şükela:  tümü | bugün
 • 9 küsür dakikalık uzun soluklu nefis explosions in the sky işi..
  hem neşeli hem kederli bir şarkı.
  girişi,gelişmesi ve sonucu olan bir ilkokul kompozisyonu sadeliğinde.
  koma hali,uyanış,ve karmaşa..
 • (bkz: renaissance)
  (bkz: rebirth)
 • komadan uyanışın en güzel ifadesi.
 • dokuz buçuk dakika boyunca komaya sokan şarkı.sadece arada bir nefes aldırıyor hepsi bu.
 • the earth is not a cold dead place” albümünün, en güzel parçası. aynı zamanda albümün 1 track numaralı parçasıdır “first breath after coma”, 9 dakika 33 saniye sürer ve elbette ki enfestir. aşağıdaki satırlar, parçayla senkronize/eş-zamanlı olarak bir şeyler ifade edebilir, etmeyebilir de…

  ~

  bence, “komadan sonraki ilk gerçek zamanlı nefes” şeklinde türkçeye tercüme edilmeli bu parçanın adı çünkü, insan komada olduğu zaman, bilinci içeride açık olduğu halde dışarıda kapalıdır, dışarıdan gelebilecek herhangi bir uyarıcıyı hissedemez, hissetse bile ona cevap veremez. ama içeride durum bambaşkadır. dışarıya doğru hiçbir hareketi gözlenemeyen komadaki kişi içeride; bedeninden bağımsız olarak düşler, gezinir, yapar ve yıkar.

  işte bu parça, bu süreçten sonra komadan çıkışı işaret ediyor ya da diyelim ki böyle düşünülerek yapılmış. ilk 35 saniye tamamen ritmik kalp atışları var, daha sonra gitar ve baslar işin içine giriyorlar. bu da artık vücudun yavaştan, inceden kendine geldiğinin işareti çünkü ritimler ve enstrümanlara dokunuşlar devam ediyor.

  00:35 ilâ 1:42 arası devam ederken bu süreç, 01:42’den sonra, nedense ilk baştaki konumuna geri iniyor melodinin seyri. bu da demektir ki artık iyileşme süreci başlıyor çünkü bu iniş ve çıkış artık vücudun işleyen sistemlerinin yerine oturuyor olması demek.

  01:55’te artık kalbin ve diğer “şeylerin” yerine oturduğunu ve ilk gerçek zamanlı, yani dışarıda akan zamana ait soluğun alındığını görmemek imkansız.

  02:26’da, alınan soluğun bilinç de farkına varıyor ve gözler hemen etrafa bakmaya başlıyor. evet, melodi de bu yönde çünkü artık, parçada işitilen her sert vuruş, artık yaşama dönüşün simgesi oluyor ve bu durum 03:18’e değin dürüyor.

  03:18’de artık komadaki kişi, nerede olduğunu sorgulamaya başlıyor ve bir anda en son yaşadığı, yani bir açıdan bütün görüntülerin karanlık olduğu/koptuğu ânı hatırlıyor. buradaki her şey son derece hızlı akmaya başlıyor çünkü, uzun zamandır dışarıda olan ve bitenle ilgili her şeye uzak kalan komadaki adam artık dışarıyı algılayabiliyor ve süreç 04:23’e kadar geliyor.

  04:23 ile 08:10 arasında, kendisinin gerçek zamanda olmadığı dönemde neler olabileceğini düşünüyor komadan artık iyice çıkmış adam ve bulmaya çalışıyor belleğinin bir tarafında olduğun gibi saklanan kişilere dair duygularını.

  08:10’dan sonra yumruklarını sıkıyor ve doğrularak bir nefes [nefes/#10925427] daha alır, sıkıca:

  işte bu nefesten sonra artık yaşamanın ne olduğunu anlayan adam, “kıvrak ve küheylan” gülümser.
 • --- spoiler ---

  girişteki gitarlar aslında kalp monitöründeki grafikler. zaten bir süre sonra hızlanıyor, komadan çıkışın başladığını anlıyoruz.

  --- spoiler ---
 • insana şuuru açıkken koma halinin duygusunu yansıtmayı başarabilen şarkıdan öte bambaşka birşey.
 • esliginde bir kac gun uyunasi, ve sonra; daha taze, daha sakin, daha huzurlu uyanilasi sarki.
 • baget sağanağı.

  yorgun ya da üzgün olduğum zamanlarda dinlemek rahatlatır beni. o bagetlerin canımı sıkan şeyin kafasına kafasına indiğini hayal ederim.