüşlü insanların çoğunlukta olduğu bir yerdi ama ne olursa olsun rize'nin ilçesi olup da chp'ye yüzde 60 oy vermek büyük olay bence.
  • suyunu, toprağını, deresini, doğasını savunduğu gibi, demokrasiyi ve özgürlüğü de savunan memleketim.

halk uzun bir aradan sonra belediye seçimlerinde akp'ye kaybettirmiştir. ateş fındıklı'dan yakılmış, ankara ve istanbul da devamında gelmiştir.

ister küçük moskova diyin, ister 1989 prag. fındıklı halkı tüm rize'ye bir ders vermiştir. darısı diğer ilçelerinin başına.

gurur doluyum, çok mutluyum.
  • perşembe günleri kurulan pazar ile köyde yaşayanlarla ilçedekileri bir araya getiren; lazların yaşadığı, okur yazar oranının oldukça yüksek olduğu ilçe.
  • lazdır yaşayanı, aynı ardeşen gibi. bir yağmur görür, bir de gece. insanını çok severim, bir de kara lahana çorbasını.
  • eski adı viçe olan bir rize ilçesi.
  • yakın zamana kadar çarşaflıların ve kürtlerin olmadığı rize' nin güzide bir ilçesi.
  • çomarların "buradan gomonisler çıgar" dediği, halkı etnik laz kasaba.
  • yiğidin harman olduğu yer.
    haberlerde izledim, gözlerim yaşardı.
    halk çevreye zarar vereceği için hidroelektrik santral projesine karşı çıkıyor.
    yasalar da onlardan yana.
    mahkeme hes projesi aleyhinde karar vermiş.
    doğal çevreye zarar verir demiş.
    ancak bakanlık pes etmemiş.
    yörede yaşayanlara inat, o hes yapılacak.
    yapılmasa bile o inat kırılacak.
    çünkü onlar inatçı karadenizlilere alışık değil.
    inatçı rizelilere hiç değil.
    onların hoşuna gitmek için itiraz etmeyen, alkışlayan vatandaş olacaksın.
    öyle değilsen, öyle olmanı sağlayacaklar.
    inadına yapacaklar.
    çevre değerlendirmesi tekrar yapılıp, kanunun, mahkeme kararının etrafından dolaşılacak, delinmeye çalışılacak.
    halk bu oyuna gelmemiş.
    bakanlık araçlarına yol vermemiş.
    "senin maaşın benim vergilerimden ödeniyor, benim istemediğim, bölgeye zarar verecek bir santral için araştırma yapamazsın" demiş.
  • rize'nin bir ilçesidir kendileri.üniversite'de nerelisin sorusuna verilen fındıklı cevabıyla burası neresi amk dediğim ve bundan sonra dilimden düşürmediğim süpersonik insanlarıyla beni benden alan yer.
    geneli alkoliktir ama öyle böyle değil evlerinin çeşmelerinden şarap aktığı rivayet edilir.muhabbet edilesi sevilesi insanlardır.
hesabın var mı? giriş yap